Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Svet u slici - slika sveta

Istorijski muzej Srbije
Foto: Iva Jotić Lubura
Srpska ekonomija

Interdisciplinarna izložba „Svet u slici – Slika sveta“  rezultat je istoimenog poziva umetnicima čija su dela nadahnuta verskim i kulturnim  nasleđem, odnosno religioznom umetničkom sferom i identitetima tradicionalnih Crkava i verskih zajednica na teritoriji Republike Srbije.
Naslov upućuje na sveobuhvatnost pojmova slika i svet, a temeljnu osnovnu čini tradicija slikovne materijalizacije sveta kao Božije tvorevine, izobražene na opipljivom komadu drveta, platna, mermera ili papira.
Verska vizuelna kultura generiše sve ono što u ljudskom poimanju ima smisao  duhovnog, religioznog i vizuelnog opažaja, a što  direktno upućuje na vrednosti važne za čovekovo duhovno postojanje.
Stvarnost koju živimo obiluje slikama, i pretežno je vizuelna i medijatizovana, a vizuelna kultura postaje u svetu dominacije slike glavni izvor komunikacije.
Na galeriji  Istorijskog muzeja Srbije sabrana su ostvarenja čak 54 umetnika, koja se nižu prostorom galerije i prepliću u verskom, tematskom i tehničko-tehnološkom smislu, ilustrujući suživot različitih verskih zajednica na teritoriji današnje Republike Srbije, ispunjen dinamikom društvenih događaja i razmenom kulturnih uticaja, koje lepotom Božije tvorevine i darovima pojedinaca oblikuju autentičnu sliku sveta.
Sinergija pojmova svet i slika, donela je originalne i raznovrsne umetničke izraze koji nisu isključivo sakralnog karaktera, ali nedvosmisleno svedoče lepotu Božije tvorevine. U tom smislu, ova izložba stvara nove osnove koje će pomoći da se u lepoti različitih izraza povežemo i još bolje razumemo.
Autorski tim, koji je postavio idejne osnove i izvršio selekciju radova predvodio je glavni kustos izložbe prof. dr Oliver Tomić, profesor na Akademiji tehničkih strukovnih studija u Beogradu. Saradnici i stručnjaci, angažovani u različitim fazama realizacije projekta, čine zaposleni Akademija Srpske pravoslavne crkve za konservaciju i restauraciju, Muzeja Srpske pravolsavne Crkve i Instituta za studije kulture i hrišćanstva.
 Postavivši uspešno temelje izložbom Svet u slici – slika sveta u Narodnoj biblioteci u Beogradu 2023. godine, prema ideji autorke Snežane Pavlović, Uprava za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama pri Ministarstvu pravde je i ove godine finansijski podržala organizovanje izložbe u cilju pružanja snažne podrške negovanju vrednosti koje su važne za duhovno postojanje čoveka i zajednica, kao i umetničkog i kulturnog stvaralaštva tradicionalnih crkava i verskih zajednica širom Srbije. 
Slična tematska opredeljenja na prestoničkoj umetničkoj sceni izuzetno su retka i predstavljaju kuriozitet. Nastojanja organizatora usmerena su ka otvaranju prema drugima, razotkrivanju lepote u prihvatanju različitosti, negujući visoke estetske kriterijume kada je reč o predstavljenim radovima.
Prilikom otvaranja izložbe u ponedeljak 23. decembra 2024. godine u 18 časova u Istorijskom muzeju Srbije u centru prestonice, u ime organizacionog odbora, u program izložbe i obraćanja uvela je autorskim tekstom pod nazivom „Reč i slika“ Danijela Marković iz Instituta za studije kulture i hrišćanstva.
Nakon pozdravnih reči dr Dušice Bojić, direktorke Istorijskog muzeja Srbije, kojima je ukazala veliko poverenje organizatorima gostujuće izližbe koja je – kako je istakla – idelano uklopnjena u postojeću izložbu Muzeja koji čeka stalnu postavku, prisutnima se obratio dr Vladimir Roganovića, direktor Uprave za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama, istakavši izuzetan značaj ovakvih događaja koji okupljaju verske zajednice i tradicionalne Crkve, koju Uprava sa velikim poštovanjem podržava i pomaže realizaciju.  Izložbu je svečano otvorio nadahnutim besedom koja je obuhvatila glavnu nit i poentu sveta u slici i slici sveta kao zajednice u ljubavi -  NJegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije.
Pored ostvarenih umetnika dragocene predmete i umetnička dela ustupili su za ovu priliku Jevrejski istorijski muzej u Beogradu, Udruženje muslimana  „Gajret“ i  Rimokatolička crkva u Srbiji.
Kriterijumi stručnog žirija prilikom izbora dela bio je da se odlikuju doprinosom međusobnog razumevanja i širini svetonazora, kao i visok umetnički kvalitet. Umetnici su vizualizovali svoje ideje kroz najrazličitije materijale, čime je ovogodišnja izložba obogaćena ili bogata delima koja pripadaju umetničkim medijima.
