Privredna komora Srbije (PKS) je odličan primer uspešne modernizacije komorskog sistema i zahvaljujući velikom poslu koji su predsednik Marko Čadež i njegov tim uradili u protekle dve godine srpska komora je postala uspešna i uticajna poslovna organizacija, a srpski privrednici dobili su podršku i usluge kakve imaju i njihove kolege u razvijenijim ekonomijama, izjavio je predsednik Privredne komore Austrije Kristof Lajtl nakon sastanka sa prvim čovekom PKS.
Lajtl je podsetio na uspešne aktivnosti PKS na zakonodavnom planu koje su rezultirale usvojenim inicijativama privrednika, digitalizaciju komorskih servisa, rad na uvođenju dualnog obrazovanja koje mladima otvara poslovne šanse, i podršku izvozu i promociji srpskih kompanija i proizvoda u svetu. To, kako je ocenio, otvara odlične perspektive za srpsku privredu, saopštila je PKS.
„Znamo da ljudi u Srbiji to sami moraju da obave i ponosni smo što oni to dobro rade. Ponosni smo i što smo našim iskustvom mogli da pomognemo i pratimo PKS jedan deo puta“, ocenio je Lajtl.
Na pitanje šta PKS, po uzoru na Privrednu komoru Austrije, može da učini kako bi Srbiju učinila izvozno orijentisanom, srpsku privredu još bolje umrežila sa međunarodnom poslovnom zajednicom i još bolje pozicionirala na inostranom tržištu, Lajtl je konstatovao da je PKS na dobrom putu.
„Privredna komora Srbije aktivna je u Evropi, prisutna u Šangaju, Dubaiju, u mnogim drugim tačkama sveta. Preduzeti toliko koraka u tako kratkom roku veliki je uspeh. Austrijanci su taj posao počeli posle Drugog svetskog rata, a danas naša spoljnotrgovinska mreža ima 110 tačaka u svetu. Uvereni smo da će Srbija to uspeti da uradi mnogo brže od Austrije i da će u tome biti uspešna“, izjavio je Lajtl.
Odgovarajući na pitanje o budućoj saradnji privrednih komora Austrije i Srbije, kako će austrijska komora pomoći PKS da bude još snažnija i uticajna Lajtl je rekao da je PKS već danas veoma važna i na kursu je modernizacije internacionalizacije, novih tehnologija, unapređenja obrazovanja i kvalifikacija mladih ljudi.
Dalje korake u reformi i modernizaciji, po Lajtlu, PKS mora sama da definiše, a Austrijska komora će rado preneti iskustvo u oblasti obrazovanja, osnivanja firmi, digitalizaciji i internacionalizaciji, istakao je Lajtl i dodao da ta asocijacija privrede može mnogo da nauči od Srbije.
Predsednik PKS Marko Čadež zahvalio je predsedniku Privredne komore Austrije na podršci koju austrijska komora od samog početka pruža reorganizaciji komorskog sistema Srbije: od uspostavljanja novog zakonodavnog okvira, preko interne reorganizacije, do jačanja kapaciteta naše komore da postane istinska podrška i servis privrede.
„Danas smo razgovarali o budućim aktivnostima, potrebi da se još bolje povežemo kao komore, da našu saradnju dodatno institucionalizujemo osnivanjem zajedničkog poslovnog saveta. U Austriji postoji oko 20.000 preduzeća, čiji su vlasnici državljani Srbije. Cilj nam je da podržimo njihove projekte u Austriji i Srbiji, da PKS i komora Austrije pomognu u realizaciji zajedničkih projekata. Razgovarali smo i o aktivnostima u narednom periodu, o definisanju i kreiranju novih usluga za privredu, posebno u oblasti digitalizacije, dualnog obrazovanja i regionalne saradnje“, rekao je Čadež.
Podsetio je da je Komorski investicioni forum (KIF), koji okuplja šest komora Zapadnog Balkana i komore Slovenije i Hrvatske, formiran pre dve godine upravo u Beču i najavio osnivanje sekretarijata KIF-a u Trstu.