Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Mart - mesec Frankofonije u Srbiji

Beograd
Srpska ekonomija

I ovog marta slavi se mesec Frankofonije vatrometom raznobojnih događanja. Brojne obrazovne i kulturne ustanove, frankofone ambasade i predstavništva, francusko-srpska udruženja, organizuju događaje koji pomažu da se obogati znanje o frankofonoj kulturi kroz izložbe, predavanja, projekcije, predstave, koncerte, igre... Koordinator programa je grupa frankofonih ambasadora u Srbiji, koja je osnovana 2018. godine, kada je Srbija postala pridružena članica Međunarodne organizacije Frankofonije.

Svima su već znane manifestacije za mlade koje su postale zaštitni znak Meseca Frankofonije – Takmičenje u pevanju na francuskom (polufinale 4. marta u Beogradu, Nišu i Novom Sadu, finale 25. marta u Nišu), Rep na francuskom (prijavljivanje traje od 6. do 26. marta, a proglašenje pobednika biće 30. marta), Frankofoni diktat (15. mart), Frankofoni horizonti (posete frankofonim ambasadama) neće izostati ni ove godine.

U okviru književnog i tribinskog programa organizatori najavljuju, u realizaciji Wallonie-Bruxelle international, gostovanje belgijskih pisaca - Karmelo Vironea, koji će, u partnerstvu sa Društvom za kulturnu saradnju Srbija-Francuska, predstaviti svoju zbirku novela Promešati karte (8. marta u Francuskom institutu u Beogradu), dok će Alijenor Debrok kroz predavanja i radionice voditi razgovor o svom romanu Sto godina bez Lili. Prevodi nekoliko belgijskih pisaca koje je objavila izdavačka kuća Prometej biće predstavljeni na Novosadskom sajmu knjiga.

Gost frankofonije biće i srpski reditelj, scenarista i književnik Goran Marković, povodom objavljivanja prevoda na francuski njegovog romana Beogradski trio (29. mart, Francuski institut).

Kanadska fizičarka Polin Ganjon gostovaće u Srbiji i održaće predavanja O ženama u nauci nekada i danas, uz poseban osvrt na život i delo velike naučnice srpskog porekla Mileve Marić Ajnštajn (u Novom Sadu, 14. marta na Filozofskom fakultetu, a u Beogradu, 15. marta u Francuskom institutu). U okviru programa njenog gostovanja predviđena su i stručna predavanja o fizici čestica u saradnji sa Centrom za promociju nauka, a Kanadska ambasada u Beogradu priređuje i izložbu Žene u nauci (8. mart – 4. april, Francuski institut u Beogradu).

U Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković“, Frankofoni centar Univerziteta u Beogradu priređuje predavanja o francuskom jeziku, o piscima Plejade, o patafizici, kao i o francuskoj književnici Ani Erno, dobitnici Nobelove nagrade za književnost.

Drugi beogradski simpozijum o nastavi istorije, u organizaciji Ambasade Francuske, Etnografskog muzeja, Gete instituta i Filozofskog fakulteta u Beogradu, analiziraće, kao podsticaj za saradnju u Jugoistočnoj Evropi, „Jelisejski sporazum“, koji je zaključen pre 60 godina i predstavlja osnov razvoja francusko-nemačkih odnosa.

Zavod sa proučavanje kulturnog razvitka i Institut za književnost i umetnost, priređuju četvorodnevni strip program Art samit (30. mart – 2. april), koji je posvećen autorima stripa, izdavačima, kritičarima i teoretičarima stripa, kao i široj publici – ljubiteljima stripa i onima koji žele da nešto nauče i upoznaju se sa različitim aspektima srpsko-francuskih odnosa u oblasti stripa.

Širom Srbije biće priređene i brojne izložbe. Izložba švajcarskog fotografa Klemana Lamblea, Matematika nazadovanja, u galeriji N.EON (29. mart – 12. april) bavi se rasizmom u okviru savremenih tehnologija. U Arte galeriji (16. mart – 20. april) biće postavljena izložba Post concrete, švajcarskog umetnika Pjera Švarcenbaha koji se svojim slikama suprotstalja sve brutalnijim impulsima digitalnog doba.

U Galeriji Akademije umetnosti u Novom Sadu od 17. marta posetioci će moći da vide izložbu Helena, Serbiae regina, posvećenu Jeleni Anžujskoj, jednoj je od najzanimljivijih, ali i najmisterioznijih ličnosti koje su živele na dvoru srpske srednjovekovne vladarske porodice Nemanjića. Izložbu je realizovao Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, a nedavno je bila predstavljena u Srpskom kulturnom centru u Parizu.

U saradnji sa Filozofskim fakultetom u Novom Sadu, Francuski institut u Novom Sadu organizovaće u svojim novim prostorijama interaktivnu izložbu U potrazi za izgubljenim ukusom: duboki slojevi duševnog tla, povodom obeležavanja sto godina od smrti Marsela Prusta. Izložba će biti postavljena tokom marta, kako bi se posetioci zbližili sa ovim velikanom francuske književnosti, a možda i bolje spoznali sebe i druge, popunjavajući Prustov upitnik.

