Siva ekonomija jedan je od najvećih problema sa kojima se suočava domaća privreda, zbog čega je izuzetno važno da se, kroz zajedničke aktivnosti inspekcijskih službi, Vlade Srbije, Privredne komore Srbije i samih privrednika kreiraju konkretne, i u praksi primenjive mere na suzbijanju ove negativne pojave u svim privrednim granama, izjavio je Marko Čadež, predsednik PKS na sednici Upravnog odbora PKS.
Siva ekonomija nije samo nelojalna konkurencija privrednim subjektima koji legalno rade, već i ograničenje za brži razvoj tržišne ekonomije i prepreka jačanju malih i srednjih preduzeća, rekao je Čadež. Na sednici Upravnog obora predstavljene su mere i aktivnosti PKS prema Vladi Srbije za suzbijanje sive ekonomije, koje su pre svega usmerene na povećanje efikasnosti sistema nadzora i kontrole, izmenu regulatornog okvira, edukaciju, kao i na delovanje prema sudovima, saop[tila je PKS.
Prema istraživanju stavova privrede koje je sprovela PKS siva ekonomija je najzastupljenija u sektoru usluga, pre svega u maloprodaji (22,90 odsto), turizmu i ugostiteljstvu (18,52 odsto) i veleprodaji (9,60 odsto), a zatim u sektoru poljoprivrede (9 odsto), dok je najniža u granama industrijske proizvodnje, kao što su hemijska i gumarska proizvodnja.
Obim sive ekonomije u Srbiji procenjuje se između 20 i 30 odsto BDP-a, a cilj je da se do 2020. smanji na 26,7 odsto BDP, odnosno na prosečan nivo kao y zemljama koje su poslednje pristupile u EU, i to u godini njihovog pristupanja .
Upravi odbor PKS na sednici utvrdio je predloge Izveštaja o radu i Finansijskog izveštaja PKS za 2016, koji će biti dostavljeni na usvajanje Skupštini PKS.
Kako je naglasio predsednik PKS, najviše aktivnosti PKS u prošloj godini bilo je usmereno na zastupanje i zaštitu interesa članica, edukaciju u skladu sa potrebama privrede, kao i na proces transformacije privrednog sistema u skladu sa dinamikom pristupanja EU. U zemlji i inostranstvu organizovano je preko 350 događaja posvećenih poboljšanju poslovnog ambijenta, povećanju konkurentnosti srpske privrede, proizvodnje i izvoza i promociji Srbije kao mesta za ulaganje. Investicione i izvozne mogućnosti srpske privrede predstavljene su na više od 70 međunarodnih konferencija, foruma i bilateralnih susreta u Srbiji i svetu, a posebnu pažnju posvetili smo povezivanju privrednika kroz lance dobavljača sa prestižnim svetskim kompanijama zahvaljujući kojima su sklopljeni i prvi poslovi, ukazao je Čadež.
PKS je proteklu godinu obeležila unutrašnjim reformama i aktivnostima na modernizaciji komorskog sistema, istovremeno se dokazujući se kao uspešan servis privrednicima u svakodnevnom poslovanju i podizanju konkurentnosti srpske privrede, pouzdan partner Vladi Srbije u unapređenju poslovnog ambijenta i promociji investicionih potencijala Srbije, uvaženi sagovornik u međunarodnoj poslovnoj zajednici i značajna karika u jačanju regionalne saradnje.
Upravni odbor doneo je i Odluku o raspisivanju izbora za članove Skupštine PKS. Bira se ukupno 147 članova koje biraju parlamenti privrednika regionalnih privrednih komora i Privredne komore Beograda iz reda svojih članova (teritorijalni princip), odbora granskih udruženja PKS (granski princip) i privrednih komora autonomnih pokrajina.
Upravni odbor PKS dao je saglasnost na osnivanje stalnog Sekretarijata Komorskog investicionog foruma Zapadnog Balkana u Trstu i usvojio druga rešenja i odluke važne za funkcionisanje jedinstvenog komorskog sistema.