Republički zavod za statistiku predstavio je danas publikaciju "Preduzeća po veličini i preduzetnici u Repubilci Srbiji, 2010-2015", u kojoj su predstavljeni podaci istraživanja autora Milana Burzanovića.
Publikacijom „Preduzeća po veličini i preduzetnici u Republici Srbiji, 2010‒2015.“ se nastavlja sveobuhvatno statističko praćenje mikro, malih, srednjih i velikih preduzeća i preduzetnika prema standardima koje propisuje Evrostat, kao i obezbeđivanje međunarodno uporedivih indikatora njihovog poslovanja.
Od 14 obuhvaćenih sektora koji su predstavljeni u istraživanju o mikro, malim, srednjim preduzećima i preduzetnicim (MSPP), Srbija beleži trend rasta u 12 sektora.
Publikacija, autora Milana Burzanovića, sadrži izabrane makroekonomske pokazatelje prema veličini preduzeća (tj. na nivou kontingenata mikro, malih, srednjih i velikih preduzeća), kao i za preduzetnike, u periodu od poslednjih šest godina, čime je omogućeno sagledavanje i dinamike i strukture posmatranih ekonomskih pojava, sa više aspekata. Pri tome, u skladu sa interesom korisnika i značajem za vođenje strategije, posebno su iskazani zbirni podaci za sektor mikro, malih i srednjih preduzeća i preduzetnika (MSPP) – što je i međunarodni standard, saopštio je Republički zavod za statistiku.
U prvom delu publikacije indikatori su, kao i u prethodnom izdanju iz 2016. godine (ali uz dužu vremensku seriju i uvođenje još jednog pokazatelja), prikazani na nivou sektora Klasifikacije delatnosti (2010), a teritorijalno do nivoa regiona prema Nomenklaturi statističkih teritorijalnih jedinica. Izabrani makroekonomski pokazatelji su: 1. broj poslovnih subjekata (preduzeća, odnosno preduzetnika); 2. broj zaposlenih; 3. promet; 4. bruto dodata vrednost (BDV); 5. BDV po zaposlenom; 6. broj izvoznika; 7. izvoz robe; 8. broj uvoznika; 9. uvoz robe; 10. kapital (osnovni); 11. domaći kapital; 12. strani kapital; 13. učešće domaćeg kapitala; 14. učešće stranog kapitala.
Drugi deo publikacije (Aneks) odnosi se samo na prerađivačku industriju i predstavlja proširenje, novinu u odnosu na prethodno izdanje, u smislu detaljnijeg prikaza nešto užeg izbora indikatora (svedenog na sledećih pet: broj poslovnih subjekata, broj zaposlenih, BDV, izvoz robe i uvoz robe), i to sa stanovišta delatnosti (za nivo svih oblasti KD u okviru sektora prerađivačke industrije) i teritorije (do nivoa oblasti, tj. upravnih okruga).