Srbija, ukoliko želi da ispuni želje kineskih kupaca za uvoz 500.000 tona govedine, svoj izvoz će morati da poveća više od 442 puta, jer je naša država u 2016. godini izvezla svega 1.130 tona govedine, od čega je u EU otišlo oko 400 tona, a ostatak u zemlje CEFTA regiona, pišu Večernje novosti.
Stručnjaci smatraju da je to, iz ovog ugla, praktično nemoguće. Ipak, kako saznajemo iz državnih izvora, Kinezi su prilično zaiteresovani, prvenstveno za partnerstvo i investicije, što ne isključuje mogućnost da dođu i "pomognu" Srbima da unaprede i povećaju stočni fond.
Nedavno je predsednik Srbije istakao da je Narodna Republika Kina zainteresovana za uvoz 500.000 tona goveđeg mesa iz Srbije, a da je naša zemlja spremna da ispuni sve uslove koje zahtevaju kineski standardi, kako bi realizacija ovog posla počela što pre. Stručnjake u Srbiji najviše interesuje odakle našoj zemlji ove količine mesa, ako se zna da je prošle godine kod nas proizvedeno tek 75.000 tona goveđeg mesa.
- Količine mesa nisu bitne, niti obavezujuće, jer ne predstavaju kvote koje moraju da se izvezu - rekli su nam u Predsedništvu. - Kina je suštinski zainteresovana za sve aktivnosti oko uvoza mesa, pa i kroz partnerstvo i investicije u pogone. Njima odgovara genetika i kvalitet mesa naših goveda, ali i ovo podneblje.
Inače, nekada je iz SFRJ u izvoz išlo više od 50.000 tona samo "bebi bifa", od čega je oko 30.000 bilo iz Srbije, podsećaju Večernje novosti i dodaju da su sada te količine desetkovane, pa je u 2016. godini jedva "otišlo" nekih 400 tona ovog vrhunskog mesa, koje direktno ide u rashladne vitrine i ne zamrzava se.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Srbiji je prošle godine bilo 893.000 goveda, od čega 426.000 muznih krava. Samo je, u odnosu na pre deset godina, goveda manje za 200.000. Svinja je u 2016. godini bilo nešto više od tri miliona, što je za oko 800.000 manje nego u 2007. godini.
Kada je reč o uvozu, najviše mesa dolazi iz Španije, Mađarske i Nemačke, dok izvozimo Rusiji, Makedoniji i Crnoj Gori. Zbog vakcinacije od svinjske kuge, naše svinjsko meso ne može da ide na teritoriju EU, pa je zbog toga i smanjen izvoz za Rusiju, jer je transport postao neisplativ.