Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Berlinski proces šansa za sve zemlje zapadnog Balkana

Beograd
Srpska ekonomija

Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ocenio je danas da Berlinski proces predstavlja podstrek za unapređenje zajedničkih ekonomskih, političkih i bezbednosnih interesa na zapadnom Balkanu.

Dačić je na okruglom stolu "Berlinski proces – dostignuća i perspektive" na uvodnoj sesiji "Berlinski proces: Višeslojna platforma koja iziskuje napredak u sprovođenju tzv. tankih mera" rekao da se, kada se osvrnemo i sagledamo period od prvog Samita u Berlinu, u avgustu 2014. godine, analiziramo razvoj kroz samite u Beču 2015. i Parizu 2016. godine, nepobitno nameće zaključak da je Berlinski proces, poslovnom terminologijom rečeno, u međuvremenu postao regionalni brend. 

"Šta je to što ovaj nemački proizvod, austrijski dorađivan, francuski upakovan i definitivno očekujemo italijanski ukusan, čini tako posebnim? Rekao bih da je to pre svega činjenica da u njemu povezivanje predstavlja ključni princip saradnje. Berlinska deklaracija, tada predsedavajućeg Nemačke, sa Samita 2014. godine koja sadrži 18 tačaka dala nam je jasan četvorogodišnji politički okvir i smernice za saradnju na zapadnom Balkanu, koje treba da donesu konkretne rezultate", rekao je Dači,a preneo zvanični sajt Vlade Srbije. 

Dačić je podsetiop da je u njoj je definisano jačanje regionalne ekonomske saradnje i uspostavljanje osnove za održivi ekonomski rast i podsetio da je u regionu upravo Srbija bila prva koja je praktično krenula u realizaciju kako političkih, tako i ekonomskih ciljeva definisanih Berlinskom deklaracijom. 

"Imajući u vidu da je Srbija od samog početka doprinosila aktivnostima u okviru Berlinskog procesa, nikoga ne treba da iznenadi što je upravo od predsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića, potekla ideja da se krene korak dalje u ekonomskoj integraciji regiona – kroz formiranje carinske unije, o čemu se razgovaralo na pripremnom sastanku predsednika vlada zapadnog Balkana u Sarajevu, 16. marta. Odluku Italije da upravo jačanje ekonomskog povezivanja i stvaranje regionalnog ekonomskog područja zapadnog Balkana na predstojećem Samitu o zapadnom Balkanu u Trstu, 12. jula, stavi u žižu skupa, ocenjujemo kao izvanrednu", istakao je Dačić. 

Za Srbiju, kako je rekao, nema dileme da usvajanje "Višegodišnjeg akcionog plana o regionalnoj integraciji ZB6" treba da bude jedan od konkretnih rezultata predstojećeg Samita o ZB u Trstu. 
Poseban interes za uspostavljanje regionalnog ekonomskog područja na Balkanu ima i Evropska komisija, koja to vidi kao važan korak koji će doprineti i evropskoj integraciji regiona. 

"Mislim da je veoma važno da svi imamo u vidu sledeće: pojedinačno, sve ekonomije u regionu imaju relativno mala tržišta u odnosu na aktuelne standarde globalnog poslovanja; ukoliko region sagledamo kao celinu, radi se o tržištu od skoro 20 miliona ljudi. Dalje, investicije su glavni izvor ekonomskog rasta i upravo one su te koje dovode do napretka tržišne razmene sa EU, glavnim trgovinskim partnerom regiona u celini,životni standard građana u regionu ZB je znatno niži nego u zemljama EU, a stope nezaposlenosti u regionu su među najvišima u Evropi; upravo reforme koje treba da sprovedemo na putu ka članstvu u EU, treba da nam pomognu da rešimo ova pitanja. Drugo, evidentno je da trgovinski potencijali u našem regionu nisu dovoljno iskorišćeni, a ekonomije nisu dovoljno integrisane u globalno tržište. Jedan od uspešnih modela trgovinske saradnje je svakako CEFTA. Verujemo da se na bazi postojećeg okvira zone slobodne trgovine može dalje raditi kako bi se postigao dogovor i usaglasili zajednički interesi, u oblastima koje su definisane u Zaključcima sa sastanka predsednika "ZB6" u Sarajevu u delu: "Zajedničko tržište (Common Market)", u kojem su obuhvaćene teme: kretanje robe i usluga, kretanje kvalifikovane radne snage, digitalna ekonomija i investicije" izjavio je Dačić. 

U nastavku je kao veoma ohrabrujuće ocenio to što je na marginama Međunarodnog sajma privrede, 4. aprila 2017. godine u Mostaru, postignut dogovor svih predsednika privrednih komora sa zapadnog Balkana, uključujući i privredne komore Hrvatske i Slovenije, da se krene u postupak osnivanja Stalnog sekretarijata Komorskog investicionog foruma zapadnog Balkana, kao pravnog lica, sa sedištem u Trstu, koji će zastupati interese tržišta od gotovo 25 miliona ljudi. 

Govoreći o predstojećem Samitu u Trstu, rekao je treba da donese napredak u jačanju regionalne saradnje u oblasti transporta na prostoru zapadnog Balkana i povezivanja sa Evropskom unijom, kroz proces harmonizacije propisa i politika u ovoj oblasti, što će se ostvariti ukoliko, kao što je planirano, 12. jula bude potpisan Ugovor o uspostavljanju Transportne zajednice. 

