Niže cene energenata i otvaranje Kine pomogli su svetskoj ekonomiji na početku godine, saopštila je Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), što je povećalo prognozu rasta, ali su posledice pooštrene monetarne politike sve vidljivije. Svetski BDP bi ove godine trebalo da poraste za tri odsto, ocenjuje OECD, podižući procenu iz juna za 0,3 procentna poena, prenosi SEEbiz/H.
Prošle godine je, prema njihovoj računici, porastao za 3,3 odsto. U 2024. aktivnost bi trebalo da poraste za 2,7 odsto, 0,2 procentna poena slabije nego što su procenili u junskom izveštaju. Zahvaljujući nižim cenama energenata i otvaranju Kine nakon ukidanja pandemijskih ograničenja, svetska ekonomija je početkom godine ojačala nego što se očekivalo, ističe OECD. Rast bi sada trebalo da uspori, ocenjuju oni i dodaju da su posledice pooštrene monetarne politike sve vidljivije, raspoloženje kompanija i potrošača slabi, a kineski rast jenjava.
Američka privreda se ove godine pokazala otpornom na povećane troškove zaduživanja, ističe OECD, ocenjujući da će aktivnost u 2023. godini porasti za 2,2 odsto, 0,6 procentnih poena jače nego što su očekivali u junu. U 2024. pooštreni uslovi finansiranja će „raspustiti pritisak tražnje“ i privreda će značajno usporiti, sa prognoziranom stopom rasta od 1,3 odsto.
U evrozoni je tražnja već prigušena, pa će BDP ove godine porasti za 0,6 odsto, 0,3 procentna poena niže od očekivanog u junu. Snižena je i procena za sledeću godinu, za 0,4 procentna poena, na 1,1 odsto. Aktivnosti u zoni primene zajedničke evropske valute blago će se ubrzati u narednoj godini jer će slabiti negativan uticaj visoke inflacije na realne prihode, ocenjuje OECD, prenosi, iyme[u ostalog portal SEEbiz/H.