Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, izjavila je da država čini sve kako bi obezbedila dovoljne količine energije i energenata za predstojeću zimu i da će za to biti izdvojeno više od tri milijarde evra, a da je za obezbeđivanje dugoročne energetske stabilnosti potrebno ulaganje u nove kapacitete za proizvodnju energije, pre svega one koji koriste obnovljive izvore.
„Javna preduzeća moraju da prate politiku Vlade i ministarstava, jer je naša kritična tačka sporost u realizaciji investicija, time nisam zadovoljna. Moramo da imamo na čelu preduzeća u energetskom sektoru inovativne, brze ljude koji su sposobni da sprovode promene i koji ne zavise od lobija, već rade isključivo u interesu energetskog sektora i očuvanja energetske bezbednosti. Kako smo ranije gradili puteve i unapredili saobraćajnu infrastrukturu, tako je potrebno danas da gradimo u energetici“, izjavila je Mihajlovićeva, gostujući na Televiziji Studio B.
Potpredsednica Vlade je rekla da se čini sve da se obezbede dovoljne količine električne, toplotne energije, gasa, nafte i naftnih derivata, ali da će to državu koštati.
„Znamo da ćemo imate povećanju potrošnju tokom zime i znamo da ćemo uvoziti struju i narednih meseci, ali će to državu mnogo da košta. Mi ćemo do kraja marta za nabavku energije i energenata potrošiti oko tri milijarde evra. Od maja, kada sam bila u Azerbejdžanu i kada sam razgovarala i sa predsednikom Alijevim i potpisala sporazum o saradnji u oblasti energetike, traju pregovori o zakupu kapaciteta, odnosno kupovini gasa iz ove zemlje od septembra naredne godine, kada bude bio završen gasovod Niš-Dimitrovgrad. Takođe, pregovaramo od tada i o nabavci struje, obezbedili smo određene količine, a potom je i predsednik jučerašnjim razgovorom sa predsednikom Alijevim pomogao da dobijemo dodatne količine električne energije, što nam dodatno obezbeđuje stabilnost“, rekla je potpredsednica Vlade.
Ona je navela da je ulaganje u nove kapacitete jedini način da Srbija obezbedi sigurnost i stabilnost energetskog sektora u narednim godinama.
„EPS jeste bio u problemu, ali je još veći problem to što se više od 30 godina nije izgradio nijedan kapacitet. Nama je potrebno da ulažemo u nove kapacitete, pre svega RHE, solarne i vetroelektrane, jer naše TE koriste ugalj lošeg kvaliteta, sa previše sumpora i pepela, to predstavlja ogromne troškove u svakom smislu za nas. To što su neke zemlje vratile proizvodnju iz uglja za jedan do tri odsto u svoj energetski miks tokom krize ne znači ništa, jer su te zemlje pre 20 i više godine počele da izlaze iz proizvodnje energije iz uglja. Za stabilan i održiv energetski sektor u Srbiji, od kojeg zavise i politička i ekonomska stabilnost, potrebni su novi kapaciteti i nova ulaganja, tako da EPS kroz strateška partnerstva učestvuje u izgradnji tih kapaciteta, što će značiti da energija dobijena iz OIE bude najpre za naše potrebe, a višak za izvoz“, rekla je Mihajlovićeva.