Najavio je i da će Republika Srbija tokom ove nedelje parafirati tekst Ugovora. 

Ponovio je i interes Republike Srbije da u Beogradu bude sedište Sekretarijata Transportne zajednice, imajući u vidu da već više od 10 godina u njemu uspešno radi Transportna opservatorija za jugoistočnu Evropu, koja treba da preraste u buduću Transportnu zajednicu.

"Osim toga, brojni drugi argumenti – kao što su pozicija na raskršću važnih evropskih puteva, povezanost Beograda sa ostatkom regiona, finansijski doprinos Srbije, značajni infrastrukturni projekti – govore u prilog Beograda i Srbije. Želeo bih i da vas podsetim da je ideja o uspostavljanju Regionalne kancelarije za saradnju mladih na zapadnom Balkanu, koju je na Samitu u Berlinu 2014. godine izneo predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, u međuvremenu realizovana i da se očekuje da će do Samita u Trstu, Kancelarija realizovati prve projekte", nsagčasdio jer Dačić i dodao da je Srbija počastvovana što je za prvog generalnog sekretara izabran naš kandidat i izrazio uverenje da će u narednim godinama kroz rad Kancelarije biti ostvaren održiv i efikasan mehanizam regionalne saradnje mladih koji je zasnovan na mobilnosti, razmeni ideja, vršnjačkom učenju i toleranciji. 

Na kraju je precizirao da Berlinski proces za Srbiju predstavlja podstrek koji unapređuje zajedničke ekonomske, političke i bezbednosne interese na zapadnom Balkanu i u njemu vidi "baj-pas" koji će nam pomoći da ostvarenim rezultatima prevaziđemo zamor proširenja koji EU ponekad pokazuje i postanemo punopravni članovi evropske porodice.

"Sa strane Srbije dobre namere postoje i kada je u pitanju dalje intenziviranje regionalne saradnje kao suštinske baze za stabilnost regiona i kada je u pitanju borba protiv onoga što narušava principe dobrog ekonomskog upravljanja, a tu pre svega mislim na borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i nastavak započetog reformskog kursa koji će obezbediti održivi ekonomski rast", zaključio je Ivica Dačić. 
 

Ostali naslovi

Bečki holding – korporacija za dobrobit građana
Srpska ekonomija
"Bečki holding“ (Wien Holding) je pored bečkog magistrata i javnih gradskih preduzeća (Wiener Stadtwerke Holding) jedan od stubova ekonomske moći bečke gradske uprave. Osnovan 1974. godine „Bečki holding“ se nalazi u vlasništvu Grada Beča i pod jednim krovom objedinjuje 75 preduzeća
Kostić vlasnik trećine aerodroma Portorož
Srpska ekonomija
Miodrag Kostić je i zvanično vlasnik skoro trećine Aerodroma Portorož, preko koga se najlakše stiže do njegovog hotela Kempinski Palas, a u "MK Grupi" su potvrdili da su zainteresovani i za preostali deo, kao i da su voljni da kupe i Marinu Portorož
Samit u Trstu – korak napred u jačanju regionalne saradnje
Srpska ekonomija
Predsednici privrednih komora Zapadnog Balkana okupljenih u KIF ZB usaglasili su zajednički nastup na predstojećem četvrtom Samitu o Zapadnom Balkanu u Trstu 12. jula
Nastavak saradnje sa kineskim kompanijama u sferi odbrane
Srpska ekonomija
Ministar odbrane u Vladi Republike Srbije Zoran Đorđević sastao se sa delegacijom kineske kompanije ALIT (Aerospace Long March International Trade), koju je predvodio sekretar partijskog komiteta te kompanije Vang Džaohui
Dinar najjači od početka godine
Srpska ekonomija
Dinar je danas danas ojačao 0,1 odsto prema evru u odnosu na juče i zvanični srednji devizni kurs iznosi 122,6617 dinar za jedan evro
Stabilnost cena biće očuvana
Srpska ekonomija
Inflaciona očekivanja finansijskog sektora i privrednika za godinu dana unapred u aprilu se nalaze na nivou od 3,0 odsto
Pežo odložio preuzimanje Opela
Srpska ekonomija
Nemački proizvođač automobila Opel danas je odložio prvi korak u procesu u kom treba da ga preuzme francuski Pežo, nakon što su radnici postavili nove uslove vezane za budućnost renomiranog Opelovog istraživačkog centra.
Za zdravu vodu 2o miliona evra
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije prof. dr Zorana Mihajlović i ambasador Nemačke u Beogradu Aksel Ditman pustili su danas u rad postrojenje za prečišćavanje vode za piće u selu Šalinac kod Smeredeva. Puštanju u rad postrojenja prisustvovala je i gradonačelnica Smedereva Jasna Avramović
Vlada će podsticati zapošljavanje
Srpska ekonomija
Vlada Srbije će nastaviti sa politikom podsticaja zapošljavanja, posebno imajući u vidu sve veću zainteresovanost investitora u prvim mesecima ove godine, izjavio je danas ministar privrede Goran Knežević
D&B poboljšao indeks percepcije korupcije za Srbiju
Srpska ekonomija
Srbija je popravila položaj po indeksu percepcije korupcije i sada se nalazi na 72. mestu među 176 zemalja sveta, saopštila je danas bonitetna kuća Dan i Bredstrit (Dun & Bradstreet) u svom majskom izveštaju.