Evropska mreža preduzetništva u Srbiji – Privredna komora Srbije i Biznis inkubator Novi Sad, u saradnji sa Novosadskim sajmom, organizovali su 15. maja međunarodne poslovne susrete – AgroB2B@NSFair, u okviru Sajma poljoprivrede.
Na susretima je učestvovalo više od 90 kompanija iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Ukrajine, Kine, Italije, Slovenije, Holandije, Češke, Hrvatske, a održano je preko 150 sastanaka, saopštila je Privredna komora Srbije.
Ciljna grupa međunarodnih poslovnih susreta bili su proizvođači i trgovci hrane i pića, međutim događaj je bio otvoren i za povezane sektore poput: poljoprivredne mehanizacije, đubriva i zaštite bilja, pakovanja, poljoprivrede kao izvor obnovljivih izora energije, opreme za proizvodnju i preradu hrane, primenjene nauke i istraživanja itd. Namera organizacije poslovnih susreta je podsticanje poslovne saradnje kroz povećan obim razmene prehrambenih proizvoda sa inostranstvom, kao i povezivanje proizvodnje, zajedničkih ulaganja i nastupa kompanija na trećim tržištima.
Takođe, poslovni susreti fokusirani su i na saradnju u oblasti razmene znanja i tehnologije, a posebno na unapređenje konkurentnosti kroz zajedničko učešće u nacionalnim i evropskim programima i fondovima. Na susretima je učestvovalo više od 90 kompanija iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Ukrajine, Kine, Italije, Slovenije, Holandije, Češke, Hrvatske, a održano je preko 150 sastanaka.
U plenarnom delu međunarodnih poslovnih susreta održana je panel diskusija „Horizont 2020 - kako da postanete MSP zvezda“, u saradnji Privredne komore Srbije i EU info centra. Učesnici su imali priliku da se upoznaju sa načinima konkurisanja za progam EU – Horizont 2020, kao i sa primerima dobre prakse. Nataša Vujnović Sedlar, konsultant za H2020, predstavila je način apliciranja za otvorene pozive, značaj H2020 za SME, a ujedno je istakla pojedinosti na koje je neophodno obratiti pažnju prilikom apliciranja za H2020 pozive, iz ugla SME. Milan Šolaja, ispred H2020 projekta KATANA, govorio je o podršci razvoju inovativnih ideja za potrebe agrifood sektora. Takođe, predstavio je načine međusektorskog povezivanja, odnosno povezivanja IT sektora i agrifood sektora. Vladan Minić, ispred H2020 projekta GATES, govorio je o edukativnoj platformi za farmere o benefitima korišćenja pametnih tehnologija u poljoprivredi, kao i šta je potrebno prihvatiti od tehnologija kao koncept radi boljeg razumevanja koristi u svojoj proizvodnji agro proizvoda. Centar za EU integracije Privredne komore Srbije i EU info centar od meseca februara zajedno organizuju seriju od pet panel diskusija, na različite privredne teme: EU program za konkurentnost MSP – KOZME, žensko preduzetništvo, učešće MSP u EU programu za istraživanje i inovacije – Horizont 2020, preduzetništvo mladih i CE označavanje.