Kako bi se predstavile mogućnosti za uvođenje bezbednijih alternativa za hemikalije u procesu proizvodnje i distribucije, održan je seminar „Bezbednije alternative za hemikalije u cilju razvoja privrednih subjekata“ u organizaciji PKS i udruženja Alternativa za bezbednije hemikalije
Cilj seminara bio je da informiše učesnike u lancu snabdevanja - proizvođače, distributere, trgovce hemikalija, kao i proizvoda koji mogu sadržavati opasne hemikalije - kako da u svom domenu delovanja doprinesu eliminaciji najopasnijih hemikalija sa tržišta Republike Srbije, kao i da se ispita zainteresovanost učesnika za buduće aktivnosti u ovoj oblasti, saopštila je Privredna komora Srbije.
Skup je otvorio sekretar Udruženja za hemijsku, gumarsku industriju i industriju nemetala PKS Dragan Stevanović. Učesnike skupa pozdravila je zamenica šefa misije Ambasade Kraljevine Norveške Jannicke Bain, uz čiju podršku je održan ovaj skup, i istakla da je Norveška dobar prijatelj Srbije i da između ovde dve zemlje postoji duga tradicija saradnje.
Glavne pokretače prelaska na bezbednije alternative i korisne informacije za industrijski sektor, predstavila je Jasminka Ranđelović, programski koordinator ALHema. Ona je istakla značaj korišćenja portala za podršku supstituciji, SUBSPORT (http://rs.subsport.eu/) gde se mogu naći modeli za procenu bezbednosti alternativa, kao i baza podataka o supstancama koje su zabranjene ili im je upotreba ograničena.
Vojislavka Šatrić, stručni konsultant ALHema, predstavila je korake u procesu supstitucije i načine na koji su neki od evropskih distributera uspeli da iz ponude svojih proizvoda izbace supstance koje izazivaju zabrinutost. Ona je istakla da je prvi korak da se kompanija upozna sa hemikalijama koje koristi kroz ceo životni ciklus, i da plasman proizvoda koji sadrže opasne supstance može imati dugoročne negativne posledice po prihode kompanije.
Na seminaru je učestvovala i predstavnica Evropskog biroa za zaštitu životne sredine, Dolores Romano Mozo, koja je predstavila evropski pravni okvir i postupak autorizacije pod evropskim zakonom o hemikalijama. Istakla je da se globalni razvoj kreće u pravcu visokog nivoa zaštite ljudskog zdravlja i životne sredine od hemikalija i da evropski model promoviše supstuciju na svetskom nivou.
Poseban deo seminara bio je posvećen predstavljanju primera dobre prakse u Srbiji, gde su kompanije „Helios“, „Tigar“ i „Delhaize“ predstavile svoje modele za bezbedno upravljanje hemikalijama i način na koji su sprovele neke od postupaka kontrole i uvođenja bezbednijih alternativa u svoju poslovnu praksu. Svi govornici su se složili oko toga da nema budućnosti za proizvodnju i upotrebu supstanci koje izazivaju zabrinutost, navodi se u saopštenju.