Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Dobri temelji privredne saradnje sa Azejberdžanom

Beograd
Srpska ekonomija

Energetika, poljoprivreda, građevinarstvo, infrastruktura ali i digitalne tehnologije šansa su za produbljivanje saradnje Srbije i Azejrbedžana istaknuto je na Poslovnom forumu u Privrednoj komori Srbije na kome je učestvovalo 20 srpskih i 11 azerbejdžanskih kompanija iz oblasti energetike, građevinarstva, poljoprivrede, metalske, hemijske i tekstilne industrije.

Direkor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS Mihailo Vesović  ocenio je da ima mnogo razloga da Srbija i Azerbejdžan prudubljuju odnose, jer imaju zdrave političke temelje i potpisane sporazume.

"Političari su utrli put, ali poslovni ljudi treba da preuzmu inicijativu. Osim energetike, postoje mogućnosti za saradnju u poljoprivredi, građevinarstvu, infrastrukturi, a postoje ozbiljne mogućnosti za naše kompanije u sferi digitalnih transformacija", rekao je Vesović i podsetio da je Srbija stvorila uslove za razvoj IT kompanija koje su povećale vrednost izvoza softvera na 1,8 milijardi evra. 

Zamenik ministra privrede Azerbejdžana Sahib Mamadov rekao je da su politički i ekonomski odnosi Azerbejdžana i Srbije u stalnom usponu i da će predstojeća poseta predsednika Ilhama Alijeva Srbiji te odnose dodatno produbiti i otvoriti novu stranicu u saradnji dveju zemalja, saopštila je PKS.

"Međusobno poštovanje i podrška su uspostavile jak okvir za saradnju naših zemalja. Nekoliko dana nakon foruma predsednik Alijev će zvanično posetiti Srbiju, što će otvoriti novu stranicu u odnosima među našim državama i produbiti ih", rekao je Mamadov na otvaranju Poslovnog foruma Srbija-Azerbejdžan koji su organizovali Agencija za promociju izvoza i investicija Azerbejdžana i Privredne komore Srbije.

Istakao je da je trgovinska razmena Azerbejdžana i Srbije porasla za 27 procenata, odnosno za blizu 10 miliona dolara i da su srpske investicije u Azerbejdžanu dostigle 3,4 miliona dolara, dok su azerbejdžanske u Srbiji iznosile 9,8 miliona dolara.

Mamadov je podsetio da je najznačajnija azerbejdžanska firma koja radi u našoj zemlji građevinska kompanija Azvirt koja gradi auto-puteve.

"Ali, to nije pravi potencijal. On je mnogo veći u oblasti poljoprivrede, turizma, farmaceutske industrije, informatike. Srpske kompanije treba da iskoriste potencijale obeju zemalja i da naše ekonomske veze učinimo još snažnijim", rekao je Mamedov.

On je napomenuo da je Azerbejdžan obezbedio značajne podsticaje za strane investitore kroz višegodišnje poreske olakšice za poslovanje u slobodnim zonama i naglasio kako su u poslednje vreme takvi podsticaji obezbeđeni i za investitore u sektoru poljoprivrede.

Mamadov je posebno istakao mogućnosti koje se za poslovne ljude iz Srbije u tehnološkom sektoru otvaraju u području Nagorno Karabaha koji je nedavno oslobođen.

"Tu smo započeli inftrasturkturne projekte, što utire put za koncepte pametnog grada i sela, alternativnih izvora energije, a srpske kompanije mogu da iskoriste te mogućnosti. Tri kompanije iz Srbije su već uključene u poslove u Nagorno Karabahu, a pozivamo i druge da im se pridruže. Otvoreni smo za sve vrste srpskih inicijativa u tom regionu", rekao je Mamadov.

Ambasador Azerbejdžana u Srbiji Kamil Hasijev naglasio je da se bilateralni donosi uspešno razvijaju u dužem periodu i da će krajem godine biti obeleženo 25 godina diplomatskih odnosa Azerbejdžana i Srbije.

"Smatram da to možemo da slavimo, jer su ove godine odnosi dostigli nivo strateškog partnerstva. Imamo jake političke veze i uskoro će poseta predsednika Alijeva naglasiti dubinu tih ondnosa i pokazati važnost još većeg produbljivanja saradnje", rekao je Hasijev.

Dodao je da je nakon uspostavljanja dobrih političkih odnosa, ove godine stvoren i pravni okvir za ekonomsku saradnju potpisivanjem većeg broja memoranduma i sporazuma u različitim oblastima.

