U Privrednoj komori Srbije održan je skup „Kontaminirane lokacije u Republici Srbiji – Osvrt na trenutno stanje i planirana istraživanja u okviru UNEP/GEF projekta „Unapređenje međusektorskog upravljanja zemljištem kroz smanjenje pritisaka na zemljište i planiranje korišćenja zemljišta“. Najavljena je izrada Vodiča o održivom upravljanju zemljištem koji je namenjen lokalnim samoupravama.
Povod za održavanje skupa je nastavak realizacije projekta, informisanje operatera preduzeća, stečajnih upravnika i 23 jedinice lokalne samouprave na čijoj teritoriji se nalaze potencijalno kontaminirani lokaliteti o rezultatima dosadašnjih aktivnosti i analiza i predstavljanje planiranih aktivnosti i detaljnih istraživanja u vidu uzorkovanja zemljišta na 33 lokacije u Srbiji, saopštila je Privredna komora Srbije.
Pozdravljajući učesnike skupa, mr Dušan Stokić, direktor Centra za zaštitu životne sredine, standarde i tehničke propise PKS, istakao je da se danas kada se govori o stanju životne sredine, najviše pažnje posvećuje se upravljanju otpadom, zaštiti vazduha, upravljanju vodama. Kada se govori o zemljištu, održivom upravljanju zemljištem stiče se utisak da je pomalo neopravdano zapostavljeno i stavljeno u drugi plan. „Zbog toga, ovaj projekat je veoma značajan, jer kada govorimo o održivoj poljoprivredi, istoriskom zagađenju i zdravlju ljudi, kao i braunfild investicijama, onda održivo uptavljanje zemljištem postaje nezaobilazna tema“.
Događaju je prisustvovao i državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave, Bojan Stević. Naglasio je da Ministarstvo pruža punu podršku u realizaciji ovog projekta i ukazao na značaj pokretanja Nacionalne akademije za stručno usavršavanje u javnoj upravi, koja će omogućiti poboljšanje rada u lokalnim samoupravama i pružanje adekvatnih i pravovremenih podataka, koji će biti relevatni i za realizaciju navedenog projekta.
Predstavljena istraživanja će omogućiti da se prvi put sistematizovano prikupe informacije i podaci o nivou zagađenja na kontaminiranim lokacijama. Podaci dobijeni u okviru ovih istraživanja omogućiće pravljenje liste prioriteta za sanaciju i remedijaciju koja će biti predstavljena u vidu izveštaja Vladi Republike Srbije, istakoao je Aleksandar Vesić, pomoćnik ministra u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Podaci prikupljeni u okviru ovih istraživanja će predstavljati osnov za procenu potreba Republike Srbije i izradu Nacionalne strategije za sanaciju i remedijaciju kontaminiranih lokaliteta, što će otvoriti mogućnosti za dobijanje sredstava iz različitih fondova za rešavanje problema u ovoj oblasti.
Skup je realizovan u organizaciji Agencije UN za životnu sredinu (UNEP), u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine Republike Srbije, Agencijom za zaštitu životne sredine, regionalnom nevladinom organizacijom FEA – Inicijativa za šumarstvo i životnu sredinu, uz podršku Privredne komore Srbije.
Aleksandra Šiljić Tomić iz UNEP-a, govorila je o rezultatima projekta kao i njegovom značaju za srpsku privredu.
Predstavnicima jedinica lokalnih samouprava je još jednom ukazano na značaj poštovanja zakonodavnog okvira u upravljanju zemljištem i značaj saniranja degradiranog zemljišta na njihovoj teritoriji.
U toku ovog skupa najavljena je i izrada Vodiča o održivom upravljanju zemljištem koji je namenjen lokalnim samoupravama, a koji će sadržati primere dobre prakse za upravljanje zemljištem na lokalnom nivou.