Tehnikom veza predstavile su se Biljana Ećimović (Miroslavljevo jevanđelje) i Gordana Ranđić (Sveta Trojica Andreja Rubljova), dok se tkanjem na ramu predstavila Vanja Pašić (Zapisi prostora). Saradnik Istorijskog muzeja Goran Ristović Pokimica doprineo je filigranom, tehnikom obrade zlata i srebra (okov za Kuran časni), dok se knjigovezom predstavio Aleksandar Ćeklić (Povez knjige Spisi Sv. Save, V. Ćorović, Beograd 1928.). Na izložbi je u većem broju zastupljena knjižna i digitalna minijatura, iluminacija i kaligrafija, sa delima Halilović Sejedeh Bentolhode (Vrelo Kavsar i Milost), Dušan Mišić (U početku beše reč), LJiljana Bursać (Mileševski Psaltir s posledovanjem iz 1557. godine), Amar Mulić (Al An'am 97), Azra Hamzagić (LJubav, Srce i Zlato).
Gipsanim i skulpturama od kombinovanih materijala učestvuju Vladislava Krstić (Mislilac i Mislilac 2), Igor Kantar (Presto i Ko smo(s)) Miloš Šarić (San). Dragan Kurucić (Svetogorski triptih), Mia Medaković Topalović (Mač istine i U nebesa), Marija Kanelić (Crkva imena Marijinog, Priprema za euharistiju, Pretvorba), Jelena Matejić Taras (Lestve), Rade Kovač (Pećka Patrijaršija 2) izrazili su se fotografijom, dok je premijerno predstavljen i ciklus mini-filmova Aleksandra Pavlovića (Priče iz Postanja).
Ikone slikane jajčanom temperom ili akrilom na dasci, platnu i kamenu izložili su Episkop moravički Tihon Rakićević (Studija lika anđela i Sveti Jovan Preteča), Episkop novobrdski Ilarion Lupulović (Ikona Presvete Bogorodice Umiljenje), Episkop novobrdski Ilarion Lupulović i Luka Novaković (Nerukotvoreni obraz Hristov), Monahinja Jelena Blagojević i Monahinja Nina Šarčević (Sveti Vasilije Ostroški), Vladimir Bata Kidišević (Sveti Jovan Krstitelj i Isus Hristos Starac Dana), Vladimir Karanović (Stradanje Svetog Zosima Tumanskog), Todor Mitrović (Izlazak iz Egipta), Svetlana Cedlan (Sveti oci Prvog vaseljenskog sabora), Jelena Hinić (Sveti Sevastijan DŽeksonski), Iva Tatalović (Plaštanica), Goran Janićijević (Hranitelj Prizrenski i Blagoveštenje), Boban Veljković (Pobeda Pravoslavlja), Bojan Banović (Isus Hristos, Mati Božja sa Hristom i Hristos Dobri pastir), Jelena Jašović (Preobraženje). Ikonu oslikanu tehnikom enkaustike, pigmenima pomešanim sa rastopljenim voskom u toplom stanju izveo je Todor Mitrović (Bogorodica sa Hristom i Izlazak iz Egipta).
Fresko slikarstvom izrazili su se Goran Jović (Treći dan) i Dejan Milosavljević (Kopija freske, Sv.Marko, Sopoćani).
Mozaike su izložile Jelica Durković (Iznad jezera, Susretanje i Sveti arhangel Gavrilo), Maja Đurović (Leto), Renata Trifković (Sveti prorok Ilija), Snežana Jovčić Olđa (Sveti Jovan), Bisenija Tereščenko (Zlatna jabuka i devet paunica i Mozaik-ogledalo).
Vitražima su se predstavili Jelena Matejić Taras (Kandilo) i Desimir Denić (Službeni ulaz Patrijaršije SPC).
Grafikom se bavi Gabrijela Nikolić (Porodično stablo), a slikarstvom i kombinovanim tehnikama na platnu Đorđe LJ. Savić (Bez naziva), Teodora Rakidžić (Uspomene iz Studenice), Sofija Rakidžić (Sopoćani i Dolina vekova), Dragoljub Stanković Čivi (Kula kralja Milutina), Nedžma Zukorlić (Portret), Zvonko Pavličić (Vrtlozi Ι i Vrtlozi ΙΙ), Daniela Morariu (Magična mesta i Magični trenuci), Dominika Morariu (Ne ljuti se čoveče), Jelena Milovanović (Podvig), Miodrag Milutinović (Studeničko svitanje i Obnavljanje tvari),  Mira Maoduš (Bogorodičin pokrov).
O autorima i pojedinačnim radovima kroz izložbu su prisutne na otvaranju izložbe upoznale mast. ist. um. Biljana Cincar Kostić i mast. ist. um. Natalija Stokanović.
