Najveća konferencija kablovskih operatera na Balkanu pod nazivom „Digitalni svet i PUKOS” koju već tradicionalno organizuje Poslovno udruženje kablovskih operatera Srbije – PUKOS održana je u Sava Centru u Beogradu, saopštilo je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija.
Na Konferenciji su učestvovali pomoćnik ministra za informaciono društvo Sava Savić i rukovodilac Grupe za Digitalnu agendu Milan Dobrijević kao i drugi predstavnici državnih organa, regulatornih tela, značajnih telekomunikacionih kompanija, programskih sadržaja kao i i kablovski operatori iz Srbije i inostranstva.
Pomoćnik ministra je istakao da je Zakonom o informacionoj bezbednosti i uredbama koje su donete na osnovu ovog zakona, uspostavljen sistemski okvir informacione bezbednosti, utvrđeni nadležni organi u ovoj oblasti i prepoznati operatori IKT sistema od posebnog značaja u Republici Srbiji.
Savić je posebno istakao da su pravna lica koja obavljaju delatnost elektronskih komunikacija, u skladu sa Zakonom o elektronskim komunikacijama, određena kao operatori IKT sistema od posebnog značaja, jer je ustanovljeno da je pružanje njihovih usluga od velike važnosti za funkcionisanje društva, i da je, shodno tome, neophodno da preduzmu adekvatne i tehničke organizacione mere zaštite svojih IKT sistema, kao i da donesu Akt o bezbednosti IKT sistema.
Pored toga, Savić je ukazao da su ovi operatori dužni da prijavljuju incidente koji značajno ugrožavaju informacionu bezbednost, s obzirom da pravovremeno informisanje javnosti i nadležnih organa može da pomogne u sprečavanju širenja incidenta i otklanjanja njegovih posledica. Savić je naglasio da, kao izuzetak od opšteg pravila po kojem se ovi incidenti prijavljuju Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, za operatore elektronskih komunikacija važi režim koji je postojao i do sada u Zakonu o elektronskim komunikacijama i da oni incidente i dalje treba da prijavljuju RATEL-u.
Savić je obavestio prisutne da je Strategija razvoja informacione bezbednosti u Republici Srbiji za period od 2017. do 2020. godine pripremljena i da je ove nedelje upućena Vladi radi razmatranja i usvajanja. Naveo je da je opšti cilj Strategije razvoj i unapređenje informacione bezbednosti u Republici Srbiji i njeno održavanje na odgovarajućem nivou, i da je u Strategiji prepoznato pet prioritetnih oblasti razvoja: bezbednost informaciono-komunikacionih sistema, informaciona bezbednost građana, borba protiv visokotehnološkog kriminala, informaciona bezbednost Republike Srbije i međunarodna saradnja u oblasti informacione bezbednosti.
Savić je istakao da Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija vodi Telo za koordinaciju poslova informacione bezbednosti. Pripreme za početak funkcionisanja Nacionalnog CERT-a su u toku, i očekuje se da će ovo telo početi operativno da radi 2017. godine.“, rekao je Sava Savić i dodao da CERT republičkih organa (UZZPRO) već godinama vrši zaštitu sistema državnih organa, kao i da su u pojedinim institucijama već uspostavljeni CERT-ovi (kao što je MUP CERT, AMRES CERT).
Milan Dobrijević je predstavio Nacionalni program razvoja široko pojasnih mreža. „Širokopojasne pristupne mreže (broadband) i informaciono-komunikacione tehnologije danas predstavljaju sastavni deo osnovne infrastrukture. Razvoj telekomunikacione širokopojasne infrastrukture je vrlo bitan, jer tehničke mogućnosti izgrađene infrastrukture treba da prate razvoj različitih aplikacija, a naročito aplikacija koje omogućavaju e-upravu, e-obrazovanje i e-zdravstvo.Ove aplikacije su relativno zahtevne po pitanju protoka, odnosno zahtevaju širokopojasnu vezu.“, rekao je Dobijević.
Milan Dobrijević je istakao da je cilj Republike Srbije što brža izgradnja optičkih kapaciteta duž važnih saobraćajnih pravaca, tamo gde ona nedostaje, odnosno u urbanim sredinama gde nije još uvek razvijena.
„Brza izgradnja širokopojasnih mreža daje veliku šansu za Republiku Srbiju da ubrza svoj razvoj i prebrodi ekonomske poteškoće u kojima se nalazi.“, rekao je Dobrijević.
Konferencija se ove godine fokusirala na teme propisa koji dominantno utuču na poslovni ambijent kabl operatora u Srbiji i svetu, informaciona bezbednost, odnose sa vlasnicima sadržaja u realizaciji distribucije kanala kao i tehnička i organizaciona rešenja u realizaciji distributivnih mreža.
U izložbenom delu učestvovalo je više od 20 stranih i domaćih firmi.