Bečki ekonomski forum (VEF) okupiće 21. i 22. maja u Beogradu niz zvaničnika, eksperata i privrednika na Ekonomskim razgovorima, koji, prema rečima generalnog sekretara te organizacije Elene Kirčeve, treba da posluže daljem produbljivanju saradnje u regionu, kao i napretku ka EU.
Kirčeva je izrazila želju da beogradski razgovori, inače pod pokroviteljstvom predsednika Evropske komisije Žan Kloda Junkera, budu korak ka povratku Srbije u okrilje ovog uglednog foruma.
"Već dugo planiramo održavanje naših Ekonomskih razgovora u Beogradu. Na njima ćemo razgovarati o tri teme. Prva je želja da podvučemo odgovornost regionalnih lidera za ekonomsku saradnju, druga je zajednički evropski put, a treća - da razmotrimo investicione mogućnosti u regionu i posebno Srbiji", najavila je Kirčeva u intervjuu Tanjugu, koji je preneo RTV.
Ona je podsetila da VEF teži produbljivanju regionalne ekonomske saradnje, i ističe da će biti veliki rezultat ako bi se na kraju beogradskog skupa konstatovao doprinos daljoj izgradnji poverenja i stvaranju uslova za tešnje ekonomske odnose.
"Uvek sam verovala da je skup u Beogradu nešto što je veoma važno organizovati, a to činimo zajedno sa Savezom ekonomista Srbije i Privrednom komorom Srbije. To su partneri sa kojima ćemo sarađivati na budućem produbljivanju odnosa u regionu", kazala je Kirčeva.
Podvukla je da je ekonomski razvoj balkanskog regiona veoma važan za sve zemlje regiona pojedinačno.
"Tome teži VEF, da ekonomsku saradnju produbi tako da sve zemlje zajedno napreduju na evropskom putu. Možemo svi zajedno dati doprinos konsolidovanju ekonomskog prostora, to jest balkanskog ekonomskog prostora. Time bi doprineli konsolidaciji Evrope. Ne treba da čekamo šta će Evropa za nas učiniti, već treba da radimo na našoj konsolidaciji i doprinesemo evropskoj stabilnosti", poručila je Kirčeva.
Ukazala je da ekonomski odnosi na Balkanu svake godine postaju sve bolji i pored političke nestabilnosti.
Dodala je da je odgovornost na liderima regiona koji treba da utiču na razvoj ekonomskih odnosa zemalja i kompanija.
"Politika je u obavezi da stvara okvire, a privreda treba da deluje, jer je ona motor razvoja. Uverena sam da će ceo region moći dobro da se razvija", istakla je Kirčeva.
Citirala je premijera Srbije Aleksandra Vučića, koji je, na Ekonomskim razgovorima u Tirani, rekao :"Pustite nas kao nekada Nemačku i Francusku da gledamo u budućnost", i dodala da često citira te reči, jer su primer kako treba da gledamo napred kako bi prevazišli prepreke.
Govoreći o Srbiji Kirčeva je izrazila želju da se Srbija vrati u okrivlje VEF.
Naime, Srbija je bila među osnivačima VEF 2004. godine, ali je potom zamrzla svoje članstvo zbog prijema Kosova u forum.
"Mi veoma cenimo učešće Srbije u VEF. Radovalo bi nas da se Srbija vrati u članstvo, jer je Srbija veoma važna zemlja u regionu. Bez Srbije VEF nije potpuna i nikada nisam prestala da verujem u to da će Srbija ponovo biti u našem članstvu", kazala je Kurčeva.
Istakla je da je uvek želela i nikada nije odustala od ideje da će Srbija ponovo zauzeti svoje mesto u VEF.
"Srbija je osnivač i vazna zemlja u regionu, koja je deo nas. Moramo i možemo samo zajednički podsticati ekonomski razvoj. Pozvala bih srpsku vladu: Čekamo na vaš povratak u VEF", podvukla je Kirčeva.
Ukazala je da je Srbija bitna za sprovođenje brojnih regionalnih infrastrukturnih projekata, te dodala da se u te projekte moraju uključiti evropski investitori.
"Ako pogledamo modernizaciju pruge Beograd-Budimpešta, pitam se gde su evropski investitori. Mi u regionu moramo da radimo naš deo posla, da ih pozovemo da investiraju", poručila je Kirčeva.
Izrazila je zadovoljstvo što su se za Beogradske ekonomske razgovore prijavile brojne značajne ličnosti i privrednici na osnovu čega se, kako konstatuje, može videti i interesovanje za Srbijom i celim regionom.
"Čak neke od naših članica, investitora koji su se povukli iz Srbije sada žele da se vrate", dodala je ona i izrazila uverenje da samo saradnjom možemo imati stabilan i za investitore interesantan region.
VEF ima za cilj promociju ekonomske saradnje među zemljama od Jadrana do Crnog mora i trenutno okuplja 14 zemalja članica.
Inače Beograd je po drugi put domaćin konferencije VEF - prvi put je to bilo 2006, kada je pokrovitelj bio tadašnji predsednik bivše Jugoslavije Vojislav Koštunica.
Glavna konferencija VEF održava se svake godine u novembru u Beču, a prošle godine je dogovoreno da se skup 2017. održi i u Beogradu.