U Palati Srbija danas je predstavljen “Kodeks ravnopravnosti - smernice za kreiranje antidiskirminatorne politike poslodavaca u Srbiji”, koji bi trebalo da pomogne u unapređenju zaštite ravnopravnosti u oblasti rada i zapošljavanja gde je i najviše pritužbi građana. Preduzeća u kojima nema diskriminacije po bilo kom osnovu su najuspešnija, rekao je Marko Čadež, predsednik PKS.
Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež istakao je da se u najuspešnijim kompanijama danas izuzetno ceni različitost, odnosno da su preduzeća u kojima nema diskriminacije po bilo kom osnovu - najuspešnija, saopštila je PKS.
“Ukoliko uđete u najuspešnije kompanije danas videćete svet u različitostima, koji živi slobodno i stvara novu vrednost, jedno okruženje u kojem se posluje na način da se svako poštuje bez obzira na poreklo, seksualnu orijentaciju, imovinsko stanje, boju kože”, istakao je Čadež.
Predsednik PKS je dodao da izradom Kodeksa poslodavci u Srbiji dobijaju važan alat koji će im pomoći da se pridržavaju standarda i propisa, ali i stvaraju podsticajno i bezbedno okruženje za društveno odgovorno poslovanje.
“PKS je najveća organizacija biznisa u Srbiji i okuplja sva privredna društva, a ovaj Kodeks postaće svakodnevni alat za rad u svim našim privrednim parlamentima, svim forumima, grupacijama. Možemo da garantujemo da ćemo se zajedno sa vama boriti protiv diskriminacije”, poručio je Čadež.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković istakla je da se ekonomija ne može odvojiti od ljudi, odnosno da raznolikost u kojoj se uvažava svaki pojedinac predstavlja pravi put do uspeha u biznisu.
“Ovim Kodeksom, zajedno sa partnerima, uspešnim kompanijama, međunarodnim i domaćim institucijama, dajemo doprinos izgradnji jake, stabilne i uspešne Srbije”, istakla je poverenica.
Ukazala je da ravnopravnost svih nije princip koji treba dostići jer je moderan ili od nekoga nametnut, već zbog toga što je važan za podizanje kvaliteta života svih i predstavlja osnov ostvarenja svih drugih ljudskih prava.
Janković je ponovila da je diskriminacija najčešća prilikom zapošljavanja i na tržištu rada, ali da je sve više kompanija koje već rade u skladu sa principima proklamovanim u kodeksu, svesni da je to osnov uspešnog poslovanja.
Jedan od prioriteta države je da svaki čovek ima jednake šanse, živi dostojanstveno, bude zadovoljan i siguran i da bude sve više kompanija koje ljude zapošljavaju bez obzira na njihovu nacionalnost, pol, invaliditet ili neko drugo svojstvo, rekao je ministar privrede Goran Knežević. Važno je, dodao je ministar, da bude sve više kompanija koje su spremne da zapošljavaju građane bez obzira na nacionalnost, pol, invaliditet, političku pripadnost, koje se raduju svakoj novorođenoj bebi i brinu o zaposlenima. Knežević je istakao da je Vlada Srbije svesna problema diskriminacije, da pred tim nije i neće zatvarati oči.
“Potrebna nam je energija, snaga, volja i jasna vizija Srbije u kojoj postoje jednake šanse za sve, da stvaramo preduzetničku kulturu u kojoj svako može da iskaže ideje, kapacitete i sposobnosti”, naznačio je ministar privrede.
Knežević je rekao da je Kodeks za poslodavce važan korak za unapređenje efikasnije politike zapošljavanja, naročito kada je reč o položaju teže zapošljivih grupa - žena, mladih, starijih od 50 godina, osoba sa invaliditetom, Roma.
Skup je okupio predstavnike kompanija i preduzeća, državnih institucija, nevladinih organizacija, sindikata i poslodavaca, koji sprovode antidiskriminatornu politiku.