Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović razgovarala je danas sa državnom sekretarkom i zamenicom ministra za klimu i životnu sredinu Poljske Malgožatom Golinjskom o saradnji dveju zemalja u pomenutim oblastima.
Na sastanku, održanom u okviru Sajma energetike, bilo je reči i o razvoju novih tehnologija, procesu energetske tranzicije, potencijalnim zajedničkim projektima i planovima, energetskoj efikasnosti i mogućnostima za investicije poljskih kompanija.
Mihajlović je istakla da energetika i rudarstvo predstavljaju najpogodniju oblast za povećanje efikasnosti saradnje, imajući u vidu sličnosti dveju država u ovim sektorima.
Ona je podsetila na to da je naša zemlja novim zakonodavnim okvirom stvorila uslove za to da u izgradnji novih elektroenergetskih kapaciteta, koji za proizvodnju energije koriste OIE, učestvuju javna preduzeća, privatni investitori i građani.
Potpredsednica Vlade je prenela da je unapređenje energetske efikasnosti takođe među prioritetima naše zemlje, dodavši da su u toj oblasti pokrenuti projekti koji donose konkretne rezultate.
Sagovornice su ocenile da je zbog aktuelne situacije na tržištima u Evropi i svetu ugrožena energetska bezbednost i da energetska tranzicija i Zelena agenda, uprkos krizi, ostaju prioriteti.
Golinjska je podvukla podršku Poljske Srbiji na putu ka punopravnom članstvu u EU, što je, kako je rekla, posebno važno u momentu kada se Evropa nalazi na prekretnici i kada je neophodno mnogo više međusobne solidarnosti.
Ona je poručila da je Poljska spremna da podeli svoja iskustva kako bi Srbija ubrzala put ka Uniji.
U tom kontekstu, Mihajlović je navela da je članstvo u EU naš strateški cilj, da je Ministarstvo rudarstva i energetike uskladilo normativne okvire sa EU i da je poštovanje evropskih standarda osnova za nove investicije.
S obzirom na to da Srbija želi da korak po korak izlazi iz proizvodnje energije iz uglja, u čemu Poljska ima iskustva, postoji prostor da sarađujemo i u toj oblasti, ocenila je potpredsednica Vlade.
Prema njenim rečima, poljska iskustva bi nam bila dragocena u tome kako da se na vreme pripremimo za prelazak na druge izvore, da sprovedemo pravednu tranziciju, da istovremeno imamo dovoljno energije i omogućimo stvaranje novih radnih mesta, kao i da ubrzamo napuštanje prljavih, fosilnih izvora i povećamo korišćenje OIE.