Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Veće zarade smanjuju nejednakosti u društvu

Beograd
Srpska ekonomija

Socijalna i fiskalna odgovornost ne isključuju jedna drugu, već mogu da idu zajedno. To znači da plate treba da prate ekonomski napredak zemlje, jer bi se sa većim zaradama smanjile nejednakosti u društvu, izjavio je danas predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije, Ljubisav Orbović. 

Govoreći na skupu, pod nazivom „Za veće zarade i manje nejednakosti“ koji, uz podršku Fondacije Fridrih Ebert, organizuju SSSS i Ujedinjeni granski sindikati „Nezavisnost“, on je rekao da je profit u našim firmama porastao prošle godine u odnosu na 2015. tri puta, dok su plate ostale iste, „na nivou koji zabrinjava i vređa zaposlene", saopštio je Savez samostalnih sindikata Srbije.

Prema njegovim rečima, najveći rast plata, više od 30 odsto, bio je 2006. i 2007. Godine, dok je 2008. Godine prosečna zarada bila 402 evra, a minimalna zarada 0,86 evra po satu. 

"Posle svetske ekonomske krize kreće smanjivanje i 2009. je prosečna plata bila 337 evra, a 2016. godine 374 evra", rekao je Orbović, dodavši da je prošle godine minimalna zarada bila 0,92 evra po satu. 

Kako kaže, nikako da napravimo kvalitetan korak i da počnu plate konstantno da rastu, tako da su svega dve ili tri zemlja u Evropi ispod Srbije po prosečnoj zaradi. 
Orbović je ukazao i da minimalna zarada, “koja je poslednjih nekoliko puta neznatno podizana zahvaljujući dogovoru sindikata sa vladom, jer poslodavci nisu imali razumevanje“, ne obezbeđuje ni minimalnu potrošačku korpu. 

Potpredsednik Veća SSSS Duško Vuković je rekao da bi trebalo izjednačiti prosečnu zaradu sa prosečnom potrošačkom korpom ili bar izjednačiti minimalnu zaradu sa minimalnom potrošačkom korpom, navedeno je u saopštenju. 

On je rekao da je 2016. profit 97.000 firmi koje zapošljavaju više od milion zaposlenih bio 229 milijardi dinara. 

"Ta ista privreda je za oko tri odsto uvećala BDP i doprinela fiskalnoj stabilizaciji", naglasio je Vuković, dodavši da zaposleni zato imaju pravo da traže veće zarade. 

Ne treba, prema njegovim rečima, samo uvesti progresivnu poresku politiku, već politiku koja će uvažavati regionalne nejednakosti, siromaštvo, kao I podatak o broju članova porodice. 

On je ukazao da je u poslednjih nekoliko godina u Srbiji prosečna zarada oko 375 evra, dok će minimalna ove godine biti oko 180 evra. Uz to, ima delova Srbije, poput Trgovišta i Odžaka, u kojima je prosečna zarada svega oko 160 evra. 

Predsednik UGS "Nezavisnost" Zoran Stojiljković je rekao da je Srbija primer tzv. loše nejednakosti - "kao što postoji dobar i loš holestorol".

On je kazao da treba povećati fond zarada, a da se to može učiniti većim privrednim rastom i BDP-om, ali i ukidanjem partijskog zapošljavanja i smanjivanjem korupcije. 
Stoiljković smatra da treba stimulisati obrazovanje, veće zapošljavanje, progresivno oporezivati zarade - od 15 do 40 odsto, ali i napraviti obuhvatniji sistem podrške najsiromašnijima, a posebno ženama na selu koje nemaju prihode i penzije. 

Zamenik generalnog sekretara Evropske konfederacije sindikata, Peter Šerer je rekao da zemlje u Evropi u kojima socijalni dijalog dobro funkcioniše i gde se uvažavaju socijalni partneri - mnogo brže izlaze iz krize. Zato je EKS pokrenula kampanju "Veće plate za sve", u kojoj učestvuju i dve reprezentativne sindikalne organizacije iz Srbije, a koja podrazumeva da se zajedno sa ekonomskim oporavkom povećavaju zarade. 

On kaže da ta kampanja treba najpre da se primeni u zemljama gde su radnici najviše trpeli, s tim da se od takvih zarada može pristojno živeti. 

Državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Grgurević je rekao da je Srbija konačno krenula putem stabilizacije i napretka, što potvrđuju i MMF, Svetska banka i Fiskalni savet. 

On je podsetio da je privredni rast prošle godine bio 2,8 odsto, da je nezaposlenost smanjena 13,8 odsto, a izvoz povećan za 11,5 odsto. 

"Sada to treba pretočiti u novi razvoj, povećanje standarda i kvalitetniji život svih građana Srbije", rekao je on, podsetivši da vlada daje velike podsticaje za razvoj domaće privrede, ali i dolazak stranih investitora. 

Direktorka regionalne kancelarije Fondacije Fridrih Ebert za Srbiju i Crnu Goru, Ursula Koh Laugvic je istakla da EKS svojom kampanjom ne obuhvata samo zemlje EU, već celu Evropu i da je cilj da svako može pristojno da živi i izdržava porodicu od svoje plate.

Ostali naslovi

Jahorina ekonomski forum 2017. 27. i 28. aprila
Srpska ekonomija
"Jahorina ekonomski forum 2017", biće održan 27. i 28. aprila pod pokroviteljstvom predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, a u organuzaciji udruženja ekonomista Republike Srpske SWOT
Realizuje se dogovor predsednika Srbije i Kine
Srpska ekonomija
Kina je zainteresovana za uvoz 500.000 tona goveđeg mesa godišnje, a Srbija je spremna da ispuni sve uslove koje zahtevaju kineski standardi kako bi realizacija tog posla što pre počela
Firme iz Srbije na sajmu Hannover Messe 2017
Srpska ekonomija
Privredna komora Srbije (PKS) i Razvojna agencija Srbije (RAS) organizovali su nastup osam srpskih komanija na Međunarodnom sajmu tehnike „Hannover Messe 2017“, koji je počeo danas i traje do 28. aprila
Značaj vode kao resursa 21. veka
Srpska ekonomija
Manifestacija “Dan nemačkog partnerstva za vode u Srbiji” organizovana radi razmene informacija između zainteresovanih strana u Srbiji o njihovim projektima u industriji i javnom sektoru, i eksperata za vodovod i kanalizaciju iz Nemačke
Berze prate evro
Srpska ekonomija
Akcije na evropskim berzama i evro su jutros porasli, jer su investitori pozdravili uspeh nezavisnog centrističkog kandidata Emanuela Makrona u prvom kugu predsedničkih izbora u Francuskoj
Promenjive cene nafte
Srpska ekonomija
Cena nafte na početku izveštajnog perioda beleži pad, pod uticajem ponovnog otvaranja najvećih naftnih polja u Libiji i znakova veće proizvodnje nafte iz uljanih škriljaca u SAD, usled čega je došlo do rasta zabrinutosti oko viška ponude nafte na globalnom nivou
Predviđa se pad cene rude gvožđa
Srpska ekonomija
Cena rude gvožđa će naredne godine pasti ispod 50 dolara po metričkoj toni, jer zalihe nastavljaju da rastu, prema proceni ekonomiste australijske banke Vestpak benking korp, Džastina Smirka
Građani Đevđelije protiv rudnika zlata
Mitko Arnaudov
Čak 68,5% od ukupnog broja glasača na biračkom spisku u Đevđeliji odazvalo se pozivu na referendum i odlučno se usprotivilo otvaranju rudnika. Od 13.384 građana koji su izašli na izbore, njih 13.097 je glasalo protiv, što je skoro 99% od ukupne izlaznosti
Rang lista uspešnosti za mart 2017. godine
Srpska ekonomija
Sektor za katastar nepokretnosti je u postupku kontrole i praćenja rešavanja predmeta u službama za katastar nepokretnosti izvršio analizu podataka za mart 2017. godine. Analizirani podaci se odnose na upravne predmete, spiskove akata (kopija plana, uverenje, list nepokretnosti), vodove, masovnu procenu i vanupravne predmete, saopštio je Republički geodetski zavod
Raste cena zlata
Srpska ekonomija
Cena zlata beleži rast od 3. aprila pod uticajem geopolitičkih tenzija, nakon što je predsednik SAD, Donald Tramp, ukazao na mogućnost da se spoljnotrgovinski odnosi sa Kinom iskoriste kako bi se obezbedila saradnja između Kine i SAD i njihov zajednički nastup protiv Severne Koreje