Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Nikodijević: Radost Evrope obeležila odrastanje generacija dece

Beograd
Foto: Beoinfo
Srpska ekonomija

Međunarodni susret dece Evrope, pod nazivom „Radost Evrope”, održaće se od 1. do 5. oktobra, najavio je danas predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević u Dečjem kulturnom centru Beograda. Posle dve godine pauze zbog epidemije kovida, ova manifestacija po 52. put okupiće decu iz 13 evropskih zemalja a njihovi domaćini tradicionalno će biti deca Beograda i Srbije.

Nikodijević je podsetio da se radi o manifestaciji koja je obeležila odrastanje generacija dece u Beogradu i Srbiji i izrazio zadovoljstvo što „Radost Evrope” traje više od pola veka, javlja Beoinfo.

– Grad Beograd podržava ovu manifestaciju i jedan je od njenih osnivača, a tako će biti i u budućnosti. Imali smo, nažalost, pauzu od dve godine zbog epidemije, ali su zaposleni DKCB-a uspeli da taj prostor popune različitim sadržajima kako bi deca što lakše prošla kroz taj težak period. Iako smo i sada u turbulentnim vremenima, deca nisu time opterećena niti treba da budu. Naprotiv, smatram da je ovo prilika da ponovo povezujemo različite kulture i običaje i pružimo priliku deci da izgrade još čvršće veze. Verujem da će Beograd biti dobar domaćin i da će se deca osećati kao kod svoje kuće, jer je naš grad otvorenog srca koji ujedinjuje ljude i ima širinu da prihvati svakog. Verujem da će se mnogi od njih ponovo vratiti u Beograd, jer će sigurno imati lepe uspomene. Trudiću se da i u budućnosti podržavamo i omasovljavamo ovu manifestaciju koja tradicionalno šalje samo dobre vibracije – rekao je Nikola Nikodijević.

Ovogodišnja manifestacija održava se pod motom „Zamislite, deco...”, a njome će biti obeležen i jubilej 100 godina od rođenja Duška Radovića, jednog od najznačajnijih srpskih književnih stvaralaca za decu, novinara i televizijskog urednika.

U Galeriji DKCB-a, uvodni program manifestacije započeće 1. oktobra u 12 časova Međunarodnim likovnim konkursom, čija je urednica Lidija Seničar istakla da je pristiglo više iz 2.000 dečjih radova iz celog sveta.

– U njemu učestvuju deca od četiri do 18 godina. Nagrade će dodeliti stručni žiri koji će ocenjivati likovnu tehniku, originalnost, raspoređenost elemenata u kompoziciji i druge elemente likovnog jezika. Svi radovi ostaće u našim arhivama i biće dostupni svakome, a tim povodom biće izdata i odgovarajuća poštanska marka – rekla je Lidija Seničar.

Najavljujući program, urednica manifestacije Ivana Tabori Obradović podsetila je da će u nedelju, 2. oktobra, deca biti na prijemu u Palati „Srbija”, nakon čega će uslediti tradicionalni defile od Trga republike do Kalemegdana, dok će svečano otvaranje biti na terenu KK „Partizan” na Beogradskoj tvrđavi.

– Ove godine očekujemo decu iz Albanije, BiH, Bugarske, Litvanije, Mađarske, Nemačke, Norveške, Poljske, Severne Makedonije, Slovenije, Slovačke, Crne Gore i naravno iz Srbije. Ovogodišnja tema je Duško Radović, koji je napravio stihove za našu dečju himnu, rečnik prijateljstva i koji je na neki način kum „Radosti Evrope” – istakla je urednica manifestacije.

„Susreti prijateljstva” održaće se u ponedeljak, 3. oktobra, u Dečjem kulturnom centru Beograda, a u KC „Grad” na programu je „Delikatesni ponedeljak”. U MTS dvorani biće održan Gala koncert u utorak, 4. oktobra. U saradnji sa Javnim komunalnim preduzećem „Zelenilo – Beograd”, u sredu, 5. oktobra, biće realizovana ekološka akcija i sportsko-rekreativni dan u parku Ušće.

