Srbija, Austrija i Mađarska veoma su zabrinute zbog pritiska velikog broja migranata na granicama, koji se može porediti sa početkom migrantske krize 2015. godine, izjavio je Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin posle sastanka posvećenog efikasnom upravljanju migracijama.
Vulin je, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Sijartom i saveznim ministrom unutrašnjih poslova Austrije Gerhartom Karnerom, rekao da su Aleksandar Vučić, Viktor Orban i Karl Nehamer prepoznali ove probleme i postavili konkretne zadatke koje ove tri zemlje treba da izvrše.
Srbija, Mađarska i Austrija dele zajednički problem zbog migrantske krize i velikog pritiska na granicama, rekao je ministar, ocenivši da to više nije humanitarna kriza, već da se zloupotrebljava težak položaj ljudi i krše se svi međunarodni propisi.
Moramo poštovati naše zakone da bismo zaštitili ne samo naš prostor, već i način života naših građana, poručio je on, uz napomenu da se zato mora delovati zajedno i u skladu sa domaćim zakonima.
Srbija ne može da bude sama u ovoj borbi, kao što to ne mogu ni Austrija ni Mađarska, naglasio je Vulin, ocenivši da je važno to što su Mađarska i Austrija prepoznale Srbiju kao saveznika i partnera.
Mi smo pokazali da smo veoma humani i solidarni, ali nećemo dozvoliti da postanemo parking za migrante i da se svakodnevni način života naših građana menja, naveo je ministar.
Sijarto je izjavio da su se Mađarska, Austrija i Srbija dogovorile o tome da ujedine snage i još više učvrste granice između Srbije i Severne Makedonije, kako u pogledu ljudstva, tako i opreme.
On je istakao da ove tri zemlje ne brane samo sopstvene granice već i EU, naglasivši da je Mađarska spremna da učestvuje u tim zajedničkim naporima u odbrani južne granice Srbije prema Severnoj Makedoniji.
Prema njegovim rečima, do sada je bilo samo nekoliko desetina graničara koji su učestvovali u toj saradnji, dok se danas vidi da ta saradnja mora da poprimi sasvim drugu dimenziju.
Moramo zajednički da formiramo snagu koja će biti spremna i sposobna da odbrani srpsko-severnomakedonsku granicu od ilegalnih migranata, poručio je Sijarto.
Karner je ukazao na to da prekogranični kriminal zahteva prekograničnu saradnju, pri čemu je izrazio zahvalnost Srbiji na tome što je organizovala ovaj sastanak, kao i vladama triju zemalja koje su i pokrenule pitanje saradnje po pitanju migracija.
Zadatak ministara ove tri zemlje biće da ispune ono što je dogovoreno i to je sada na nivou ministarstava unutrašnjih poslova i policije, naveo je on i istakao da je za Austriju i Mađarsku veoma važno to što je Srbija pokazala spremnost da uskladi viznu politiku sa EU.
Austrija je veoma pogođena migracijama, od početka godine imamo 58.000 zahteva za azil i to iz zemalja za koje je nemoguće dobiti azil – Tunis, Maroko i Indija koji su uspeli da dođu do Evrope, rekao je on, uz napomenu da je danas dogovoreno da se na odgovarajući način štite granice, kao i saradnja u tehničkom smislu, čemu Austrija može da doprinese.
Današnjem sastanku je predsedavao ministar finansija u Vladi Republike Srbije Siniša Mali, a osim njega u delegaciji Srbije bili su, pored Vulina, i ministar spoljnih poslova Nikola Selaković, potpredsednik Vlade i ministar odbrane Nebojša Stefanović i direktor Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Bratislav Gašić.
Trilateralni sastanak na ministarskom nivou usledio je nakon samita Srbije, Mađarske i Austrije 3. oktobra u Budimpešti, na kojem su učestvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijer Mađarske Viktor Orban i austrijski kancelar Karl Nehamer.
Tada je dogovoreno da sledeći sastanak bude održan na ministarskom nivou u Beogradu, na kome će biti razrađen akcioni plan za saradnju tri zemlje u sprečavanju ilegalnih migracija.