Poreske olakšice su način rasterećenja privrede kroz oslobađanje plaćanja poreza i doprinosa u celini ili određenom procentu.
- Razlozi za uvođenje poreskih olakšica nalaze se u potrebi da se efikasnije suzbije nelegalni rad, povećaju investicije, otvaraju nova radna mesta i uopšte stvori jedan povoljniji privredni ambijent za poslovanje privrednih društava u celini, izjavio je Dragan Agatunović, koordinator u Sektoru Poreske uprave za kontrolu.
Dodao je da su u prethodnom periodu uvedene olakšice novoosnovanim privrednim društvima koja se bave inovacijama, kao i poslodavcima usmerenim na istraživanje i razvoj, objavljeno je na sajtu Poreske uprave Srbije.
- Upravo u cilju privlačenja visokoobrazovanih kadrova iz inostranstva, kao i zadržavanja domaćeg radno aktivnog stanovništva, uvedena je olakšica za lica mlađa od 40 godina kroz umanjenje obračuna tog godišnjeg poreza na dohodak građana. Za 2021. godinu, oko 2.800 lica je ostvarilo pravo na umanjenje obračuna tog poreza, odnosno preko 8.600 lica je praktično oslobođeno plaćanja godišnjeg poreza na dohodak građana, rekao je Agatunović.
I poslodavcima koji zasnuju radni odnos sa novozaposlenim ili novonastanjenim licem, takođe su obezbeđene poreske olakšice.
- Olakšica se ostvaruje kroz umanjenje troškova privrednim subjektima kroz smanjenje poreza i doprinosa na zarade osnivača ili novozaposlenih radnika, pojasnio je Agatunović.
Uvođenje poreskih olakšica, između ostalog, predstavlja povećanje konkurentnosti domaće ekonomije, dalji rast i razvoj privrede u celini, kao i privlačenje novih investicija i visokoobrazovanih stranaca.