Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Odbrambena industrija razvojna šansa Srbije

Beograd
Foto: mod.gov.rs
Srpska ekonomija

Ministar odbrane u Vladi Republike Srbije Aleksandar Vulin sa saradnicima, sastao se sa direktorima i predstavnicima privrednih društava iz grupacije Odbrambena industrija Srbije i tom prilikom istakao da je odbrambena industrija naša razvojna šansa.

Vulin je na sastanku rekao da je to i prilika da se takmičimo sa mnogo većim i moćnijim učesnicima na tržištu, koji možda imaju više novca, ali našu pamet, marljivost i upornost ne mogu da nadomeste. 

On je naglasio da je naša namenska industrija preživela najteža vremena, uključujući i fizičko uništenje tokom NATO agresije, ali je pokazala žilavost, oporavila se i počela da učestvuje na svetskom tržištu, pre svega zahvaljujući podršci Vlade Republike Srbije.

Ministar odbrane je istakao da se Vlada Republike Srbije neće lišiti odbrambene industrije, da će nastaviti da ulaže i gledati kako da pomogne, očekujući rezultate.

Ne mislimo da bilo ko drugi postane vlasnik Odbrambene industrije Srbije, ali itekako mislimo da privučemo i kapital i znanje, rekao je ministar odbrane.

Vršilac dužnosti pomoćnika ministra odbrane Nenad Miloradović predstavio je stanje Odbrambene industrije Srbije i njene aktuelne rezultate, ističući da u ovom trenutku ima realizovanih ugovora u vrednosti od 136,6 miliona dolara, što je za 19,3 odsto više nego u prvih šest meseci prošle godine, a da se iznos odnosi na 39,6 odsto ukupnog plana realizacije za 2017. godinu.

Potpunom realizacijom investicija Republike Srbije i sopstvenih ulaganja privrednih društava očekuje se rast godišnje prodajne sposobnosti sa sadašnjih 280 miliona na 500 miliona dolara, rekao je Miloradović i dodao da se daljim sprovođenjem investicionog ciklusa u periodu od 2018. do 2020. godine očekuje rast godišnje prodajne sposobnosti na približno 780 miliona dolara.

Nakon prezentacije, direktori i predstavnici nadzornih odbora privrednih društava odbrambene industrije predstavili su aktuelno stanje u svojim fabrikama i planove razvoja.

Odlukom Vlade Srbije izdvojeno je ukupno 49,9 miliona evra investicija radi modernizacije i unapređenja proizvodnih i remontnih kapaciteta srpske odbrambene industrije, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.

Ostali naslovi

Vučić i Cipras usaglasili Deklaraciju
Srpska ekonomija
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Grčke Aleksis Cipras sastali su se danas u Solunu u četiri oka na sastanku koji je trajao duže od planiranih sat vremena, tokom kojeg su usaglasili tekst zajedničke Deklaracije, koju treba da usvoji Visoki savet za sarađnju Srbije i Grčke. U Solunu je potpisano šest sporazuma između Grčke i Srbije
Moguća nova ekonomska kriza
Srpska ekonomija
Još jedna finansijska kriza je i dalje moguća, kaže šefica MMF Kristin Lagard
Dinar još jači
Srpska ekonomija
Dinar je danas ojačao 0,1 odsto prema evru u odnosu na juče i zvanični srednji devizni kurs je 120,1313 dinara za jedan evro, što je najjača vrednost domaće valute u ovoj godini, objavila je Narodna banka Srbije
Potpisan Ugovor o transportnoj zajednici
Srpska ekonomija
Samit lidera zapadnog Balkana u Trstu, koji je organizovan u okviru Berlinskog procesa, završen je potpisivanjem Ugovora o transportnoj zajednici
Vučić razgovarao tri puta sa direktorom Fijata
Srpska ekonomija
Predsednik Srbije Aleksanadar Vučić izjavio je da je u tri navrata razgovarao sa direktorom "Fijat Krajsler automobila" za Evropu Alfredom Altavilom i da veruje da će štrajk u "Fijatovoj" fabrici u Kragujevcu ubrzo biti okončan
Konzum zatvara prodavnice po Dalmaciji
Srpska ekonomija
Konzum je počeo da zatvara prodajna mesta u Dalmaciji. Do kraja ovog meseca biće zatvorene 22 prodavnice
Samit u Trstu potvrdio perspektivu Zapadnog Balkana u EU
Srpska ekonomija
Samit u Trstu bio je važan i uspešan događaj koji je potvrdio je perspektivu integracije Zapadnog Balkan u EU i doneo zajednički rad na konkretnim projektima, saopštila je EU
Ukloniti sve transportne barijere između zemalja zapadnog Balkana
Srpska ekonomija
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović sastala se u Trstu sa ministrima saobraćaja zapadnog Balkana, gde je bilo reči o Ugovoru o transportnoj zajednici koji je kasnije potpisan, kao i o bezbednosti u saobraćaju
Lideri zapadnog Balkana podržali MAP
Srpska ekonomija
Šest lidera sa zapadnog Balkana (ZB6) podržali su na samitu u Trstu višegodišnji Akcioni plan za regionalni ekonomski prostor na zapadnom Balkanu (MAP
Srbija posvećena regionalnoj saradnji
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić poručila je danas, na Samitu lidera zapadnog Balkana u Trstu, da je Srbija posvećena regionalnoj saradnji i da će, nakon teških ekonomskih mera, nastaviti sa fiskalnom konsolidacijom i jačanjem svog ekonomskog rasta