Ideja Donalda Trampa da pospeši kupovinu američkih proizvoda među američkim potrošačima ne ide u pravom smeru. Amerikanci ne samo što nisu zainteresovani za kupovinu domaćih proizvoda, nego je zabeležan i negativan trend u brojkama ukupne potrošnje. Takvo smanjenje kupovine, prema podacima američkog odeljenja za trgovinu, nije zabeležan još od početka 2015. godine. Prema podacima istaknutih makroekonomskih savetnika i analitičara, u prvom kvartalu 2017. godine SAD su imale privredni rast od svega 0,5%. To je izrazito daleko od predizbornih obećanja aktuelnog predsednika, koji je garantovao rast od čak 4%.
Ipak, predsednik Donald Tramp u svojim javnim nastupima voli da istakne činjenicu da je poraslo opšte poverenje u američku ekonomiju. Brojna istraživanja i analize idu u prilog tome i govore da su potrošači, velika i mala preduzeća, kao i investitori mnogo više optimističniji u odnosu na nacionalnu ekonomiju SAD. Na čemu se zasnivaju takve pozitivne prognoze ostaje da vidimo, no ono što je sigurno jeste da su očekivanja prevelika imajući u vidu da aktuelni ključni ljudi u američkom političkom sistemu potiču upravo iz sveta biznisa.
Pozitivna razmišljanja koja preovladavaju u američkom društvu još nisu uočljiva u realnom ekonomskom sektoru, odnosno u sektoru trgovine koji predstavlja svojevrstan generator tamošnje ekonomije. Samo za podsećanje, čak 70% američke ekonomije direktno zavisi od trgovinskih tokova. Negativne tendencije su uočene i na američkoj berzi. I pored njenog rasta za 2700 poena nakon Trampove pobede i inauguracije, u poslednjih mesec dana ona je pala za 2% tj. 500 poena.
U odnosu na rast i razvoj američke ekonomije različiti su stavovi između simpatizera Republikanske i Demokratske partije. Dok prvi smatraju da dolazi nova era snažnog američkog ekonomskog rasta, ovi drugi su izraženi skeptici po istom pitanju. Uvereni su da će nastupiti duboka recesija američke ekonomije za vreme mandata Donalda Trampa. Nove projekcije makroekonomskih analitičara ukazuju da će rast u drugom kvartalu ove godine biti znatno poboljšan i dostići nivo od 3,6%. To i dalje nije dovoljno za potpunu realizaciju Trampovih predizbornih obećanja, no u odnosu na prvi kvartal ova predviđanja bi predstavljala znatno „osveženje“ za američku privredu.
Doland Tramp je i dalje na samom početku svog mandata. Veoma je teško oceniti njegovu ekonomsku politiku i njenu održivost nakon samo tri meseca od inauguracije. Rezultate Trampove ekonomske politike direktno će iskustiti građani SAD. Da li će nova administracija opravdati očekivanja američkih građana saznaćemo veoma brzo. Izbori su tek završeni, no eventualna nezadovoljstva će biti svakako prisutna na ulicama američkih gradova.