Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Stvoren okvir za izvoz u Kinu

Beograd
Foto: Ministarstvo poljoprivrede
Srpska ekonomija

Potpisani memorandum o razumevanju sa Kinom o bezbednosti hrane stvoriće uslove da u narednom periodu može doći do razvoja u sektoru proizvodnje i izvozu mesa, ali se to ne može desiti preko noći, već je to plan za narednih pet do dvadeset godina, izjavio je danas ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine Branislav Nedimović.

Kako je Tanjugu rečeno u ovom Ministarstvu, potpisani memorandumi su izuzetno važni, jer, kako kažu, predstavljaju osnov za razvoj stočarskog sektora i sektora izvoza mesa u narednih 10 do 15 godina.

"Njima smo uklonili sve administrativne prepreke i omogućili da posebno investitori nesmetano ulažu u farme i prerađivačke kapacitete, a potom i izvoze to meso na kinesko tržište", kažu u Ministarstvu poljoprivrede, preneo je RTV.

Povodom komentara u medijima da Srbija nema dovoljno mesa za izvoz na tržiste veličine Kine, ministar Nedimović je rekao:

"Stvorili smo uslove da može da dođe do razvoja biznisa. Ovih dana čitam po medijima da nema dovoljno količine mesa i ja se slažem. To je tema koja nije sporna. Ali mi smo na ovaj način stvorili pravni okvir da može da dođe do posla kako bismo otvorili tržište. Svako ko o ekonomiji zna nešto, zna da ako imate tržiste, imate i posao. Ako nema tržista možte da mislite šta god hoćete, nećete imati kome da prodate proizvod", kazao je Nedimović.

Kako je Tanjugu rečeno u ovom Ministarstvu, postoje dva načina za podizanje proizvodnje u stočarstvu. Prvi se, kažu oni, odnosi na mere državnih podsticaja za podizanje novih stada, izgradnju farmi, ali i prerađivačkih kapaciteta koji predstavljaju ključ razvoja stočarstva.

" Drugi način su investicije, bilo da je reč o srpsko kineskim zajedničkim ulaganjima ili samo kineskim. Uz svež kapital koji investitori svakako mogu da obezbede, ubrzano uvećanje stočnog fonda je moguće. Naravno i za to je potrebno vreme, što je posebno izraženo u govedarstvu. U svinjarstvu i ovčarstvu je nešto lakša situacija", navode u Ministarstvu.

Nedimović je trenutnu situaciju vezanu za izvoz mesa uporedio sa onom kada je bilo reči o sporazumo o trgovini sa Ruskom federacijom.

"Na primer, mi smo 2006.godine izvozili svega osam hiljada tona jabuka u Rusiju, a danas izvozimo 160 hiljada tona. Sporazum sa Rusima je stvorio mogućnost da razvijemo biznis. Niko nije rekao da ćemo mi za tri dana izvesti ogromne količine mesa ali smo napravili priču koja treba da funkcioniše pet, deset ili dvadeseta godina", rekao je Nedimović.

Govoreći o planovima u narednom periodu, rekao je da će se pojačati finansijske mere pomoći, da će se raditi na merama agrarne politike, zemljišne politike, kako je objasnio, da bi došlo do veće kolicine stočnih grla na prostoru Srbije.

"S druge strane, imamo okvir da dođe do investicija iz Kine, da oni ovde kupuju, a da nemamo ove sporazume, ništa od toga ne bismo mogli da realizujemo", naglasio je on.

Kako je kazao, na sastanku vezanom za izvoz mesa u Kinu, nije bilo recći o konkretnim ciframa, već, istakao je on, o tipovima mesa i planovima za neredni period.

"Nije bila priča na sastanku o konkretnim ciframa, mi smo razgovarali o ovčijem, jagnjećem mesu, a otvorili smo pregovore vezane za svinjsko meso, o čemu se nije pričalo i nije bila tema do sada. Isto tako, govorili smo o mleku i mlečnim proizvodima i to ćemo ove godine da završavamao", objasnio je on i najavio da će već tokom maja meseca biti vesti o dozvolama koje su vezane za izvoz mesa.

Komentarišući poskupljenje mesa za oko 100 dinara, on je kazao da to treba posmatrati iz dva ugla.

"Jedan je iz ugla proizvođača, a drugi iz ugla kupaca. Činjenica je da je cena svinja znatno veća nego što je bila pre nekoliko nedelja. Različiti su uzroci za to. I na globalnom trzišstu se pojavila velika potražnja, i to opet iz Kine. Činjenica je i da trgovinski lanci imaju svoju politiku u kontekstu praznika", rekao je Nedimović.

