Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da je na Fakultetu organizacionih nauka (FON) u Beogradu završeno prvo tromesečje pilot-programa prekvalifikacija u IT sektoru, koji je organizovalo resorno ministarstvo.
U saopštenju se navodi da je osnovni cilj ovog projekta zapošljavanje najboljih 100 kandidata koji uspešno završe obuku, a imaće mogućnost da kao junior programeri pronađu posao u IT sektoru.
Program prekvalifikacija pokrenut je na predlog Ministarskog saveta za IT, kojim predsedava ministar državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić.
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave počelo je krajem aprila ove godine realizaciju obuka za junior programere u IT sektoru u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.
FON, zajedno sa "Breza softver inženjeringom", obučava 25 polaznika za rad u programskom jeziku "Java", dok kurs Application Programming "Link grupe" pohađa 15 polaznika, a njih 10 program za Web Development.
"Vojvodina IKT klaster – VOICT" u Novom Sadu vrši obuke za 25 polaznika, koji pohađaju program za Web Development.
Takođe, za rad u programu "Java" obučava se 12 niških polaznika u "Klasteru za napredne tehnologije (NiCAT)", dok se njih 13 edukuje za rad u programu "NET".
Ove edukacije karakteriše visok intenzitet i velika zainteresovanost polaznika, koji redovno pohađaju program, gde je prisustvo veće od 90 odsto.
Vanredni profesor na FON-u i jedan od predavača na ovoj obuci Milica Vučković rekla je da je veoma zadovoljna polaznicima obuke, koji, kako je istakla, pokazuju veliko interesovanje i želju da steknu znanje.
Oni će nakon ove obuke steći sva potrebna iskustva za programiranje u "Java" programskom jeziku i samostalno rešavaju probleme sa kojima se suočavaju, navela je Vučković.
Polaznici ocenjuju obuke kao veoma edukativne i zahtevne, ali i produktivne u rešavanju zadataka koji se pred njih postavljaju, pri čemu su obrazovni profili polaznika raznovrsni, od ekonomista i pravnika, do ljudi zaposlenih u ugostiteljskim delatnostima.
Obuku pohađa više muškaraca nego žena, najveći broj njih ima srednju stručnu spremu, najviše ih je starosti od 26 do 35 godina, a pojedini učesnici imaju i više od 56 godina. Većina njih trenutno nije u radnom odnosu, dok je manji broj kandidata koji su zaposleni.
Škole koje obavljaju obuke omogućavaju polaznicima mentorski rad i pohađanje stručne prakse.