Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Saradnja sa Svetskom bankom na poboljšanju poslovnog okruženja

Beograd
Foto: mfin.gov.rs
Srpska ekonomija

Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Siniša Mali razgovarao je danas sa regionalnom direktorkom Svetske banke za Zapadni Balkan Šaoćing Ju o projektima koji se sprovode u saradnji sa tom finansijskom institucijom, kao i o aktuelnoj ekonomskoj situaciji u našoj zemlji.

Mali je, predstavljajući makroekonomske pokazatelje Srbije, istakao da je naša zemlja i dalje ekonomski jaka i stabilna, da smo u dve godine pandemije bili najbrže rastuća ekonomija u Evropi i da smo u prvom kvartalu ove godine ostvarili privredni rast od 4,3 odsto BDP-a, a u drugom od 3,9 odsto.

Ministar je rekao i da je stopa nezaposlenosti u drugom kvartalu iznosila 8,9 odsto, dok je 2012. godine bila na nivou od 25,9 odsto, uz napomenu da smo u prvih osam meseci privukli 2,66 milijardi evra stranih direktnih investicija, a da je javni dug na nivou od oko 54 odsto, što je daleko ispod onog koji propisuje Mastriht.

On je podsetio i na to da će u Srbiji od 1. novembra biti povećane penzije za devet odsto, a potom od 1. januara za još 12,1 odsto, kao i da se planira povećanje plata u javnom sektoru od 12,5 odsto i minimalne zarade od 14,3 odsto.

Aktuelna svetska kriza nije zaustavila velike infrastrukturne projekte koji su važni za rast naše ekonomije, rekao je Mali, dodavši da se, kao i sve zemlje u Evropi, suočavamo sa velikim izazovima kada je u pitanju energetska kriza, pri čemu imamo najjeftiniju cenu struje u Evropi od 43 evra po megavat-satu.

Ministar je napomenuo i da su ograničene cene goriva na pumpama, te da je to samo deo paketa mera koji se sprovodi kako se teret krize ne bi preneo na privredu i građane.

Uspešno su uvedeni i novi sistemi eFiskalizacija i eFaktura, rekao je on, dodavši da Srbija nastavlja sa reformskim procesom.

Šaoćing Ju je izrazila zadovoljstvo zbog nastavka saradnje koju su njeni prethodnici uspešno postavili, naglasivši da je sa Srbijom dogovoren najveći program u odnosu na ceo region Zapadnog Balkana.

Ona je takođe podsetila na novi Okvir za saradnju sa Srbijom za period od 2022. do 2026. godine i planove za budžetsku podršku za ovu i narednu godinu.

Okvirom za saradnju predviđa se osnaživanje makrofiskalnog okvira za zeleniji rast i zelene investicije, kao i poboljšanje poslovnog okruženja i regionalne integracije, navodi se u saopštenju Ministarstva finansija.

Ostali naslovi

Saradnja Srbije, Mađarske i Austrije u sprečavanju ilegalnih migracija
Srpska ekonomija
Vulin je, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Sijartom i saveznim ministrom unutrašnjih poslova Austrije Gerhartom Karnerom, rekao da su Aleksandar Vučić, Viktor Orban i Karl Nehamer prepoznali ove probleme i postavili konkretne zadatke koje ove tri zemlje treba da izvrše
Otvoren prostor za dobru saradnju sa svim IT kompanijama u Srbiji
Srpska ekonomija
Premijerka Ana Brnabić razgovarala je sa predstavnicima kompanije „Luksoft“ o saradnji u oblasti informacionih tehnologija. Brnabić je poručila sagovornicima da su se mnogi IT stručnjaci poslednjih godina vratili u zemlju pošto su uvideli da se Srbija menja i u tome su videli svoju priliku za dalji profesionalni razvoj i bolji kvalitet života.
Japanska ulaganja 200 miliona evra, razmena raste, šansa nove tehnologije
Srpska ekonomija
Japanske investicije u Srbiji dostigle su 200 miliona evra od čega je više od polovine u protekle dve godine. Spoljnotrgovinska razmena dve zemlje raste uprkos geografskoj udaljenosti i logističkim izazovima, a dostigla je 400 miliona evra, istaknuto je na otvaranju poslovnog foruma Srbija - Japan koji je u Privrednoj komori Srbije (PKS) okupio predstavnike više od 70 kompanija
Grad Zagreb se zadužuje za 40 miliona evra
Srpska ekonomija
Prema podacima iz plana otplate, Grad Zagreb će na kraju platiti 5,89 miliona evra kamata i svih ostalih bankarskih naknada za kredit od 40 miliona evra
Poskupljenja u Hrvatskoj
Srpska ekonomija
Vlada Hrvatske je pre mesec dana reagovala na poskupljenje ograničavanjem poskupljenja za devet prehrambenih proizvoda
Udruživanjem poljoprivrednika do lakše nabavke mehanizacije
Srpska ekonomija
Ministar za brigu o selu u Vladi Republike Srbije Milan Krkobabić ukazao je u Kikindi, na tematskom skupu „Uz zadruge do savremene mehanizacije“, na važnost udruživanja poljoprivrednika prilikom nabavke savremene mehanizacij
Uspešna realizacija više projekata za razvoj južne i zapadne Srbije
Srpska ekonomija
Vlada Republike Srbije saopštila je da je Međuresorna radna grupa za uređenje i razvoj južne i zapadne Srbije održala danas u Sijarinskoj Banji redovnu sednicu kako bi ispratila napredak u realizaciji projekata iz oblasti turizma, komunalne i putne infrastrukture, kojima će se znatno poboljšati uslovi za ekonomski razvoj ovog dela zemlje
Rekonstrukcija toplane u Kragujevcu urađena po svetskim standardima
Srpska ekonomija
Ministarka zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Irena Vujović obišla je danas u Kragujevcu toplanu „Energetika“, koja je rekonstrukcijom dobila najsavremenije kotlove i prešla sa uglja na ekološki prihvatljiviji energent
Poboljšati bilateralne odnose i saradnju sa Saudijskom Arabijom
Srpska ekonomija
Ministar spoljnih poslova u Vladi Republike Srbije Nikola Selaković i ministar spoljnih poslova Kraljevine Saudijske Arabije princ Fejsal Bin Ferhan Al Saud izrazili su danas opredeljenje dveju zemalja za poboljšanje bilateralnih odnosa i saradnje na svim poljima
Predragu Mihajloviću jednoglasno drugi mandat zaredom
Srpska ekonomija
Na današnjoj sednici Upravnog odbora Udruženja banaka Srbije, aktuelni predsednik UO Predrag Mihajlović, jednoglasno je reizabran sa novim mandatom za naredne dve godine