Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Referentna kamatna stopa 3,5%

Narodna banka Srbije
Srpska ekonomija

 Na današnjoj sednici, Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je da poveća referentnu kamatnu stopu za 50 baznih poena, na nivo od 3,5%. U istoj meri povećana je i stopa na depozitne olakšice na 2,5% i stopa na kreditne olakšice na 4,5%.

Izvršni odbor Narodne banke Srbije nastavio je da pooštrava monetarne uslove, čime se na adekvatan način reaguje na pojačane inflatorne pritiske, ne ugrožavajući pritom dalji rast privredne aktivnosti. 

Izvršni odbor je procenio da je, u uslovima nastavljenih troškovnih pritisaka, kao i rasta uvozne inflacije, potrebno nastaviti sa pooštravanjem domaćih monetarnih uslova. Donošenjem ovakve odluke Narodna banka Srbije će doprineti da se inflacija u Srbiji nađe na opadajućoj putanji i da se do kraja perioda projekcije vrati u granice dozvoljenog odstupanja od cilja. Takođe, na ovaj način utiče se i na ograničavanje sekundarnih efekata rasta cena hrane i energenata na ostale cene preko inflacionih očekivanja. Narodna banka Srbije, od oktobra prošle godine, postepeno, ali kontinuirano pooštrava monetarne uslove na domaćem tržištu. Pored povećanja osnovnih kamatnih stopa i pooštravanja uslova dinarske likvidnosti, Narodna banka Srbije cenovnoj stabilnosti u srednjem roku doprinosi i održavanjem relativne stabilnosti kursa dinara prema evru, kroz ograničavanje efekata prelivanja rasta uvoznih cena na domaće cene.

Prilikom donošenja odluke, Izvršni odbor je imao u vidu da su geopolitička dešavanja i eskalacija konflikta u Ukrajini uticali na kretanje svetskih cena energenata i primarnih proizvoda u prvoj polovini ove godine na najvišim nivoima, što je za posledicu imalo dalji rast globalne inflacije. Zbog toga su mnoge centralne banke, uključujući i najuticajnije – Sistem federalnih rezervi i Evropsku centralnu banku – proteklih meseci brže od očekivanog zaoštravale svoje monetarne politike. Vodeće centralne banke u svetu poslednjih nedelja šalju jasne signale za odlučnu borbu protiv inflacije uz najavu daljeg pooštravanja svojih monetarnih politika. Navedeni faktori mogu uzrokovati da izgledi globalnog privrednog rasta budu nepovoljniji, utičući pritom i na povećanje volatilnosti na međunarodnom finansijskom tržištu i usmeravanje globalnih tokova kapitala od zemalja u razvoju ka razvijenijim ekonomijama. Iako su zbog pojačanih recesionih pritisaka na globalnom nivou, svetske cene nafte i drugih primarnih proizvoda zabeležile pad u prethodna dva meseca, one se i dalje nalaze na znatno višem nivou nego pre godinu dana, pri čemu su cene prirodnog gasa i električne energije na evropskom tržištu u avgustu zabeležile čak nove rekordne nivoe.

Znatan rast cena energenata na svetskom tržištu i relativno visoka uvozna inflacija, uz efekte suše na domaćem tržištu i u većem delu Evrope, koji se odražavaju na dalji rast cena hrane, za posledicu ima nastavak rasta inflacije u Srbiji. Međugodišnja inflacija u Srbiji je u julu iznosila 12,8%, od čega je oko 70% doprinosa i dalje posledica rasta cena hrane i energenata. Rast uvozne inflacije odrazio se i na rast bazne inflacije (ukupna inflacija po isključenju cena hrane, energije, alkohola i cigareta) koja je u julu iznosila 7,5% međugodišnje, pri čemu je važno istaći da je bazna inflacija i dalje znatno niža od ukupne inflacije, ali i od bazne inflacije u zemljama regiona sa istim režimom monetarne politike. Nižem nivou bazne inflacije nastavlja da doprinosi očuvana relativna stabilnost deviznog kursa u izuzetno neizvesnim globalnim uslovima, kao i usidrena srednjoročna inflaciona očekivanja finansijskog sektora, koja se kreću u granicama cilja.

Prema avgustovskoj projekciji Izvršnog odbora, međugodišnja inflacija će tokom tekućeg tromesečja najverovatnije dostići vrhunac, a zatim će imati opadajuću putanju. U smeru smirivanja inflatornih pritisaka delovaće dosadašnje zaoštravanje monetarnih uslova, očekivano slabljenje efekata globalnih faktora koji su vodili rast cena energenata i hrane u prethodnom periodu, kao i niža eksterna tražnja u uslovima nepovoljnijih izgleda globalnog privrednog rasta. U kratkom roku smirivanju inflatornih pritisaka doprineće i donete ekonomske mere Vlade kojima je ograničen rast cena hrane i energenata na domaćem tržištu.

