Srbija je prošle godine izvezla hemikalije i hemijske proizvode u vrednosti od 2,14 milijarde dolara, od čega je tri četvrtine otišlo na tržište EU, istaknuto prilikom na jučerašnje posete direktora Evropske agencije za hemikalije ECHA Gerta Danceta Privrednoj komori Srbije. Dancet kaže da je Srbija dosta napredovala u haromizaciji propisa sa EU zakonodavstvom u ovoj oblasti, saopštila je PKS.
Na sastanku sa direktorom ECHA predstavnici PKS, Miroslav Lutovac, direktor Sektora industrije i Dragan Stevanović, sekretar Udruženja za hemijsku, gumarsku i industriju nemetala, istakli su da Srbija ima veliki zajednički interes sa ECHA s obzirom na visinu trgovinske razmene proizvoda iz oblasti hemijske i gumarske industrije: pored velikog izvoza u zemlje EU Srbija je za svoje potrebe tokom prošle godine uvezla proizvode iz tog sektora u vrednosti od 3,38 milijardi dolara.
Miroslav Lutovac je visokom gostu iz evropske administracije predočio nov sistem organizacije PKS i upoznao ga sa aktulenim inicijativama komore, sa akcentom na industrijsku proizvodnju hemijskog sektora i cirkularnu ekonomiju dok je Dragan Stevanović naglasio da postoji veliki interes za zajedničko učestvovanje u evropskim programima i projektima.
Direktora ECHA predstavnici PKS su upoznali sa nacionalnim kapacitetima, i kapacitetima PKS, na osnovu kojih je predloženo nekoliko zajedničkih projekata na obostranu korist.
"Na primer, projekat za materije i supstance koje zabrinjavaju, koje su kancerogene i mutagene i izazivaju negativne posledice na reproduktivne organe. I pored sveobuhvatnosti regulative EU oni nisu uspeli da spreče ulazak proizvoda sa tim supstacama iz država koje nisu u EU", naveo je Stevanović i rekao da je EU predvidela za cirkularnu ekonomiju (koja integriše ekonomiju i sistem upravljanja otpadom) više od šest milijardi evra.
"Zato smo ponudili pomoć, da našim kapacitetima uspemo da ograničimo prodor proizvoda sa tim supstancama na njihovo tržište. Mi bi imali velike koristi, jačali bi naši kapaciteti, a i očistili bismo naše tržište od proizvoda sa tim materijama. Da ne postanemo deponija ovih sutpstanci", naglasio je Stevanović.
Dancet je rekao da je sa zadovoljstvom uočio kako Srbija stalno napreduje u harmonizaciji legislative sa evopskom i da ta agencija radi zajedno sa Vladom Srbije na pripremama za ulazak u EU. „Na tome se radi već nekoliko godina i do sada su napravljeni značajni iskoraci. Vidimo stalni progres", naglasio je on ističući da je, naprimer, već uspostavljen registar za hemikalije, uvedene licence i slično, što je sve dobra baza za domaću hemijsku industriju ali da nas očekuje još dosta posla u narednim fazama poput primene odgovarajućih propisa za proizvode sa biocidima koji su usklađeni sa EU i gde će ECHA pomoći da se izgrade potrebni kapaciteti.