Privredna komora Srbije je, u danas usvojenoj Rezoluciji Evropskog parlamenta, dobila najviše pohvale „za ulogu u promociji regionalne saradnje i doprinos uspostavljaju Komorskog investicionog foruma Zapadnog Balkana“.
„Evropska unija ovim odaje još jedno priznanje Privrednoj komori Srbije za aktivnosti koje preduzima na jačanju svesti o potrebi regionalne saradnje, zajedničkog tržišta i zajedničkog nastupa u svetu, na čvršćem povezivanju naših poslovnih zajednica kao ključnom mehanizmu za ekonomski razvoj i unapređenje konkurentnosti regiona, privreda i kompanija pojedinačno. To je i prirodan interes naših ekonomija i preduslov za napredak ka članstvu u EU“, izjavio je Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije.
Čadež podseća da je Komorski investicioni forum, koji je osnovan u okviru Berlinskog procesa, na inicijativu Privredne komore Srbije i koji okuplja osam privrednih komora regiona sa 350.000 kompanija - članica, u protekle dve godine postao ključni kohezioni faktor u regionu.
„U okviru Komorskog investicionog foruma samo prošle godine održano je na desetine poslovnih foruma i susreta i više od 2000 bilateralnih razgovora kompanija na Zapadnom Balkanu. Zajednički radimo na otklanjaju prepreka i unapređenju klime za poslovanje naših poslovnih zajednica i privlačenje investitora u region, kao i na jačanju kapaciteta naših kompanija da više proizvode i izvoze i uspešnije se izbore sa konkurencijom na međunarodnom tržištu. Realizujemo projekte od značaja za poslovne zajednice regiona, kao što su regionalna platforma za razvoj MSP sa fokusom na povećanje pristupa izvorima finansiranja i standardizaciju poslovanja u skladu sa pravilima EU i platforma za istraživanje i inovacije. Pripremamo uspostavljanje regionalne baze investicionih projekata“, navodi Čadež.
Predsednik Privredne komore izrazio je zadovoljstvo što je Evropski parlament pozdravio napore Srbije u uvođenju dualnog obrazovanja, koje je inicirala upravo Privredna komora Srbije, polazeći od potreba privrede i tržišta rada. Posebno je, kaže, važno što je privreda prvi put uključena u kreiranje obrazovnog sistema, definisanje potreba i planova upisa, saopštila je Privredna komora Srbije.
Posmatrano iz ugla privrede, po Čadežu je značajno što je rezolucija prepoznala poboljšanje ekonomske situacije u Srbiji, napredak u razvoju funkcionalne tržišne ekonomije, upravljanju javnim finansijama restrukturiranju javnih preduzeća i naglasila značaj malih i srednjih preduzeća uz poziv nacionalnim i evropskim institucijama da pomognu u povećanju mogućnosti za finansiranje malih i srednjih preduzeća, posebno u sektoru digitalne ekonomije.