“Kriza u evrozoni: Najskuplji razvod na svetu”, naziv je knjige prof. dr Ognjena Radonjića u kojoj govori o razlazu između monetarne i fiskalne politike Evropske unije.
Knjiga se, kako je rekao prof. dr Miodrag Zec na promociji, bavi fenomenom i politikom novca i zbog toga preporučuje političarima da bi bilo dobro da je pročitaju, jer često misle da imaju rešenja, a zapravo ga nemaju.
„Konstrukcija EU nije napravljena da traje, isto kao i u slučaju Jugoslavije. Postavlja se pitanje da li je EU zasnovana na održivim osnovama“, rekao je prof. dr Miodrag Zec i primetio da kada je dijagnoza pogrešna, ne može se bolest izlečiti pogrešnim metodama.
Prema njegovim rečimna, isti je slučaj sada verovatno i sa EU, čija je konstrukcijska greška takva da što se više ispravlja, sve se više problem pojavljuje.
„Kao što Jugoslavija nije uspela da izgradi svoj identitet, tako sada i Evropska unija ne radi na tome. Biće Evropa u više brzina, odnosno centar, poluperiferija i periferija, a mi smo ozbilnji kandidati za treći krug“, smatra prof. dr Miodrag Zec.
Prof. dr Ivan Vujačić je, podsećajući da su 1840. godine određene američke države nakon što su štampale obveznice zbog infrastrukturnih objekata ubrzo bankrotitale, primetio da centralna vlada u SAD i danas ne garantuje finansijsku stabilnost država, već one same to vode. Pritom se osvrnuo i na problem Evropske unije.
„Politički problem EU je što su od 28 njenih članica samo 19 deo evrozone. Moja prognoza je da se neće dogoditi raspad EU, jer je to preskupo, a interesi su preveliki. Mora javnost da zna da je EU nastala pre svega na nacionalnim interesima država članica. Malim državama odgovara zajedničko tržište, jer u njemu postoje red i uređenost. One nisu izložene pritiscima velikih, zato što postoje jednaka prava. Evropska unija će biti zbir njenih kriza. Kako se budu pojavljivale, tako će se rešavati i u hodu se prilagođavati“, rekao je prof. dr Ivan Vujačić.
Autror knjige, prof. dr Ognjen Radonjić je objasnio da je njena glavna premisa to što se dogodio razvod između monetarne i fiskalne politike EU u kojoj, kako je naglasio, 40 miliona ljudi živi na ivici sitromaštva, a u suštini evropskog postojanja našla se velika nejednakost.