Od 4.700 sela u Srbiji čak 1.200 njih polako nestaje. Da bi se to sprečilo Vlada je pokrenula projekat 500 zadruga za 500 sela. Država će novim zadrugama davati 50.000 evra a onima koje već rade do 100.000, rekao je gostujući na RTS-u ministar bez portfelja zadužen za regionalni razvoj i javna preduzeća Milan Krkobabić i dodao da je premijerka Ana Brnabić u ekspozeu apostrofirala zadruge.
"Mislim da je to istorijska stvar za Srbiju, najbitnija stvar u poslednjih nekoliko decenija. Krenuli smo da oživimo zadrugarstvo, da oformimo nove zadruge, a postojeće stavimo na zdrave noge. Srpsko selo bez zadruge nema šanse, ali sa zadrugom ima neku, ali to još nije dovoljno", rekao je Krkobabić gostujući u Dnevniku RTS-a.
Dat je rok od tri godine, ali Krkobabić ističe da se već radi.
"Krenuli smo – imamo veliki broj zahteva. Očekujem da ćemo u narednom periodu prve staviti. Uslovno je rečeno tri godine, ali to je dug proces. To nije posao za jednu vladu već za mnoge vlade. Ako imamo pameti i znamo da želimo da radimo nešto dobro za srpsko selo, onda to mora da bude kontinuiran proces", rekao je Krkobabić.
Ministar kaže da je uslov za dobijanje sredstava da se udruži više od pet domaćina, spremnost da jedni drugom veruju i da se poštuju.
"A onda lokalna samouprava suštinski da pomogne i prostorom i infrastrukturom i administrativnim začkolicama, i onda smo mi tu iz Vlade da damo sredstva za kupovinu opreme. Kada spojimo to uz podršku zadružnog saveza, uz podršku akademijskog odbora za selo, onda je tu rezultat", rekao je Krkobabić.
Prema njegoivim rečima, milion i 400.000 ljudi živi od rada na malim posedima.
"Mi često pričamo o javnom sektoru, stranim investicijama i onda dobijemo podatak da imamo 641.000 domaćinstava, na kojima radi 1.400.000 ljudi. On i dan danas rade na malim posedima, a bili su gurnuti u stranu. Vreme je da im posvetimo punu pažnju", zaključio je Krkobabić.