Grad Beograd iza sebe ima rezultate jer proteklih godina funkcioniše kao sistem zasnovan na principima profesionalnog ponašanja i reformama, rekao je danas pomoćnik gradonačelnika Borko Milosavljević, gostujući na televiziji Studio B. Kao takav, grad je stabilan i bilo kakve personalne promene neće ga ugroziti, ocenio je on, dodajući da se do te stabilnosti upravo i došlo tokom mandata aktuelnog gradonačelnika, preneo je Beoinfo.
– Beograd je danas partner mnogim gradovima u svetu. Dovoljno je istaći podatak da je naš glavni grad, sa dva miliona stanovnika, potpisao sporazum o saradnji sa Šangajem, koji ima 24 miliona stanovnika, i to govori u prilog tome koliko je situacija u Beogradu unapređena. Priznanje dobijeno u ovom gradu da je Beograd najpopularnija turistička destinacija takođe ukazuje na to kakvo je njegovo mesto u svetskim razmerama – rekao je Milosavljević.
Izuzetno dobri bilaterarni odnosi između Kine i Srbije reflektuju se na Beograd i namera je da se oni prenesu u sfere privrede, kulture, sporta i to u operativnom smislu, istakao je Milosavljević.
– Suština Dana Beograda u većim svetskim gradovima jeste saradnja na svim nivoima, ali je obavezno jedan dan posvećen biznis forumima. Tada se direktno pregovara sa privrednicima i investitorima – kazao je pomoćnik gradonačelnika i dodao da Kineze najviše zanimaju infrastrukturna ulaganja i „slobodna zona”.
Kako je podvukao, najvažnije je da se dobri odnosi sporovode u delo, a to znači povećanje robne razmene, nove fabrike, nova radna mesta.
Govoreći o poslovanju javnih gradskih preduzeća, pomoćnik gradonačelnika je kazao da grad zarađuje 12 milijardi dinara više nego pre tri godine.
– Javni sektor je tada produkovao minus od dve milijarde, a po bilansima od ove godine imaćemo dobit od deset milijardi dinara. Do pozitivne razlike došlo je zato što je uspostavljen sistem kontrole gde institucije funkcionišu i donose se adekvatni programi poslovanja koji prolaze čitav niz institucijalnih provera. Dobit upravo govori da ono što je nekada odlazilo na nepotrebne projekte odlazi na investicije u okviru samog preduzeća, a ono što preostane ide u gradski budžet. Zato su i efekti dvostruki: s jedne strane raste snaga preduzeća, pa tako imate veći broj parkova, tramvaja, bolju vodovodnu i kanalizacionu mrežu, rekonstruisane pijace, nove garaže i drugo, a preostali slobodan novac od dobiti sliva se u budžet, gde svi budžetski korisnici imaju korist i bolje i redovnije ostvaruju svoja prava – kazao je Milosavljević.
On je posebno istakao i planove za naredni period, naglasivši da se oni pre svega odnose na izgradnju kompletne vodovodne i kanalizacione mreže na teritoriji grada u roku od deset godina, kao i plan potpune rekonstrukcije gradske putne infrastrukture u periodu od pet godina. Milosavljević je ukazao i na potrebu veće discipline u plaćanju obaveza prema GSP „Beograd”, jer, prema njegovim rečima, nije lako unapređivati gradski prevoz bez te vrste prihoda.
– Uprkos tako teškoj situaciji u GSP-u, našli smo načina da kupimo 50 novih autobusa i unapredimo kvalitet usluga. Zato nam je potreban konsenzus, jer ako želimo da nam bude bolje, svako od nas mora dati svoj doprinos, a ne da se odgovornost prebacuje na više instance. Očekujemo da zajedno, novim tarifnim sistemom, pozitivnom kampanjom i disciplinom u plaćanju dodatno podignemo GSP i dalje unapredimo uslugu. Programom poslovanja ovog preduzeća predviđeno je i da vozači ponovo budu uniformisani, da vozila budu još čistija i modernija i da čitav sistem bude podignut na mnogo viši nivo – istakao je Milosavljević.
Pomoćnik gradonačelnika podsetio je i da su finansijska reforma javnih preduzeća i povećanje investicija u Beogradu polazna osnova za vođenje kvalitetne i odgovorne socijalne politike, gde se sve nadoknade isplaćuju iz realnih izvora.