Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Saradnja Srbije, Mađarske i Austrije u sprečavanju ilegalnih migracija

Beograd
Foto: mod.gov.rs
Srpska ekonomija

Srbija, Austrija i Mađarska veoma su zabrinute zbog pritiska velikog broja migranata na granicama, koji se može porediti sa početkom migrantske krize 2015. godine, izjavio je Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin posle sastanka posvećenog efikasnom upravljanju migracijama.

Vulin je, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Sijartom i saveznim ministrom unutrašnjih poslova Austrije Gerhartom Karnerom, rekao da su Aleksandar Vučić, Viktor Orban i Karl Nehamer prepoznali ove probleme i postavili konkretne zadatke koje ove tri zemlje treba da izvrše.

Srbija, Mađarska i Austrija dele zajednički problem zbog migrantske krize i velikog pritiska na granicama, rekao je ministar, ocenivši da to više nije humanitarna kriza, već da se zloupotrebljava težak položaj ljudi i krše se svi međunarodni propisi.

Moramo poštovati naše zakone da bismo zaštitili ne samo naš prostor, već i način života naših građana, poručio je on, uz napomenu da se zato mora delovati zajedno i u skladu sa domaćim zakonima.

Srbija ne može da bude sama u ovoj borbi, kao što to ne mogu ni Austrija ni Mađarska, naglasio je Vulin, ocenivši da je važno to što su Mađarska i Austrija prepoznale Srbiju kao saveznika i partnera.

Mi smo pokazali da smo veoma humani i solidarni, ali nećemo dozvoliti da postanemo parking za migrante i da se svakodnevni način života naših građana menja, naveo je ministar.

Sijarto je izjavio da su se Mađarska, Austrija i Srbija dogovorile o tome da ujedine snage i još više učvrste granice između Srbije i Severne Makedonije, kako u pogledu ljudstva, tako i opreme.

On je istakao da ove tri zemlje ne brane samo sopstvene granice već i EU, naglasivši da je Mađarska spremna da učestvuje u tim zajedničkim naporima u odbrani južne granice Srbije prema Severnoj Makedoniji.

Prema njegovim rečima, do sada je bilo samo nekoliko desetina graničara koji su učestvovali u toj saradnji, dok se danas vidi da ta saradnja mora da poprimi sasvim drugu dimenziju.

Moramo zajednički da formiramo snagu koja će biti spremna i sposobna da odbrani srpsko-severnomakedonsku granicu od ilegalnih migranata, poručio je Sijarto.

Karner je ukazao na to da prekogranični kriminal zahteva prekograničnu saradnju, pri čemu je izrazio zahvalnost Srbiji na tome što je organizovala ovaj sastanak, kao i vladama triju zemalja koje su i pokrenule pitanje saradnje po pitanju migracija.

Zadatak ministara ove tri zemlje biće da ispune ono što je dogovoreno i to je sada na nivou ministarstava unutrašnjih poslova i policije, naveo je on i istakao da je za Austriju i Mađarsku veoma važno to što je Srbija pokazala spremnost da uskladi viznu politiku sa EU.

Austrija je veoma pogođena migracijama, od početka godine imamo 58.000 zahteva za azil i to iz zemalja za koje je nemoguće dobiti azil – Tunis, Maroko i Indija koji su uspeli da dođu do Evrope, rekao je on, uz napomenu da je danas dogovoreno da se na odgovarajući način štite granice, kao i saradnja u tehničkom smislu, čemu Austrija može da doprinese.

Današnjem sastanku je predsedavao ministar finansija u Vladi Republike Srbije Siniša Mali, a osim njega u delegaciji Srbije bili su, pored Vulina, i ministar spoljnih poslova Nikola Selaković, potpredsednik Vlade i ministar odbrane Nebojša Stefanović i direktor Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Bratislav Gašić.

Trilateralni sastanak na ministarskom nivou usledio je nakon samita Srbije, Mađarske i Austrije 3. oktobra u Budimpešti, na kojem su učestvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijer Mađarske Viktor Orban i austrijski kancelar Karl Nehamer.

Tada je dogovoreno da sledeći sastanak bude održan na ministarskom nivou u Beogradu, na kome će biti razrađen akcioni plan za saradnju tri zemlje u sprečavanju ilegalnih migracija.