Posebnu radost događaju pored uvaženih zvanica, dali su prisutni i okupnjeni autori radova.
Tokom trajanja izložbe planirana su stručna vođenja, diskusije i radionice. Posetioci mogu da posete izložbu do kraja marta 2025. godine. Katalog izložbe će biti posebno predstavljen i promovisan.

Ostali naslovi

Tržište nepokretnosti Srbije stabilno i u porastu
Srpska ekonomija
Ukupna vrednost tržišta nepokretnosti u Republici Srbiji u prvom polugodištu 2024. godine dostigla je 3,4 milijarde evra, što predstavlja porast od 3,9% u odnosu na isti period prethodne godine. Sa 60.154 zaključena kupoprodajna ugovora, zabeležen je stabilan rast broja transakcija od 0,2% u poređenju sa prvim polugodištem 2023. godine
Praznik mimoze u Beogradu
Srpska ekonomija
Beograđani i njihovi gosti imali su juče priliku da uživaju u programu koji je deo najave 65. Praznika mimoze u Herceg Novom. Defileom mažoretki i gradske muzike, kao i klovnovi i na stotine buketa mimoza dočarali su atmosferu koja će vladati u Herceg Novom od 14. februara do 2. marta. Na kraju dana pred begradskom publikom prikazan je mjuzikl "Cvjetaj mimozo mala"
Tri meseca bez automobila
Srpska ekonomija
Ko se usuđuje da bude tri meseca bez vlastitog automobila i da za svoje potrebe koristi gradski prevoz i Sharing-ponude? Bečke linije trenutno traže 40 domaćinstava koja su spremna da prihvate ovaj izazov. Ulog u izazovu je vlastiti automobil, koji će biti parkiran u garaži od maja do jula 2025. godine. U zamenu učesnici dobijaju mesečni budžet za mobilnost od 500 evra
Podrška porodicama kroz digitalizaciju
Srpska ekonomija
Ministarka za brigu o porodici i demografiju, Milica Đurđević Stamenkovski i direktor RGZ-a, mr Borko Drašković potpisali su Sporazum o saradnji između Ministarstva i Republičkog geodetskog zavoda. Potpisivanjem sporazuma je započet značajan projekat unapređenja državnih usluga u oblasti demografije i podrške porodicama kroz modernizaciju i digitalizaciju
Sajam turizma u Beču 2025.
Srpska ekonomija
Najveći austrijski sajam posvećen odmoru, putovanjima i slobodnom vremenu „Ferien-Messe“, održava se od 16. do 19. januara 2025. godine na bečkom sajmu. U ponudi je širok spektar inspirativnih destinacija, uzbudljivih trendova, visokokvalitetnih izlagača kao i zabavni program za celu porodicu
Herceg Novi zove na 56. Praznik mimoze – fešta počinje!
Srpska ekonomija
„Herceg Novi zove – fešta, sunce, more“ slogan je pod kojim će se od 14. februara do 2. marta održati 56. Praznik mimoze u Herceg Novom. Najveselija i jedna od najpopularnijih turističko – zabavnih manifestacija u regionu će tokom 15 zimskih dana donieti više od 50 pučkih, kulturnih, gastronomskih, dečijih i sportskih programa, i dobrom zabavom dozvati početak proleća
Srbiji dodeljene dve prestižne nagrade u Kini
Srpska ekonomija
Jedan od vodećih kineskih turističkih magazina, „WiTrip“, dodelio je Srbiji nagradu “Sigurna i prijateljska destinacija 2024”. Srbija je i “Najbolja evropska turistička destinacija za specifične interese 2024” prema oceni “China Travel Trade Media”
Er Srbija i Čajna Sautern erlajns uspostavile kod-šer saradnju
Srpska ekonomija
Er Srbija i Čajna Sautern erlajns, nacionalne avio-kompanije Republike Srbije i Narodne Republike Kine, potpisale su u kineskom gradu Guangdžou kod-šer sporazum o poboljšanju vazdušne povezanosti između dve zemlje
U Njujorku potpisan sporazum između Privredne komore Srbije i Tesla Science Foundation
Srpska ekonomija
Direktorka Sektora preduzetništva Privredne komore Srbije (PKS), Branislava Simanić, potpisala je u Njujorku, u ime predsednika PKS Marka Čadeža, cporazum sa Tesla Science Foundation, sa ciljem jačanja saradnje u oblasti inovacija, preduzetništva mladih i promocije Teslinog nasleđa
Vojno osposobljavanje kandidata za podoficire Vojske Srbije
Srpska ekonomija
U Centru za obuku i usavršavanje podoficira „Narednik Milunka Savić“ u Pančevu u toku je realizacija drugog modula vojnog osposobljavanja kandidata iz građanstva za podoficire Vojske Srbije. Ovaj model osposobljavanja realizuje se u četiri modula u ukupnom trajanju od devet meseci, a sada je na obuci druga generacija kandidata za podoficire