Takozvana ekstremna poljoprivreda, uzgoj nojeva i puževa, iako izgleda kao vrlo isplativa, teško pronalazi put do kupca. Neregulisano tržište, način uzgoja, dobijanje sertifikata spoticalo je proizvođače, javlja RTS.
U vesti se, između ostalog,navodi da na francuskim trepezama specijalitet sa juga Srbije nije roštilj, već puževi iz Leskovca.
Oko 200 tona prerađenog mesa puža godišnje iz Srbije završi na trpezama Francuza, Italijana, Mađara, Grka i Švajcaraca.
Strancima sa severa Srbije stižu i nojevi, javlja RTS u dodaje da ih već 25 godina uzgaja farma iz Subotice. Danas u Srbiji prodaju jedino jaja.
Međutim, neregulisano tržište, način uzgoja, dobijanje sertifikata spoticalo je proizvođače.
"Sve je to na inicijativi za sada privrede što ne znači da neko ko se već bavi time treba da postoji u neuređenom sistemu, ali još uvek nije prepoznata ni proizvodnja ni potrošnja tih proizvoda, a naravno ni izvoz tih proizvoda u nekim relevantnim količinama kao veliki potencijal", kaže Nenad Budimirović iz Privredne komore Srbije.
Potencijal, kako se navodi, ne vide ni agroekonomisti.
"Nisam za takve ekstremne proizvodnje za koje mi nemamo velkih iskustava, bolje da negujemo i radimo pre svega ono što znamo, ono što je u domaćoj praksi. Ja pripadam onoj grupi stručnjaka koji zagovaraju očuvanje autohtonih vrsta stoke, biljaka koje su danas sve više tražene i cenjene u svetu", kaže Milan Prostran, agroekonomski analitičar.
Kada se otklone svi rizici, šansu da uspeju u Srbiji, smatraju stručnjaci, domaći proizvođači imaju ako sarađuju sa stranim partnerima koji bi ponudili biznis plan, ali i uložili novac.