Više od 70 kineskih kompanija predstaviće narednih dana u Belmaks centru u Beogradu svoju ponudu i pokušati da uspostavi direktnu komunikaciju sa privrednicima iz Srbije. „Nivo odnosa dve zemlje sada je podignut na nivo sveobuhvatnog strateškog partnerstva“ rekao je Miroslav Miletić, potpredsednik PKS na otvaranju Sajma reprezentativnih kineskih kompanija iz provincije Džeđijang.
Potpredsednik vlade RS i ministar trgovine Rasim Ljajić je izjavio da je namera vlade da Beograd i Srbiju pozicionira kao regionalno tržište i ekonomski hab za kineske investicije i brojne kompanije u ovom delu Evrope: "Ovaj sajam je dokaz da prema našem sporazumu o stratškom partnerstvu sa Kinom saradnju sa nacionalnog nivoa sada proširujemo i na kineske provincije i privrednike širom te zemlje”, rekao je Ljajić, najavivši da će za 15 dana Srbija biti zemlja partner i na velikom međunarodnom sajmu privrede, trgovine i turizma u provinciji Šanksi., saopštila je Privredna komora Srbije.
"Pored infrastrukture, gde je saradnja bila najintezivnija, želimo da povećamo i obim robne razmene i verujem da će ovaj sajam tome doprineti. Posebno želimo direktne kontakte naših privrednika sa kineskim privrednicima jer od 1,6 milijardi dolara robe koja se uveze iz Kine čak 51 odsto te robe nam dođe iz trećih zemalja iako se radi o kineskoj robi. Naši podaci govore da mi izvezemo svega 25 miliona dolara vrednosti u Kinu, a po kineskim podacima to je 180 miliona dolara. Ta razlika je u tome što se srpska roba u Kinu takođe uvozi iz trećih zemalja. Zato je ovaj sajam važan, kao što verujem i da će neki od izlagača odlučiti da svoju robu ubuduće proizvode ovde u Srbiji”, izjavio je Ljajić.
Potpredsednik Privredne komore Srbije Miroslav Miletić rekao je da je ove nedelje i više od 80 kompanija iz Kine učestvovalo na poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu: „Posebno nas raduje toliko intezivna privredna aktivnost između dve zemlje. Ona je rezultat konstantnog dijaloga i saradnje na najvišem nivou. Nedavno su naši odnosi podignuti na nivo sveobuhvatnog strateškog partnerstva“.
Potpredsednik PKS je konstatovao da je bilateralna privredna saradnja Srbije i Kine sve intezivnija, iz godine u godinu, i podsetio na aktuelne projekte u oblasti infrastrukture i energetike:
"Brojne su oblasti u kojima se može ostvariti značajna saradnja, tu su i poljoprivreda i prehrambena industrija, metalska industrija, drvnoprerađivačka industrija i informacione tehnologije”, naveo je Miletić.
Zamenik generalnog direktora Odeljenja za trgovinu provincije Džeđijang, Ćang Ćenćijang, rekao je da je Srbija prva zemlja iz centralne i istočne Evrope koja je sa Kinom uspostavila strateško-partnerski odnos i naglasio da je sve veća trgovinska saradnja te provincije i Srbije.
“Provincija Džeđijang u Kini spada u ekonomski najrazvijeniju provinciju, ima najveći kapacitet tržišta, najviši stepen otvorenosti, i predstavlja kamen temeljac za ostvarivanje politike 'Jedan pojas - jedan put'. Dosadašnja trgovinska razmena sa Srbijom je bila na nivou od 124 miliona dolar, a u Srbiju su se izvozili mašinerija, laka industrija, kućni aparati, tekstil. Sajam u Beogradu je jedini logistički park provincije Džđang u inostranstvu i jedini kineski prostor u inostranstvu kojem je glavni zadatak trgovinska logistika”, rekao je Ćenćijang.
Tćen Jišu iz Ambasade NR Kine u Srbiji rekao je da u Srbiji živi više hiljada Kineza od kojih je veliki broj došao upravo iz provincije Džeđijang i da je ona najčvršće povezana sa Srbijom u poređenju sa ostalim provincijama: “Na sajmu učestvuje oko 70 preduzeća te provincije što ukazuje na iskrenu želju za što boljom njenom saradnjom sa Srbijom”, rekao je Tćen.