Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Javna preduzeća u oblasti energetike spremna za predstojeću sezonu

Beograd
Foto: Kancelarija za saradnju s medijima Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović razgovarala je danas sa predstavnicima javnih preduzeća u oblasti energetike o situaciji u tim preduzećima, planovima za naredni period i daljoj saradnji sa resornim ministarstvom.

Sastanku su prisustvovali predstavnici „Elektroprivrede Srbije”, „Elektromreže Srbije”, „Elektrodistribucije Srbije”, Javnog preduzeća za podzemnu eksploataciju uglja „Resavica”, „Transnafte” AD Pančevo, „Transportgasa Srbije” i „Srbijagasa”.

Ministarka je, imajući u vidu aktuelnu situaciju sa energentima na globalnom nivou, istakla da je važno sumirati situaciju u javnim preduzećima, napraviti planove za naredni period i preduprediti eventualne probleme.

S obzirom na to da je danas počela grejna sezona, Đedović je ocenila da su obezbeđene dovoljne količine gasa i da je prioritetni zadatak obezbeđivanje kontinuirane proizvodnje električne energije i pronalaženje načina za uštedu, na način da potrebe građana i privrede budu zadovoljene.

Naš zajednički zadatak jeste da učinimo sve kako bismo obezbedili energetsku sigurnost našim građanima i privredi. Zato smo danas ovde da razgovaramo o strateškim projektima, aktivnostima i odgovornosti svih nas aktivnih učesnika u energetskom sektoru, objasnila je ona.

Prioritet resornog ministarstva i nove vlade, kako je ukazala, jeste dalja reforma energetskog sektora, ali i investicioni planovi i nastavak kapitalnih projekata.

Đedović je izrazila uverenje da će buduća saradnja Ministarstva i javnih preduzeća biti efikasna i da će zajedničkim radom uspeti da preduprede i prevaziđu sve eventualne izazove.

Ministarka je najavila da će u narednom periodu obaviti i pojedinačne razgovore sa direktorima preduzeća, što će ubuduće biti praksa u radu resornog ministarstva.

Predstavnici javnih preduzeća izvestili su Đedović o trenutnoj situaciji, pri čemu je direktor „Srbijagasa” Dušan Bajatović preneo da su sva skladišta gasa puna i da su te zalihe obezbeđene zahvaljujući merama koje je Vlada preduzela.

 

Ostali naslovi

Očuvana stabilnost uprkos nepovoljnim uslovima u međunarodnom okruženju
Srpska ekonomija
Narodna banka Srbije saopštila je da su sastankom u toj instituciji završeni zvanični razgovori predstavnika Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) sa delegacijom Srbije, vođeni u okviru trećeg razmatranja rezultata sprovođenja dogovorenog ekonomskog programa, podržanog savetodavnim, nefinansijskim Instrumentom za koordinaciju politike iz juna 2021. godine
Otvoren 54. BEMUS koncertom Brina Terfela
Srpska ekonomija
Festival Beogradske muzičke svečanosti – BEMUS 2022 svečano je otvoren koncertom čuvenog velškog bas-baritona Brina Terfela u Kolarčevoj zadužbini. Gradska sekretarka za kulturu Nataša Mihailović Vacić i direktor Centra beogradskih festivala – CEBEF Damir Handanović otvorili su 54. BEMUS i poručili da publiku tokom 15 dana čeka izuzetnih 13 koncerata umetnika iz čitavog sveta
TONS posetile delegacija Dortmunda i profesori i studenti iz Južne Floride
Srpska ekonomija
Prethodna dva dana Turistička organizacija Grada Novog Sada bila je domaćin gostima iz Evrope i Sjedinjenih Američkih Država, kojima je predstavljena turistička ponuda Novog Sada
Rast BDP-a u trećem tromesečju 1,1%
Srpska ekonomija
Prema fleš proceni Republičkog zavoda za statistiku, realni rast bruto domaćeg proizvoda u trećem tromesečju 2022. iznosio je 1,1% međugodišnje posmatrano. Posmatrano samo u septembru 2022, industrijska proizvodnja je smanjena za 0,3% međugodišnje, usled smanjenja aktivnosti u prerađivačkoj industriji (0,6%). S druge strane, u sektoru rudarstva je zabeležen međugodišnji rast od 1,3%
Dirham i denar na kursnim listama NBS
Srpska ekonomija
Na kursne liste NBS 1. novembra uvedene su dve  nove valute Ujedinjenih Arapskih Emirata – dirham i Severne Makedonije – denar
Obuka prosvetnih radnika u novembru
Srpska ekonomija
Grad Beograd i Sekretarijat za zdravstvo podržavaju program edukacije prosvetnih radnika i saradnika za rad sa učenicima na prevenciji zloupotrebe psihoaktivnih supstanci i promocije zdravih životnih stilova
Počeo treći ciklus programa Moja prva plata
Srpska ekonomija
Vlada Republike Srbije saopštila je da Nacionalna služba za zapošljavanje, uz podršku Privredne komore Srbije, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstva finansija i Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu, realizuje treći ciklus programa „Moja prva plata”
Predstavljeni alati za unapređenje poslovanja
Srpska ekonomija
Na stručnom skupu u regionalnoj privrednoj komori Kraljevo pod nazivom "Privredna komora Srbije Vaš poslovni partner” privrednicima je predstavljen niz alata, i programa  koji imaju za cilj unapređenje poslovanja i što bolji plasman domaćih proizvoda
Podrška SAD evropskim integracijama Srbije
Srpska ekonomija
Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić razgovarao je danas sa ambasadorom SAD Kristoferom Hilom o unapređenju bilateralnih odnosa, energetskoj diverzifikaciji, evrointegracijama Srbije, kao i o aktuelnim geopolitičkim pitanjima
POPIS 2022 ulazi u završnu fazu realizacije na terenu
Srpska ekonomija
Nakon sveobuhvatne analize obuhvata jedinica popisa utvrđeno je da u pojedinim gradovima nisu popisani svi građani. Iz tog razloga odlučeno je da se popisivanje produži za 1 do 7 dana u pojedinim gradskim opštinama Grada Beograda,  kao i u Užicu, Valjevu, Smederevu, Pančevu, Šapcu, Novom Sadu i Subotici