Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas na neformalnom sastanku ministara inostranih poslova „Zapadnobalkanske šestorke“ da je saradnja ključ za razvoj regiona zapadnog Balkana.
Obraćajući se učesnicim skupa, Dačić je podseto da su se „Berlinski proces“ i „Zapadnobalkanska šestorka“ već jasno profilisali kao formati kroz koje se podstiče i produbljuje saradnja.
"Prvi rezultat našeg zajedničkog rada – uspostavljanje i rad Regionalne kancelarije za saradnju mladih će, uveren sam, značajno doprineti istinskom pomirenju, međusobnom razumevanju i jačanju saradnje u svim segmentima naših društava. Da li ćemo dozvoliti da nas tenzije, koje se evidentno još uvek pojavljuju usled prevaziđenih retorika i nerešenih, otvorenih pitanja iz prošlosti, zaustave u napretku ka dostizanju najviših demokratskih standarda, a time i ostvarenju cilja kome svi težimo – članstvu u EU? Moj odgovor na ovo pitanje bi bio – ne. Štaviše, verujem da saradnju u primeni svih usaglašenih infrastrukturnih i energetskih projekata treba da nastavimo, kao što treba da jačamo saradnju u svim segmentima koji nam donose dobrobit. Stoga, želim da istaknem da energija koju je „Berlinski proces“ uneo u saradnju na zapadnom Balkanu nije istrošena i ovaj proces treba da nastavimo i nakon Samita u Trstu", rekao je Dačić, a preneo zvanični sajt Vlade Srbije.
Dačić je rekao i da je, prema ocenama MMF, Svetske banke, kao i Evropske komisije, ekonomija Srbije u 2016. godini postigla najbolje rezultate od početka svetske ekonomske krize. Stopa rasta je iznosila 2,8 odsto, stopa inflacije 1,1 odsto, a ukupan deficit je bio 1,35 odsto.
"Predviđena stopa rasta za 2017. godinu je 3 odsto, a nadamo se da će u drugoj polovini godine iznositi 3,5 odsto. Stopa nezaposlenosti je smanjena za 3,2 odsto i iznosila je 13,8 odsto u trećem semestru 2016. Institucije Srbije za prevenciju korupcije u potpunosti ispunjavaju međunarodne standarde i nastavljaju da pokazuju dobar potencijal. Izveštaji Svetske banke ukazuju na značajan napredak reforme javne uprave u 2016. godini. Na primer prema Razvojnom indeksu eUprave koji objavljuju UN, Republika Srbija je imala u 2016. godini skok od 30 mesta, to jest sa 69. mesta u 2014. dostigla je 39. mesto u 2016. godini od ukupno 193 zemlje. Sličan uspeh je zabeležen u 2016. godini za indikator za lakoću poslovanja Svetske banke (“Doing business”) prema kojem se u 2016. Srbija našla na 47 od 190 mesta, što je dodatni skok u odnosu na 2015. godinu" rekao je Dačić.
U nastavku je naglasio da se posebno treba osvrnuti na neiskorištene trgovinske potencijale regiona ZB i iznađemo adekvatna rešenja.
"Kako bismo maksimalno iskoristili prednosti koje nam npr. CEFTA pruža, posebno kao tržište slobodne trgovine, Srbija je na proteklom Samitu o ZB u Sarajevu već predložila da napravimo dodatni iskorak u ekonomskim integracijama i uspostavimo ne samo unutrašnje regionalno jedinstveno tržište ZB već i carinsku uniju. Verujem da ovo pitanje treba da bude jedno od ključnih o kojima bismo razgovarali u predstojećem periodu", rekao je Dačić i dodao da agenda povezivanja“ koja je uspostavljena u formatu „ZB6“ u okviru „Berlinskog procesa“ za Srbiju ima posebnu važnost.
"Vama su naši prioriteti u tom pogledu poznati, budući da smo ih iznosili više puta na različitim skupovima. Ponovio bih samo jedan, a to je svakako izgradnja autoputa Niš-Merdare-Priština-Tirana-Drač. U pogledu dalje primene već usaglašenih i odobrenih projekata, naša očekivanja od predstojećeg Samita o ZB u Trstu uključuju i odobrenje dodatnih finansijskih sredstava za primenu tri konkretna projekta u iznosu od preko 60 miliona evra, što smo predstavili Evropskoj komisiji kao prioritete", kazao je Dačić.