"Azerbejdžan danas vidi Srbiju kao jednog od najboljih prijatelja u Evropi. Prošle godine je potpisan sporazum o ukidanju viza koji stupa na snagu do kraja ove godine, što je značajan faktor za razvoj poslovnih veza", naglasio je Hasijev.

Savetnica ministra privrede Srbije Mirjana Filipović navela je da je vrednost ukupne trgovinske razmene Srbije i Azerbejdžana ove godine dostigla rekordnih 48 miliona evra i da Ministarstvo nastoji da stvori zakonodavni okvir za razvoj malih i srednjih preduzeća koja bi mogla da igraju važnu ulogu u ekonomskoj saradnjsi sa drugom stranom.

"Azerbejdžan kao zemlja ima energetne, što je nama od značaja za dalju saradnju, kao i povezivanje slobodnih ekonomskih zona Pirot i Alat. Ministarstvo će se truditi da unapredi saradnju kroz razvoj infrastrukturnih projekata i dirugih mogućnosti koje do sada nismo koristili", najavila je Filipović.

Ostali naslovi

Država brojnim merama podstiče rast nataliteta
Srpska ekonomija
Ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić posetila je danas u selu Stajkovce kod Vlasotinca Anitu i Jovicu Jović, koji su pre dva meseca dobili tri dečaka posle 16 godina borbe za potomstvo
Uprkos krizi ova godina odlična za strane investicije
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je danas, na predstavljanju „Bele knjige 22” Saveta stranih investitora, da Srbija, uprkos krizama izazvanim koronavirusom i ratom u Ukrajini, nastavlja da privlači direktne strane investicije
Dodatno ojačati privrednu saradnju sa Slovenijom
Srpska ekonomija
Ministar privrede u Vladi Republike Srbije Rade Basta i ambasador Slovenije u Beogradu Damjan Bergant ocenili su danas da je privredna saradnja Srbije i Slovenije dobra i da treba iskoristiti šansu za povećanje priliva investicija u obe zemlje
Cilj finansijski i socijalno održiva zelena tranzicija
Srpska ekonomija
Ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović izjavila je danas da je zelena tranzicija trajno opredeljenje Srbije i da se preduzimaju sve potrebne mere kako bi tranzicija ka čistoj energiji bila finansijski i socijalno održiva i pravedna
Dodeljeni ugovori za zamenu stolarije izbeglim i raseljenim licima
Srpska ekonomija
Gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Aleksandra Čamagić potpisala je danas ugovore sa korisnicima koji su preko javnog konkursa ostvarili pravo na sredstva za kupovinu unutrašnje i spoljne stolarije
Avion Mihajlo Pupin stigao u Srbiju
Srpska ekonomija
Novi širokotrupni avion u floti Er Srbije, Erbas A330-200, doleteo je na beogradski aerodrom. Drugi avion Er Srbije za dugolinijski saobraćaj nosi lik Mihajla Pupina, čime nacionalna avio-kompanija želi da oda zasluženo priznanje slavnom naučniku srpskog porekla. Erbas A330 sa likom Pupina obavljaće letove u okviru dugolinijskog saobraćaja
Hrana, mašinska i elektro industrija potencijali saradnje sa Belgijom
Srpska ekonomija
Saradnja srpskih i belgijskih privrednika moguća je kroz proizvodne kooperacije i to u industriji prerade metala,  mašinogradnji, elektronskoj industriji, hemijskoj industriji i poljoprivredno-prehrambenom sektoru istaknuto je na sastanku “Business, Investment and Nearshoring Opportunities in Serbia“ koji je održan u Briselu
Kupovina dušeka vas može koštati mirnog sna
Srpska ekonomija
Prevare putem interneta su sve prisutnije i sve ih je teže prepoznati, dok su prevaranti nažalost sve veštiji u tome što rade
Obuka za razminiranje i uklanjanje neeksplodiranih ubojnih sredstava
Srpska ekonomija
Pripadnici jedinice za razminiranje i uklanjanje neeksplodiranih ubojnih sredstava iz sastava Treće brigade kopnene vojske realizuju redovnu obuku za izvršavanje zadataka humanitarnog razminiranja
Međunarodni dan dece obeležen u Svratištu u Beogradu
Srpska ekonomija
Na Međunarodni dan dece, 20. novembar, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u saradnji sa Nacionalnom asocijacijom roditelja i nastavnika Srbije (NARNS) priredio je ručak i organizovao radionice za decu iz Svratišta u Krfskoj 7