Potpisivanjem ugovora kojim je srpska AIK banka juče preuzela 100 odsto akcija grčke Alfa banke koja je pre 12 godina, februara 2005, kupila Jubanku za 152 miliona evra, ta banka se vratila u društvo onih sa domaćim kapitalom.
Jubanka je bila prva srpska banka u državnom vlasništvu koja je privatizovana.
"Promenom poslovnog imena simbolično se potvrđuje povratak Jubanke u društvo banaka sa domaćim kapitalom, jer je ime Jubanka poznata na srpskom finansijskom tržištu još od polovine 20 veka", saopštila je AIK banka.
Na čelu Izvršnog odbora Jubanke biće Aleksandra Erdoglija, dugogodišnji član upravljačkog tima Alfa banke.
Predsednica Izvršnog odbora AIK banke Jelena Galić izjavila je tim povodom da će se akvizicijom Alfa banke stvoriti sinergija dve finansijske institucije, od kojih je jedna AIK banka, visoko kapitalizovana, u vrhu srpskog bankarskog tržišta, sa bilansnom sumom od 175,3 milijarde dinara na kraju 2016. godine.
"Ova transakcija omogućiće obema bankama objedinjen zajednički nastup na tržištu Srbije", izjavila je Jelena Galić.
U saopštenju je, pored ostalog, navedeno da AIK banka nastavlja sa širenjem svog poslovanja i baze klijenata i partnera u zemlji, ali i izvan granica Srbije, na tržište EU i podseća da je AIK banka je februara ove godine dobila odobrenje Evropske centralne banke za dalje sticanje akcija slovenačke Gorenjske banke iz Kranja. Na osnovu te odluke AIK Banka može steći do 100 odsto kapitala i glasačkih prava u Gorenjskoj banci.
"Aktivnosti AIK banke, poput ove, ne rezultiraju isključivo širenjem saradnje sa lokalnim i EU tržištem na polju bankarskog poslovanja, već i stvaranju pretpostavki za proširenje poslovanja na druge oblasti privrede, čime se jača ekonomska konkurentnost čitave regije", saopštila je AIK banka.