Govoreći o ppodršci države i subvencijama za traktore, Nedimović je kazao da je podneto 1,700 zahteva za subvencije, a istakao je da je bilo pokušaja mešetarenja.

"Ministartvo gleda da to procesuira, sve one koji su pokušali da mešetare u vezi sa subvencijama za traktore. Bilo je nekoliko pokušaja ali neće to proći kao što je neko mislio", naglasio je on.

Vezano za štete od mrazeva i snega, koje je sektor voćarstva najciše pretrpeo, Nedimović je kazao da će se u narednih sedam do deset dana znati tačni podaci o štetama.

Ostali naslovi

Predstavljanje EU programa za mlade preduzetnike
Srpska ekonomija
Info dan namenjen potencijalnim korisnicima o programima EU koji stoje na raspolaganju, kao i da pomogne novim preduzetnicima u sticanju veština za upravljanje poslovanjem kroz rad sa iskusnim preduzetnicima u drugoj zemlji, održan u PKS
Investicije Arapa u Srbiju potvrda poverenja
Srpska ekonomija
Narodni poslanik Muamer Zukrolić i ambasador UAE Džuma Rašid Al-Dhaheri razgovarali su o budućoj saradnji na privrednom, kulturnom i drugim poljima
Omogućeno uspostavljanje direktnih letova između Srbije i Ukrajine
Srpska ekonomija
Srbija i Ukrajina mogle bi da uspostave direktnu avio-liniju, a ta mogućnost je otvorena nakon što su pomoćnik ministra u Ministarstvu građivanrstva, saobraćaja i infrastrukture, Zoran Ilić i zamenica direktora civilnih vazduhoplovnih vlasti Ukrajine Irina Ševčuk, parafirali Sporazum o vazdušnom saobraćaju između dve zemlje
Povećan promet robe na malo
Srpska ekonomija
Promet robe u trgovini na malo u Republici Srbiji, u martu 2017. godine u odnosu na mart 2016. godine, veći je u tekućim cenama za 11,4%, a u stalnim cenama za 5,7%
Spoljnotrgovinska razmena u porastu
Srpska ekonomija
Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije za  period januar - mart  2017. godine iznosi 8632,9 miliona dolara, šro je porast od  10,4% u odnosu na isti period prethodne godine
Rast industrijske proizvodnje
Srpska ekonomija
Industrijska proizvodnja u Republici Srbiji u martu2017. godine veća je za 0,9% nego u martu2016. godine, a u odnosu na prosek 2016. godine veća je za 6,0%. Industrijska proizvodnja u periodu januar–mart 2017. godine, u poređenju sa istim periodom 2016. godine, veća je za 0,7%, zahvaljujući rastu od7,3% u prerađivačkoj industriji
Siniša Mali posetio Šangajsku berzu
Srpska ekonomija
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali, koji boravi u zvaničnoj poseti Kini, posetio je danas Šangajsku berzu i sa predsednikom Kuang Vuom razmenio iskustva koja se tiču finansijskog sektora
Sve više žena na ključnim pozicijama u IT sektoru
Srpska ekonomija
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i predsednik Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović ocenila je danas da nema razloga da oblast informaciono-komunikacionih tehnologija, koja je najprofitabilnija i obećava uspeh u karijeri i visoku zaradu, ne bude dostupna pripadnicama ženskog pola
Turistička organizacija Vojvodine u Dubaiju
Srpska ekonomija
Turistička organizacija Vojvodine se, u periodu od 24. do 27. aprila, prvi put predstavila na vodećem događaju za turizam na Bliskom istoku, na sajmu turizma ATM (Arabian Travel Market) u Dubaiju, U.A.E.Arabian Travel Market se održava već 24 godine i okuplja profesionalce iz turističkog sektora iz celog sveta
U Srbiji stradala 42 radnika na radnim mestima
Srpska ekonomija
Povodom 28. aprila – Svetskog dana bezbednosti i zdravlјa na radu, koji se i u Srbiji obeležava sećanjem na sve tragično nastradale koleginice i kolege na radnom mestu, Savez samostalnih sindikata Srbije upozorava da se i dalјe dešavaju nesreće, pa je tako samo prošle godine 42 radnika u našoj zemlјi stradalo na radnim mestima