Na redovnoj konferenciji istraživači programa Makroekonomske analize i trendovi MAT predstavili rezultate za mart mesec. Uočeno je da rastu promet u trgovini na malo, prerađivačka industrija i, posebno, spoljnotrgovinska razmena, dok je inflacija usporena na mesečnom nivou. U martu ostvarena apsolutno najveća mesečna vrednost spoljnotrgovinske razmene od 3.3 milijarde evra - čak za 21,4% više nego u istom mesecu 2016. godine, saopštila je Privredna komora Srbije.
Rezultate istraživanja tokom kojih su praćena kretanja i trendovi u martu mesecu predstavili su Ivan Nikolić, direktor za naučno-istraživački razvoj Ekonomskog instituta, Stojan Stamenković, koordinator istraživačkog programa MAT i Miladin Kovačević, koautor MAT.
Prema saopštenim statističkim podacima, nagovešteno je ubrzanje privredne aktivnosti. „Ubrzan je rast proizvodnje prerađivačke industrije, kao i rast spoljnotrgovinske razmene na obe strane, dok i dalje raste promet u trgovini na malo, posle zastoja početkom godine raste i proizvodnja cementa“, rekao je Stojan Stamenković.
Stamenković je, ipak, istakao da je pravi izazov za dalji rast kompletne srpske privrede ležao u nastavljenom opadanju proizvodnje električne energije, što je izazivalo stagnaciju pokazatelja ukupne industrijske proizvodnje, dok su potrebe zadovoljene povećanim uvozom: „To neće ugroziti privredni rast na kratak rok, ali postoji opasnost da energija postane ograničavajući faktor dugoročnog privrednog rasta“, upozorio je Stamenković.
Istraživanja MAT-a pokazuju međugodišnji porast industrijske proizvodnje u prvom kvartalu 2017. godine od 0,7%, dok je u martu išao na 0,9%. Do ovog trenutnog usporavanja došlo je, kako navodi MAT, usled pada proizvodnje energije za 12% i, u tom okviru, električne energije za 14,5% i proizvodnje rudarstva za 6,3%.
Broj oblasti sa značajnim doprinosom ukupnom porastu prerađivačke industrije je u martu takođe povećan, a u tom pogledu prednjače proizvodnje osnovnih metala i metalnih proizvoda.
Kada je reč o ukupnoj vrednost spoljnotrgovinske razmene u posmatranom periodu, ona je iznosila 8,1 milijardu evra i bila je čak za 14,7% veća nego u istom periodu prethodne godine. U martu je ostvarena apsolutno najveća mesečna vrednost spoljnotrgovinske razmene: iznela je 3.3milijarde evra, što je za 21,4% više nego u istom mesecu prethodne godine.
Vrednost izvoza u prvom tromesečju ove godine bila je 3,5 milijardi evra ili 13,6% više nego u istom periodu prethodne godine, a vrednost uvoza 4.5 milijardi evra, ili 15,5% više.
U prvom tromesečju 2017. ostvaren je suficit u budžetu republike u iznosu od 7,2 milijardi dinara. Pri tome, ukupni prihodi su izneli 257,7 milijardi dinara, dok su ukupni izdaci bili 250,5 milijardi dinara, dok su primanja 16,9 milijardi dinara viša.
„Rashodi su u martu iznosili 95 milijardi dinara i najznačajnije povećanje beleže kapitalni izdaci, što je dobar signal“, istakao je Ivan Nikolić.
Nastavljen je rast realnog prometa u trgovini na malo u ritmu koji je uspostavljen u četvrtom tromesečju prošle godine i, kako se i očekivalo, dok je inflacija usporena na mesečnom, a ubrzana na međugodišnjem nivou. Mesečna inflacija u martu 2017. iznosi 0,2%, a međugodišnja 3,6%.