Ostali naslovi

Uhapšena organizovana kriminalna grupa zbog falsifikovanja novca
Srpska ekonomija
Osumnjičeni se terete da su od aprila ove godine do danas u iligelnoj štampariji na teritoriji Šapca izrađivali novčanice u apoenima od 2.000 dinara, kao i 100 i 500 evra koje su distibuirali i stavljali u opticaj na teritoriji Srbije, Crne Gore, Grčke, Austrije i drugih zemalja u regionu
Podrška ženskom preduzetništvu - jačanje finansijske samostalnosti, bezbednosti i prava žena
Srpska ekonomija
Ministarka Zorana Mihajlović je na otvaranju konferencije rekla da što je više žena zaposleno i što više njihovih preduzeća nastaje i opstaje to je bolje celom društvu. Direktorka sektora za preduzetništvo PKS-a Branislava Simanić izjavila je da je u Srbiji 31 odsto ženskih preduzeća i da komora intenzivno radi na unapređenju ženskog preduzetništva i povećanju njihovog broja
RGZ dobio priznanje kao lider održivog razvoja u regionu Podunavlja
Srpska ekonomija
Priznanje je dodeljeno direktoru RGZ-a mr Borku Draškoviću na Dvanaestom dunavskom biznis forumu koji je održan u Vrdniku. Ovo je još jedno priznanje radu Republičkog geodetskog zavoda i ulozi ove institucije u postizanju ciljeva održivog razvoja određenih Agendom UN-a 2030
Otvoren prostor za dobru saradnju sa svim IT kompanijama u Srbiji
Srpska ekonomija
Premijerka Ana Brnabić razgovarala je sa predstavnicima kompanije „Luksoft“ o saradnji u oblasti informacionih tehnologija. Brnabić je poručila sagovornicima da su se mnogi IT stručnjaci poslednjih godina vratili u zemlju pošto su uvideli da se Srbija menja i u tome su videli svoju priliku za dalji profesionalni razvoj i bolji kvalitet života.
Japanska ulaganja 200 miliona evra, razmena raste, šansa nove tehnologije
Srpska ekonomija
Japanske investicije u Srbiji dostigle su 200 miliona evra od čega je više od polovine u protekle dve godine. Spoljnotrgovinska razmena dve zemlje raste uprkos geografskoj udaljenosti i logističkim izazovima, a dostigla je 400 miliona evra, istaknuto je na otvaranju poslovnog foruma Srbija - Japan koji je u Privrednoj komori Srbije (PKS) okupio predstavnike više od 70 kompanija
Grad Zagreb se zadužuje za 40 miliona evra
Srpska ekonomija
Prema podacima iz plana otplate, Grad Zagreb će na kraju platiti 5,89 miliona evra kamata i svih ostalih bankarskih naknada za kredit od 40 miliona evra
Poskupljenja u Hrvatskoj
Srpska ekonomija
Vlada Hrvatske je pre mesec dana reagovala na poskupljenje ograničavanjem poskupljenja za devet prehrambenih proizvoda
Udruživanjem poljoprivrednika do lakše nabavke mehanizacije
Srpska ekonomija
Ministar za brigu o selu u Vladi Republike Srbije Milan Krkobabić ukazao je u Kikindi, na tematskom skupu „Uz zadruge do savremene mehanizacije“, na važnost udruživanja poljoprivrednika prilikom nabavke savremene mehanizacij
Uspešna realizacija više projekata za razvoj južne i zapadne Srbije
Srpska ekonomija
Vlada Republike Srbije saopštila je da je Međuresorna radna grupa za uređenje i razvoj južne i zapadne Srbije održala danas u Sijarinskoj Banji redovnu sednicu kako bi ispratila napredak u realizaciji projekata iz oblasti turizma, komunalne i putne infrastrukture, kojima će se znatno poboljšati uslovi za ekonomski razvoj ovog dela zemlje
Rekonstrukcija toplane u Kragujevcu urađena po svetskim standardima
Srpska ekonomija
Ministarka zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Irena Vujović obišla je danas u Kragujevcu toplanu „Energetika“, koja je rekonstrukcijom dobila najsavremenije kotlove i prešla sa uglja na ekološki prihvatljiviji energent