Pripremni sastanak u okviru Berlinskog procesa koji je juče bio održan u Sarajevu, svedoči da polički odlučioci iz zemalja regiona Zapadnog Balkana imaju razumevanje za savremene ekonomske tokove. Razgovoralo se o brojnim pitanjima, postavljajući regionalnu bezbednost i stabilnost kao preduslov za ekonomski prosperitet Zapadnog Balkana. Polako ali sigurno polički lideri zemalja regiona postaju svesni značaja ekonomske integracije u procesu pristupanja Evropskoj uniji.
Predsedavajući Veća ministara BiH Denis Zvizdić u svojim zaključnim razmatranjima je istakao potrebu intenzivirane ekonomske saradnje zapadno-balkanske šestorke. Infrastrukturno povezivanje, prema njegovim rečima predstavlja osnov za produbljavanje ekonomske saradnje regiona. Uklanjanje
graničnih barijera, olakšavanje protoka ljudi i robe, kao i kreiranje platforme za zajednički nastup na evropskom i stranim tržištima predstavljaju dobre ali izazovne mere u pravcu ostvarivanja ekonomskih prioriteta regiona.
Srbija, Crna Gora, Makedonija, BiH, Albanija i Kosovo u svojstvu pretendenata za članstvo u EU i moraju voditi koordinisanu ekonomsku politiku sa ekonomskim tokovima u okvirima EU kako bi se region prilagodio aktuelnim okolnostima. EU i dalje predstavlja ključan ekonomski partner za države iz zapadno-
balkanskog regiona, ali imajući u vidu sve izraženije turbulencije na ekonomskom planu unutar zemalja-članica EU, nije sasvim sigurno da će „paternalistički odnos“ Brisela prema državama zapadnog Balkana biti i dalje održiv.
Sa druge strane, premijer Srbije Aleksandar Vučić izrazio je svoju zabrinutost da ovaj sastanak ne bude samo još jedno poglavlje u serijalu sastanaka lidera zemalja zapadno-balkanske šestorke na kojima su zajedničke fotografije divne, ali da se odmah potom nastavljaju svađe i sukobi. Izrazio je stav da je Srbije spremna i voljna da radi na procesu ekonomskog povezivanja regiona i u odnosu na svoje kolege otišao korak dalje predloživši uspostavljanje zajedničkog tržišta između država regiona.
Otvorena politička, etnička i bezbednosna pitanja nisu rešena na ovom pripremnom sastanku, ali je još jednom dat naglasak na ekonomskom povezivanju kao mehanizam koji će pozitivno uticati na rešavanje drugih pitanja koja već decenijama opterečuju ovaj region. Još jedan pozitivan signal je poslat iz Sarajeva. Politička prepucavanja i optuživanja se nastavljaju, ali očito da postoji volja da se sedne za zajednički sto.