Broj platnih kartica u Srbiji na kraju 2016. bio je 6.900.000, što je za 9,4 odsto više nego u prethodnoj godini. Uz postojeće, na srpskom tržištu mogla bi da se pojavi i kineska "uunion pej internešenel" platna kartica. U isto vreme, Narodna banka Srbije predlaže zakon – javna rasprava je u toku – kako bi se snizile provizije pri plaćanju na automatima i u trgovinama, i tako stimulisalo bezgotovinsko plaćanje, javlja RTS.
Kada je reč o korišćenju platnih kartica u Srbiji, prvi put, korisnici više plaćaju kreditnim nego debitnim karticama.
Međutim, zbog visokih naknada od 1,6 do tri odsto, na prihvatnim mestima za kartice priželjkuju da kupci plaćaju kešom – čekajući smanjenje provizije.
Narodna banka pripremila je zakon kojim bi se naknade svele na pola procenta za plaćanje debitnom, odnosno na 0,6 odsto ako bi se plaćalo kreditnom karticom.
"Ta provizija koja je bila veoma visoka će biti smanjena i na taj način će se pospešiti kartičarstvo. Kartičarstvo u Srbiji će pokriti i onaj deo, pretpostavljam, koji se odnosi i na mala plaćanja ne samo na velika plaćanja gde vi možete da odredite te provizije i da budu više", ističe predsednik Odbora PKS-a za kartičarstvo Vesna Džudović.
Ideja je, kako se navodi u prilogu RTS, da se sa što manje gotovine u opticaju smanji i siva ekonomija. Ali, i kartice kakve poznajemo polako odlaze u prošlost, ustupaju mesto plaćanju preko mobilnih telefona, gde su provizije zanemarljive.