Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije saopštilo je da je, zahvaljujući inicijativi koju je pokrenulo, u saradnji sa NALED-om i Etnomrežom, uposleno više od hiljadu žena sa sela koje izrađuju tradicionalne srpske rukotvorine.
U saopštenju se navodi da je deo tih proizvoda predstavljen danas na izložbi u Palati Srbija povodom petogodišnjice pokretanja inicijative „Uposlimo 1000 žena u ruralnim područjima“.
Stručna saradnica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Dimitrijević istakla je da je, zahvaljujući ovoj inicijativi više od hiljadu žena ostvarilo zaradu izrađujući tradicionalne rukotvorine koje su obišle svet i koje se danas nalaze u brojnim institucijama, čime njihov rad ima i dodatnu vrednost, jer je postao vidljiviji.
Ova inicijativa pokazuje da sve što Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost i potpredsednica Vlade rade, zajedno sa svim međunarodnim i domaćim partnerima, jeste da bi se prepoznao rad žena, da one postanu ekonomski snažnije i kako bi u svemu imale jednake uslove i mogućnosti, navela je Dimitrijević.
Tokom predstavljanja izložbe uručena sy i priznanja pojedincima, institucijama i organizacijama koje su doprinele radu inicijative.
Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović rekla je da je cilj inicijative sinergija kulture, privrede i turizma, kao i da se pomogne ekonomsko osnaživanje žena i ujedno promovišu tradicionalni proizvodi.
Od pokretanja inicijative smo se trudili da učinimo sve što možemo da se ženama obezbedi stručna i marketinška podrška kako bi imale pristup tržištu, objasnila je ona.
Ambasador Kanade u Srbiji Džajls Norman istakao je da su osnaživanje žena i devojčica i jednaki uslovi za sve činioce u društvu, i za žene i za muškarce, prioritet Vlade te zemlje, dodavši da Srbija ima bogato kulturno nasleđe, što može pomoći lokalnom ekonomskom razvoju i osnaživanju žena.