Uprkos smanjenju eksterne tražnje u uslovima zaoštrenih geopolitičkih tenzija, u prvoj polovini ove godine zadržana je relativno visoka stopa rasta bruto domaćeg proizvoda u Srbiji, koja je iznosila 4,1% međugodišnje. Tome su doprinele investicije u razmenljive sektore iz prethodnih godina, koje su povećale proizvodnju i izvoz prerađivačke industrije, kao i dalji rast zaposlenosti, zarada i smanjenje nezaposlenosti, što se reflektovalo u rastu lične potrošnje i po tom osnovu povećanoj aktivnosti uslužnih sektora. U uslovima jačanja recesionih pritisaka u zoni evra, očekujemo usporavanje privrednog rasta Srbije u ostatku ove i početkom naredne godine, tako da projektujemo da će, u osnovnom scenariju, rast u ovoj i narednoj godini biti u rasponu 3,5–4,5%, ali uz rizike koji su izraženiji nego inače i asimetrični naniže.

U zavisnosti od globalne geopolitičke situacije i kretanja ključnih monetarnih i makroekonomskih faktora iz domaćeg i međunarodnog okruženja u narednom periodu, Narodna banka Srbije će procenjivati da li ima potrebe za dodatnim zaoštravanjem monetarnih uslova. Prioritet monetarne politike i dalje će biti obezbeđenje cenovne i finansijske stabilnosti u srednjem roku, uz podršku daljem privrednom rastu.

Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 6. oktobra, saopšteno je iz Kabineta guvernera.

Ostali naslovi

Sastanak ministra Stefanovića sa komandantom Nacionalne garde Ohaja
Srpska ekonomija
Potpredsednik Vlade i ministar odbrane dr Nebojša Stefanović sastao se danas sa komandantom Nacionalne garde Ohaja general-majorom Džonom Harisom, koji boravi u zvaničnoj poseti Republici Srbiji, a sa kojim je razgovarao o daljem unapređenju saradnje
Čadež i Gothard: Srbija može da postane centar inovativnog zdravstva
Srpska ekonomija
Srbija ima dobru priliku da postane centar inovativnog zdravstva u ovom delu Evrope, da ima potpuno digitalizovane usluge koje omogućavaju kontakt sa lekarom na klik. U tome imamo podršku jedne od najvećih svetskih kompanija u ovoj oblasti “CompuGroup Medical”
Trajno zbrinjavanje ugroženih prioritet
Srpska ekonomija
Ministarka za evropske integracije u Vladi Republike Srbije Jadranka Joksimović i komesarka za izbeglice i migracije Srbije Nataša Stanisavljević zaključile su, prilikom današnjeg sastanka, da je prioritet trajno zbrinjavanje ugroženih osoba
Zabrana izvoza evro dizela produžena za još sedam dana
Srpska ekonomija
Vlada Republike Srbije donela je na današnjoj sednici izmenjenu Odluku o privremenoj zabrani izvoza evro dizela EN 590 kojom se zabrana produžava za još sedam dana, s ciljem sprečavanja moguće štete po privredu i građane
Država čini sve da se stabilizuje tržište peleta
Srpska ekonomija
Državni sekretar Ministarstva rudarstva i energetike Zoran Lakićević izjavio je danas da Vlada Srbije i resorno ministarstvo rade sve što je moguće kako bi se stabilizovala situacija na tržištu peleta, ukazavši na to da peleta nije bilo gotovo nigde, dok država nije počela da se bavi ovim pitanjem, a cene su rasle svakodnevno
Vrednost zajedničkih projekata Ministarstva rudarstva i energetike i KfW banke 1,4 milijarde evra
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, rekla je danas da su projekti koje Srbija realizuje zajedno sa nemačkom razvojnom bankom KfW važni za energetsku tranziciju i veću energetsku sigurnost Srbije
Planirana izgradnja novog obrazovno-naučnog centra na Goliji
Srpska ekonomija
Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić potpisao je danas ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom o zakupu zemljišta na Goliji
Saradnja sa CompuGroup Medical korisna za dalje reforme zdravstvenog sistema
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić razgovarala je danas sa osnivačem jedne od vodećih svetskih kompanija za e-Zdravlje „CompuGroup Medical“ (CGM) Frankom Gothardom, koji zauzima poziciju jedne od najuticajnijih ličnosti u svetu IT industrije u Evropi
Obuka u artiljerijsko-raketnim divizionima Kopnene vojske
Srpska ekonomija
U artiljerijsko-raketnom divizionu za protivvazduhoplovna dejstva Druge brigade Kopnene vojske u toku je redovna obuka profesionalnog sastava za realizaciju kolektivnih zadataka u skladu sa namenom ove jedinice
Nestašica mleka bila kratkotrajna zbog njegove cene
Srpska ekonomija
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović izjavio je danas da je do kratkoročne nestašice mleka došlo jer je u susednim zemljama ono bilo skuplje, te je prerađivačima bilo isplativije da mleko njima prodaju