Uz prisustvo značajnog broja privrednika sa područja Nišavskog, Pirotskog i Topličkog upravnog okruga, u okviru trogodišnjeg projekta „Nove ekonomske mogućnosti za povratnike i vulnerabilne kategorije građana u južnoj i istočnoj Srbiji”, održana je prezentacija konkursa za stručnu praksu. Ovaj skup, uz logističku i organizacionu podršku PKS-RPK Niš, organizovale su CARE International i njene partnerske organizacije NEXUS iz Vranja i ENECA iz Niša.
Projekat je pokrenut u novembru 2020. godine, kroz donatorska sredstva Nemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) i američke dobrotvorne organizacije LDS. Cilj projekta je povećanje kapaciteta ranjivih grupa stanovništva u jugoistočnoj Srbiji da prepoznaju mogućnosti za socijalno-ekonomsku inkluziju u svom matičnom regionu i kritičnije preispitaju svoje mogućnosti za emigraciju u razvijene zemlje, objavila je Privredna komora Srbije.
Predsednik Regionalne privredne komore Niš, Aleksandar Milićević, otvorio je skup i naznačio visoku važnost ovakvih projekata, posebno u trenutku kada se teško nazire izlazak iz privredne krize izazvane kovidom, a posebno aktuelnim globalnim privredno-ekonomskim i političkim dešavanjima u Evropi. Rukovoditeljka projekta Vesna Jovanović iz organizacije CARE International istakla je da je cilj projekta, koji ima ekonomske i psihosocijalne komponente, stvaranje novih mogućnosti za korisnike lošijeg ekonomskog statusa i povratnike u Srbiji po Sporazumu o readmisiji, a takođe i za lokalne ekonomski vulnerabilne grupe stanovništva, uključujući mlade, Rome, nezaposlene žene i slične grupe, koje imaju tendenciju da emigriraju u zapadne zemlje.
Milivoje Jovanović iz organizacije ENECA naglasio je da projekat radi na povećanju svesti srpskih donosilaca odluka o ekonomskim i socijalnim potrebama ciljne grupe i istovremeno na povećanju svesti korisnika o njihovim pravima, kao i da svoje aktivnosti zasniva na stalnoj analizi konteksta među korisnicima, organizovanju informativne kampanje za ciljanu populaciju, kontinuirano individualno savetovanje i podršku povratnicima, uključujući psihosocijalnu podršku i uspostavljanje sinergije sa sličnim inicijativama u zemlji.
U okviru ekonomske podrške ciljnim korisnicima, očekuje se da će projekat stvoriti nova polja zapošljavanja za povratnike i vulnerabilne kategorije gradjana u jugoistočnoj Srbiji. Obuke za podršku zapošljavanju biće obezbeđene za 660 korisnika, a šema grantova u opremi i mašinama za samozapošljavanje i zapošljavanje za minimum 150 ljudi. Planirano je da se stručna praksa organizuje u saradnji sa lokalnim kompanijama za 100 svršenih studenata. Projekat radi na povećanju osetljivosti i kapaciteta lokalnih vlasti i institucija, pre svega obrazovnih, za uspešniju integraciju povratnika. Ovo uključuje obuke školskih stručnjaka za integraciju povratnika u školski sistem, određene integracione inicijative, upotrebu metodologije forum teatra u prepoznavanju uloga i problema i mere podizanja svesti usmerene na zainteresovane strane i donosioce odluka na svim nivoima.