Tema uzgoja industrijske konoplje u Srbiji i svi prateći aspekti ove rastuće poljoprivredne grane razmatrani na posećenom skupu "Proizvodnja konolje u Srbiji - nove mogućnosti" održanom u Privrednoj komori Srbije.
U saoptenju PKS navodi se da je Veljko Jovanović, sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju PKS, rekao da postoji potreba da se više priča o temama o kojima se do sada nije dovoljno govorilo i zahvalio se Udruženju proizvođača i priređivača alternativnog bilja "Konoplja" za inicijativu da se održi konferencija sa temom uzgoja industrijske konoplje u Srbiji.
"Privredna komora Srbije funkcioniše tako što prepoznaje potrebe i komunicira nadalje sa vlastima da bi se te potrebe uvele u odgovarajuće propise, i u tom smeru ćemo razmišljati i o ovom vidu proizvodnje. Takođe, nećemo se ustručavati da pričamo o svim njegovim aspektima. Grupacije koje su suština našeg posla, i kroz koje mi komuniciramo sa izvršnom vlašću, nastaju iz potreba privrede. Zato smo već razgovarali o potrebi osnivanja grupacije za alternativne biljne kulture iako u ovoj fazi još uvek može da se funkciponiše kroz postojeću grupaciju proizvođača žitarica, industrijskog i krmnog bilja", kazao je Jovanović.
Maja Timotijević, predsednica Udruženja proizvođača i priređivača alternativnog bilja "Konoplja" zahvaljila se PKS što ih je razumela i organizovala ovaj skup.
Vlade Đoković, ekspert Uprave za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, prikazao je prezentaciju "Zakonska regulativa za uzgoj konoplje u Srbiji" u kojoj je objasnio neka od najvažnijih pitanja kod tretiranja biljke u procesu od pribavljanja semena do plasmana gotovog proizvoda na tržištu. Đoković je, prema saopštenju PKS, rekao da čitav poduhvat uvođenja masovnije proizvodnje konoplje u Srbiji odnosi se na segment ove biljke koji ima procenat psihoaktivne supstance THC manji od 0,3% što je svrstava u kategoriju industrijske biljke, i koji prema procenama pokriva jednu četvrtinu njene globalne zastupljenosti. U prezentaciji su prikazane sve vrste konoplje i ukazano na razlike u vrstama.
Dr Vladimir Sikora iz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad predstavio je svoju prezentaciju "Konoplja - od setve do žetve, sortiment, osobine biljke" u kojoj je, između ostalog, izneo podatak o broju proizvođača i površini pod zasadom na teritoriji Srbije od 2013. godine gde se vidi konstantan porast: od opitne parcele od 0,7ha iz 2013. godine danas već postoji parcela jednog proizvođača veličine sto hektara.