Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić učestvovao je danas u Istanbulu na jubilarnom samitu Organizacije za crnomorsku ekonomsku saradnju (BSEC), na kojem je usvojena zajednička deklaracija.
Obraćajući se učesnicima skupa, Dačić je podsetio da već 25 godina Organizacija za crnomorsku ekonomsku saradnju i njene članice doprinose stabilnosti i razvoju ovog regiona. Kroz zajedničke inicijative, projekte i skupove, BSEC četvrt veka nastoji da poboljša kvalitet života preko 350 miliona građana.
"Nastao na ideji da se putem ekonomske saradnje olakša prevazilaženje političkih nesuglasica i unaprede odnosi među državama, BSEC predstavlja specifičan okvir za saradnju, razmenu mišljenja i druge oblike međudržavne, ali i svih drugih vidova saradnje. Međutim, međunarodna organizacija je uspešna samo onoliko koliko to zemlje-članice koje je čine žele i dozvole. U tom smislu, BSEC je imao svojih uspona i padova. Nedostatak realizacije konkretnih projekata i nedostatak finansijskih sredstava su samo neki od njih", primetio je Dačić, a preneo zvanični sajt Vlade Republike Srbije..
Republika Srbija nije bila prisutna prilikom osnivanja BSEC, ali je kasnije pristupila Organizaciji. U vezi s tim, Dačić je ponovio ono što predstavnici Srbije ističu na sastancima BSEC-a od prvog dana članstva – da su otvoreni za saradnju sa svim zemljama-članicama BSEC, naročito na planu unapređenja ekonomije zemalja regiona i kvaliteta života njenih građana.
Srbija smatra, rekao je Dačić, da bi BSEC trebalo koristiti kao okvir za razvoj trgovine, investicija, turizma, kao i mnogih drugih oblasti, značajnih za ekonomski prosperitet, te da bi trebalo izbegavati otvaranje političkih pitanja i fokusirati se isključivo na ekonomsku i druge oblike saradnje oko kojih postoji konsenzus svih nas.
Dačić je izneo stavove Srbije o konkretnim pitanjima.
"Srbija se zalaže za razvoj trgovine među zemljama-članicama i podržava sve projekte koji bi za cilj imali stvaranje povoljne investicione klime u regionu koja bi privukla inostrane investicije. Visoko cenimo i vrednujemo razvoj saradnje u oblastima transporta, turizma i energetike. Smatramo da su ova tri sektora ključna za unapređenje ekonomije i predstavljaju najjači argument zemalja-članica, kako u međusobnim odnosima, tako i prema trećim zemljama. Zalažemo se za uključivanje privatnog sektora u rad i projekte BSEC, s obzirom na to da su upravo privatne kompanije nosilac razvoja o kojem govorim. Istakao bih da Srbija u realizaciji pomenutih ciljeva veliku pažnju poklanja konceptu održivog razvoja, naročito u segmentu Agende UN za održivi razvoj do 2030. godine. Mišljenja smo da u kreiranju i realizaciji projekata treba posebno voditi računa da se oni uklope u ove principe, koji su od strane gotovo svih zemalja UN ocenjeni kao imperativni za naš dalji opstanak.Podržavamo saradnju sa drugim međunarodnim organizacijama, naročito ekonomskog karaktera kao što su Dunavska komisija, Svetska trgovinska organizacija, UNWTO, UNECE i dr. Takođe, smatramo da je razvoj odnosa sa Evropskom unijom, kroz sinergiju ili neki drugi okvir do kojeg članice dođu, od izuzetne važnosti za ekonomiju regiona, s obzirom na investicioni i inovativni potencijal koji Evropska unija nudi", kazao je Dačić.
U predstojećem periodu za opstanak i razvoj BSEC biće, primetio je Dačić,neophodna reforma same organizacije.
Primewtio je i da u današnjem svetu ekonomskih kriza, vojnih sukoba, nezapamćenih migracija, razjedinjavanja država i terorizma, organizacije poput BSEC mogu da učine razliku, što je cilj kojem je Srbija duboko posvećena.
"Jasno je da zemlje ovog regiona, kao uostalom i sve zemlje sveta, imaju svojih političkih razlika i otvorenih pitanja koja ne mogu da se reše preko noći. Imajući to na umu, smatramo da je razvijanje ekonomske saradnje najbolji način da zemlje dođu do zajedničkog imenitelja i stvore ambijent koji bi olakšao postizanje opšte prihvatljivog rešenja", zaključio je Dačić i izrazio veliko zadovoljstvo Republike Srbije zbog konsenzusa koji je postignut oko usvajanja Deklaracije Samita, čime su zemlje-članice pokazale spremnost i rešenost za međusobnu saradnju, što je jedan korak bliže ciljevima koje BSEC promoviše.