Scenska i filmska umetnost biće zastupljene u svoj punoj raznovrsnosti. U pozorištima širom Srbije izvodiće se predstave francuskih autora. U fokusu dvadesetog Beogradskog festivala igre (8-26. mart) biće tri izuzetne francuske predstave savremene igre. Francuska i evropska scena stižu u Srbiju zahvaljujući spektakularnim predstavama savremene igre, virtuelne stvarnosti i akrobacija savremenog cirkusa.

Ambasada Rumunije upriličiće Večeri rumunskog filma u Novom Sadu (na Filozofskom fakultetu, od 22. do 23. marta), u okviru kojih će biti prikazana 4 filma savremenih rumunskih stvaralaca.

Etnografski muzej u Beogradu predstavlja filmove na francuskom jeziku sa Međunarodnog festivala etnološkog filma. Filmovi će se prikazivati svakog utorka u 18 sati, uz slobodan ulaz.

Frankofoni centri univerziteta u Beogradu i Novom Sadu, kao i katedre za francuski jezik univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, organizuju predstave, izložbe, likovna i književna takmičenja, kvizove i igrice kroz koje će učesnici otkrivati frankofone vrednosti i obeležja.

 

Ostali naslovi

Poziv dobrovoljnim davaocima krvi
Srpska ekonomija
Institut za transfuziju krvi Srbije pozvao je punoletne građane da i ove nedelje daju krv. To se može učiniti u prostorijama ovog instituta, Svetog Save 39, i to radnim danima od 7 do 19, a subotom i praznicima od 8 do 15 časova
Specijalni događaj: Omaž Dr Zoranu Đinđiću, premijeru Srbije 2001-2003
Srpska ekonomija
Jubilarni 30. Kopaonik biznis forum danas je počeo filmom sećanja na prvog demokratski izabranog predsednika Vlade Srbije, bivšeg premijera Zorana Đinđića, povodom dvadesetogodišnjice njegovog ubistva
Završen FEST i dodeljene nagrade
Srpska ekonomija
Dodelom tradicionalnih FEST-ovih nagrada i premijerom filma ovenčanog nagradom „Milutin Čolić” – „Usta puna zemlje” Puriše Đorđevića pala je zavesa na ovogodišnje 51. festivalsko izdanje
Dr Jakovljević: Za nekog sa slabim srcem teretana može biti fatalna
Srpska ekonomija
Na čelo Zavoda za sport i medicinu sporta RS nedavno je došao Milan Savić, a za svog zamenika izabrao je Dekana FMN u Kragujevcu Vladimira Jakovljevića. Zavod ima velike planove, prvenstveno na području preventive zdravlja sportista, bilo da su oni vrhunski sportisti ili samo rekreativci
Više investicija, rad sa startapima i unapređenje regulatornog okvira ključ za uspeh srpske ekonomije i startap ekosistema
Srpska ekonomija
Prvog dana Kopaonik biznis foruma održan je panel Inicijative Digitalna Srbija i kompanije Ringier Srbija „Investicije u startape, kako i u koga"? Panel je vodio Nebojša Bjelotomić, direktor Inicijative Digitalna Srbija
Nastavak sprovođenja mera za unapređenje energetske efikasnosti
Srpska ekonomija
Ministarstvo rudarstva i energetike Vlade Republike Srbije saopštilo je da je Srbija čvrsto opredeljena za proces tranzicije energetskog sektora u kome je unapređenje energetske efikasnosti jedan od najvažnijih strateških ciljeva
Rad RTGS i Kliring sistema u devizama NBS u februaru
Srpska ekonomija
U RTGS sistemu i Kliring sistemu Narodne banke Srbije u februaru, za 18 radnih dana, realizovano je ukupno 18,7 miliona plaćanja. Od ukupnog broja plaćanja, 2,1 milion, ili 11,0%, čine nalozi za plaćanje u Kliring sistemu, a 16,6 miliona, ili 89,0%, nalozi za plaćanje u RTGS sistemu
Rad IPS NBS sistema u februaru
Srpska ekonomija
U IPS NBS sistemu, koji radi u režimu 24/7/365, za 28 dana u februaru realizovane su 5.024.053 transakcije
Tokom januara u Srbiji boravilo 229.606 turista
Srpska ekonomija
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u januaru 2023. godine u Republici Srbiji boravilo je ukupno 229.606 turista, što je za 19% više u odnosu na januar 2022. godine, od čega je domaćih bilo 118.326 (2% manje u odnosu na 2022.) ili 52% od ukupnog broja gostiju, a inostranih 111.280 (+ 54%), odnosno 48% od ukupnog broja gostiju
Akcija dobrovoljnog davalaštva krvi Ništa bez žena
Srpska ekonomija
Pod sloganom „Ništa bez žena”, trinaestu godinu zaredom, Institut za transfuziju krvi Srbije organizuje akciju dobrovoljnog davanja krvi. Obeležavajući međunarodni praznik, Dan žena, na ovaj način zahvaljuju svim ženama davaocima krvi i podsećaju one koje do sada nisu davale krv da postanu davaoci. U prethodnoj godini 19,6 odsto od ukupne prikupljene krvi donirale su žene