Ekonomska diplomatija je ključni faktor i važna podrška domaćoj ekonomiji i kompanijama da se pozicioniraju na svetskom tržištu, izjavio je danas Mihailo Vesović, direktor Sektora za strateske analize, usluge i internacionalizaciju PKS na 12. Dunavskom biznis forumu. Ovaj skup, čiji je pokrovitelj Privredna komora Srbije održan je u Vrdniku 26. i 27. septembra, a jedna od tema je ekonomska diplomatija.
PKS je na Forumu primila nagradu Dunavski cvet za doprinos jačanju i izgradnji prosperiteta Podunavlja.
Privredne komore imaju veoma značajnu ulogu u sprovođenju aktivnosti ekonomske diplomatije jedne zemlje. „Privredna komora Srbije je aktivna i angažovana u ekonomskoj diplomatiji naše zemlje i realizuje razne ativnosti preko mreže predstavništva PKS u zemljama koje imaju strateški važan značaj za privredu Srbije; unapređenja bilateralnih odnosa; učešća u radu međunarodnih komorskih organizacija sa ciljem uključivanja privrede Srbije u razne aktivnosti i projekte; realizacijom ciljeva Komorskog investicionog foruma Zapadog Balkana; razvijanjem aktivne saradnje sa evropskim komorama kao i sa komorama u regionu; aktivnostima Evropske mreže preduzetništva; organizovanjem nastupa privrede Srbije na svetskim sajmovima i izložbama kao i saradnjom i koordinacijom aktivnosti sa relevantnim državnim institucijama i ministarstvima u sprovođenju aktivnosti ekonomske diplomatije“, rekao je Vesović.
Na plenarnom delu Foruma učestvovao je Miloš Nenezić, predsednik Skupštine PKS i generalni direktor TRAYAl korporacije koja od početka podržava Dunavski biznis forum. Direktor RPK Leskovac Goran Jović, je u okviru panela posvećenog ekonomskoj diplomatiji govorio o načinu na koji je Komora pokrenula postupak međunarodne zaštite geografskog porekla za leskovački ajvar i u tome uspela. U okviru panela posvećenih agroindustriji i održivom razvoju i cirkularnoj ekonomiji govorili su Nenad Budimović, sekretar Udruženja za stočarstvo i Siniša Mitrović, rukovodilac Centra za cirkularnu ekonomiju koji su iz ugla svojih sektora ukazali na aktuelna pitanja iz ovih oblasti, saopštila je PKS.
Ukupna robna razmena Srbije sa zemljama članicama Dunavskog regiona (Austrije, Bugarske, Češke, Hrvatske, Mađarske, Nemačke, Rumunije, Slovačke, Slovenije, BiH, C.Gore, Moldavije i Ukrajine) za sedam meseci 2022. godine iznosi 16 milijardi evra što je povećanje za 33% u odnosu na isti period prošle godine (07/2021.). Ukupna robna razmena u istom periodu 2021. (7./2021.) godine je bila 12 milijardi EUR.