Međunarodni susret dece Evrope održaće se pod pokroviteljstvom Gradske uprave Grada Beograda – Sekretarijata za kulturu i u organizaciji Dečjeg kulturnog centra Beograda. Manifestaciju su pomogli Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, JKP „Zelenilo – Beograd”, „Fruit Company”, „Gala voda”, Turistička organizacija Beograda, Turistička organizacija Srbije, RTS, Studio B i Politikin zabavnik.

Ostali naslovi

Beogradski sajam knjiga od 23. do 30. oktobra
Srpska ekonomija
Ovogodišnji Sajam knjiga biće održan na Beogradskom sajmu od 23. do 30. oktobra pod sloganom „Povratak napisanih”, saopšteno je na konferenciji za novinare koja je ovim povodom održana u Starom dvoru
Diverzifikacija dobavljača energenata ključna za bezbednost države
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović istakla je danas na 14. naftnom forumu Energetske zajednice u Beogradu da je prioritet svake vlade u ovom trenutku da obezbedi energetsku sigurnost
Obeležen početak četvrtog ciklusa Zasadi drvo
Srpska ekonomija
Događajem održanim u Botaničkoj bašti „Jevremovac“ zvanično je obeležen početak četvrte sezone akcije „Zasadi drvo“. U narednih sedam meseci planirana je sadnja novih 250.000 sadnica širom Srbije, fokus će biti stavljen na povezanost i međusobni uticaj društva i prirode, a primarni cilj ostaje promena navika građana.
Rast broja japanskih investitora u Srbiji
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić priredila je u Tokiju večeru za japanske privrednike čije kompanije posluju u Srbiji, izrazivši zadovoljstvo time što u našoj zemlji raste broj investitora iz Japana
Invalidska kolica za najugroženije osobe sa invaliditetom
Srpska ekonomija
Donacija invalidskih kolica stigla je do 89 najugroženijih stanara Geronotološkog centra u Beogradu. Vrednost donacije invalidskih kolica, za osobe sa invaliditetom smeštene u Gerontološkom centru u Beogradu, iznosi 6,675 dolara
Obuke na Dunavu
Srpska ekonomija
Potpredsednik Vlade i ministar odbrane dr Nebojša Stefanović zahvalio se danas pripadnicima Rečne flotile što posvećeno štite našu otadžbinu na rekama, kanalima i jezerima i neumorno se obučavaju kako bi u svakom trenutku bili spremni da pomognu građanima i izvrše svaki zadatak, bez obzira na meterološke uslove
Ekonomska diplomatija – podrška kompanijama na novim tržištima
Srpska ekonomija
Ekonomska diplomatija je ključni faktor i važna podrška domaćoj ekonomiji i kompanijama da se pozicioniraju na svetskom tržištu, izjavio je danas Mihailo Vesović, direktor Sektora za strateske analize, usluge i internacionalizaciju PKS na 12.  Dunavskom biznis forumu
Besplatni programi u okviru Dana evropske baštine povodom obeležavanja Svetskog dana turizma
Srpska ekonomija
U Beogradu kao glavnom gradu i kulturnom i turističkom centru, tradicionalno za posetioce svoja vrata otvaraju gradska zdanja i drugi prostori koji tokom godine nisu dostupni za publiku. Turistički vodiči i kustosi realizuju tematske ture razgledanja
Rečni saobraćaj ključan za snabdevanje energentima
Srpska ekonomija
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Vladi Republike Srbije Tomislav Momirović izjavio je danas da aktuelna energetska kriza, koja je najveća u prethodnih sedamdeset godina, najbolje ukazuje na sve prednosti i značaj rečnog saobraćaja za snabdevanje energentima, a pre svega ugljem
Rekordni rezultati srpskog turizma u ovoj godini
Srpska ekonomija
Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija u Vladi Republike Srbije Tatjana Matić saopštila je danas, povodom Svetskog dana turizma, da ova privredna grana u Srbiji obara sve rekorde, uz uverenje da će naredna godina biti još uspešnija u ovom domenu