Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Izvoz čelika iz Srbije nije povećan

Završena istraga Evropske komisije
Srpska ekonomija

Istraga Evropske komisije (EK) pokazala je da se uvoz čelika iz naše zemlje u Evropsku uniju u periodu od 1. avgusta do 31. novembra 2016. godine nije povećavao.

U antidamping istrazi koju je EK 7. jula prošle godine pokrenula protiv pet zemlja, uključujući i Srbiju, najlošije stoje Rusija i Brazil, dok je Srbija u znatno boljoj poziciji.

To, međutim, ne znači da će ishod ove istrage, zbog koje je i premijer Aleksandar Vučić molio nemačku kancelarku Angelu Merkel da pomogne, biti pozitivan, piše Politika, a prenosi Tanjug.

Konačan epilog priče, koja je počela pošto se evropsko udruženje proizvođača čelika "Eurofer" požalilo EK da je čelik iz pet zemalja (Rusija, Brazil, Srbija, Ukrajina i Iran) prodavan po damping cenama, očekuje se početkom maja.

Nezvanično se saznaje da je "Eurofer" još 11. oktobra prošle godine zvanično zatražio od komsije da evidentira uvoz čelika koji u EU stiže iz pet zemalja protiv kojih se vodi postupak.

Naše vlasti su zatim negodovale i Briselu uputile žalbu prema kojoj ne postoji dovoljno opravdan razlog da carinici evidentiraju čelik koji iz Smedereva stiže u EU. Sličnu žalbu su uputili i zvaničnici iz Irana, Rusije i Ukrajine.

Kako Politika saznaje, u žalbi "Eurofera" s kraja maja prošle godine navodi se da se čelik iz ovih pet zemalja prodavao za najmanje 20 odsto ispod tržišne cene. Kada je o Srbiji reč, evropski proizvođači upoređivali su proizvodnu i prodajnu cenu čelika, koja je prema njihovim tvrdnjama bila niža.

U zahtevu za registraciju uvoza "Eurofer" je tražio od EK da napravi poređenje da li se izvoz iz ovih pet zemalja u periodu od 1. jula do 31. oktobra 2016. povećao u odnosu na period od 1. jula 2015. do 30. juna 2016. godine.

Komisija je tim povodom odlučila da predmet istrage bude uvoz u EU u periodu od 1. avgusta do 31. novembra prošle godine.

Kako Politika saznaje, upravo u tom periodu EK je utvrdila da je došlo do rasta uvoza iz ovih pet zemalja za 14 odsto.

Najviše se povećao uvoz iz Rusije i to za čak 73 odsto, u posmatranom periodu rastao je i uvoz čelika iz Brazila za 26 odsto.

Za Srbiju je olakšavajuća okolnost to što je uvoz čelika iz Smedereva u EU u periodu od 1. avgusta do 31. novembra ostao nepromenjen.

Iran i Ukrajina su, istovremeno, čak smanjili svoj izvoz u Evropu.

Nakon takvih rezultata, komisija je ocenila da je registracija uvoza iz Srbije, Ukrajine i Irana bila nepotrebna, kažu izvori "Politike". To je i bila jedna od tema tajnih pregovora koji su početkom decembra održani u Briselu.

Izvori lista kažu da je posle sastanka EK od srpskih državnih zvaničnika zatražila dodatne informacije, a ta dokumenta srpske vlasti su dostavile u februaru.

Detalje nije bilo moguće saznati jer se postupak vodi u strogoj javnosti, a stav srpskih državnih zvaničnika je da bi iznošenje bilo kakvih informacija moglo da nanese štetu Srbiji.
 

Ostali naslovi

Kiril Tjurdenjev novi direktor NIS-a
Srpska ekonomija
Novi direktor Naftne industrije Srbije biće Kiril Tjurdenjev, saznaje N1. Tjurdenjev je do sada bio prvi zamenik generalnog direktora NIS-a zadužen za preradu i promet. Pre dolaska u NIS, obavljao je funkciju predsednika i predsedavajućeg Upravnog odbora OAO „Objedinjena naftno-hemijska kompanija“
Raspisan konkurs za direktore tri javna preduzeća
Srpska ekonomija
Vlada Srbije danas je objavila javne konkurse za izbor direktora javnih preduzeća Elektroprivreda Srbije, Srbijašume i Preduzeća za podzemnu eksploataciju uglja Resavica
Ekonomija glavna tema Vučićeve posete Moskvi
Srpska ekonomija
Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom tokom predstojeće posete Moskvi razgovarati pre svega o ekonomskoj saradnji
Kancelarije za mlade ključne za razvoj omladinske politike
Srpska ekonomija
Ministar omladine i sporta u Vladi Republike Srbije Vanja Udovičić izjavio je da resorno ministarstvo posvećuje posebnu pažnju i trudi se da stvori uslove da mladi žive bolje, da žele da ostanu, rade i dalje grade našu zemlju
Na Sajmu automobila se očekuje 140.000 posetilaca
Srpska ekonomija
Međunarodni salon automobila na Beogradskom sajmu trajaće do 2. aprila, a na njemu će biti izložena 34 automobilska brenda iz 30 zemalja među kojima su najluksuznije marke „Rols Rojsa“, „Jaguara“, „Mercedesa“ i BMW-a
Priča o sivoj ekonomiji dosadna građanima
Srpska ekonomija
Za građane je priča o sivoj ekonomiji jedna dosadna priča, ali je zbog fiskalne lutrije to promenjeno i sada već mesecima svi pričamo o sivoj ekonomiji, izjavila je za RTS ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić 
Samsung odustao od razdvajanja poslovanja
Srpska ekonomija
Najveći svetski proizvođač smartfona Samsung odustao je danas od planiranog restrukturiranja poslovanja i razdvajanja kompanije
Veće subvencije za preradu voća, povrća i mesa
Srpska ekonomija
Premijer Srbije Aleksandar Vučić najavio je gostujući na TV Vojvodina veće subvencije domaćim proizvođačima i prerađivačima voća, povrća i mesa
Poseta delegacije MMF Privrednoj komori Srbije
Srpska ekonomija
Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije, održao je sastanak sa predstavnicima tehničke misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) posvećen poreskom sistemu i poreskoj politici u Srbiji. U razgovorima su učestvovali i predstavnici Saveta mešovitih privrednih komora pri PKS
Teknia KG - prvi dobavljač Eberšpehera iz Srbije
Srpska ekonomija
Kragujevačka kompanija „Teknia KG” postala je deo dobavljačkog lanca nemačkog „Eberšpehera”, a u procesu ulaska u panel dobavljača „Eberšpehera” su još dve srpske firme.To je rezultat Dana dobavljača i B2B susreta koje je organizovala Privredna komora Srbije kako bi povezala domaću privredu sa velikim međunarodnim sistemima