Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Rast industrijske proizvodnje

Beograd
Srpska ekonomija

Industrijska proizvodnja u u periodu januar–februar 2017. godine, u poređenju sa istim periodom 2016. godine,  veća je za 0,7%. Posmatrano po sektorima, u periodu januar – februar 2017. godine, u poređenju sa istim periodom 2016. godine, u sektoru Prerađivačka industrija ostvaren je rast od 5,5%, u sektoru Rudarstvo zabeležen je pad od 2,9%, a u sektoru Snabdevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija zabeležen je pad od 9,8%, saopštio je Republički zavod za statistiku.

Industrijska proizvodnja u Republici Srbiji u februaru2017. godine manja je za 1,7% nego u februaru2016. godine, a u odnosu na prosek 2016. godine manja je za 8,2%. Posmatrano po sektorima: u februaru2017. godine, u odnosu na isti mesec 2016, zabeležena su sledeća kretanja:sektor Prerađivačka industrija – rast od 2,5%, sektor Rudarstvo– pad od 1,4%, i sektorSnabdevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija – pad od 12,8%.

Podaci o industrijskoj proizvodnji po namenskim grupama u februaru 2017. godine, u odnosu na isti mesec prethodne godine, pokazuju da je došlo do rasta u proizvodnji:
   ·  kapitalnih proizvoda (7,3%),
   ·  trajnih proizvoda za široku potrošnju (5,5%), i
   ·  intermedijarnih proizvoda, osim energije (4,9%),
pad je zabeležen u proizvodnji:
   · energije (10,4%),
dok su
   · netrajni proizvodi za široku potrošnju ostali na istom nivou.
 
Obim industrijske proizvodnje u februaru 2017. godine, u odnosu na februar 2016, beleži:
   – rast kod 15 oblasti (učešće u strukturi industrijske proizvodnje – 55%), a
   – pad kod 14 oblasti (učešće u strukturi industrijske proizvodnje – 45%).

Najveći uticaj na pad industrijske proizvodnje u februaru 2017. godine, u odnosu na isti mesec 2016. godine, imale su: Proizvodnja električne energije, Štampanje i umnožavanje audio i video zapisa, Proizvodnja derivata nafte, Popravka i montaža mašina i opreme, i Prerada drveta i proizvodi od drveta, osim nameštaja, saopštio je Republički zavod za statistiku.

Desezonirani indeks industrijske proizvodnje za februar 2017. godine, u odnosu na januar 2017. godine pokazuje da je za industriju – ukupno ostvaren rast industrijske proizvodnje od 1,7% i da je za prerađivačku industriju ostvaren rast od 2,1%.

Desezonirani indeks industrijske proizvodnje za februar 2017. godine, u odnosu na prosek 2016. godine za industriju – ukupno pokazuje da je ostvaren rast od 0,7%, a za prerađivačku industriju rast od 4,3%.

Proizvodnja malih preduzeća (broj zaposlenih manji od 50) koja nisu obuhvaćena redovnim statističkim istraživanjem prati se na uzorku izabranih jedinica iz sektora prerađivačke industrije. Kada se uključi ocena industrijske proizvodnje malih preduzeća iz uzorka, industrijska proizvodnja u februaru 2017. godine, u odnosu na prosek 2016. godine, kod ukupne industrijske proizvodnje manja je za 8,4%, a kod prerađivačke industrije manja je za 11,7%.

Podaci o industrijskoj proizvodnji u 2017. godini biće objavljivani poslednjeg radnog dana u mesecu i odnosiće se na prethodni mesec.

Republički zavod za statistiku od 1999. godine ne raspolaže podacima za AP Kosovo i Metohija, tako da oni nisu sadržani u obuhvatu podataka za Republiku Srbiju (ukupno).

Ostali naslovi

Niska stopa nezaposlenosti u evrozoni
Srpska ekonomija
Stopa nezaposlenosti evrozoni koja okuplja 19 država u februaru je pala na 9,5 odsto sa 9,6, koliko je iznosila i januaru, objavila je evropska služba za statistiku Evrostat
Šta će doneti susret  Donalda Trampa i Si Đi Pinga
Mitko Arnaudov
Dugo očekivana zvanična poseta predsednika NR Kine Sjedinjenim Američkim Državama predstavlja svojevrsnu priliku da se odgovori na brojna pitanja koja zanimaju svetsku javnost, a pogotovo predstavnike ekonomije i biznisa
Od izvoza 5108,5 miliona dolara
Srpska ekonomija
Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije za  period januar - februar  2017. godine iznos 5108,5 miliona dolara, što je porast od  6,7% u odnosu na isti period prethodne godine
PKS vodi 50 kompanija na Međunarodni sajam privrede u Mostaru
Srpska ekonomija
Na Međunarodnom sajmu privrede koji sutra počinje u Mostaru učestvovaće 50 kompanija iz Srbije iz različitih sektora, a u okviru zajedničkog izložbenog prostora predstaviće se 18 naših firmi. Proizvođači iz oblasti vinarstva i vinogradarske opreme svoju ponudu prikazaće na štandu u okviru specijalizovane izložbe „Vino i vinogradarska oprema 16+1“
Promet robe veći nego prošle godine
Srpska ekonomija
Promet robe u trgovini na malo u Republici Srbiji, u februaru 2017. godine u odnosu na februar 2016. godine, veći je u tekućim cenama za 6,6%, a u stalnim cenama za 1,1%, saopštio je Republički zavod za statistiku
Prihodi manji od izdataka
Srpska ekonomija
U 2016. godini, u Republici Srbiji, prosečni mesečni prihodi u novcu i u naturi po domaćinstvu (sva domaćinstva) iznosili su 59624 dinara, i u odnosu na 2015. godinu viši su za 3,1%, nominalno. Prosečni mesečni prihodi u novcu i u naturi domaćinstava sa gradskog područja su u 2016. iznosili 62336 dinara (viši su za 2,9% nominalno, u odnosu na 2015.), a kod domaćinstava sa ostalog područja iznosili su 55210 dinara (viši su za 3,5% nominalno, u odnosu na 2015.)
Beoplantfair od 6. do 9. aprila
Srpska ekonomija
Bašta u srcu grada“ sinonim je za 22. Međunarodni sajam hortikulture – Beoplantfair, koji će se održati od 6. do 9. aprila u halama 3 i 3A Beogradskog sajma
Antonio Alvarez III na čelu Agrokora
Srpska ekonomija
Antonio Alvarez III, izvršni direktor za restrukturiranje u Evropi u konsultantskoj kući „Alvarez i Maršal“ biće zadužen za proces restrukturiranja "Agrokora"
Smanjenje proizvodnje nafte daje rezultate
Srpska ekonomija
U izveštaju Kompanije za finansijske usluge “Morgan Stanley” navodi se da su zalihe sirove nafte, uključujući i one u Kini, Japanu i na plutajućim terminalima širom sveta, smanjene ove godine za 72 miliona barela
Japanci plaćaju digitalnim valutama
Srpska ekonomija
U Japanu su već dve godine u opticaju kriptovalute u vrednosti oko 1,7 milijardi dolara, a studija Instituta za istraživanje Fuji Chimera, predviđa da će do 2020. godine u opticaju biti digitalni novac u protivvrednosti oko devet milijardi dolara.