Banca Intesa počela je danas da prima zahteve za kredite za ulaganja u poljoprivrednu proizvodnju u okviru ovogodišnjeg programa subvencionisanog kreditiranja sektora agrara koji se realizuje u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Ponuda uključuje kratkoročne i dugoročne dinarske kredite za ulaganja u stočarstvo, ratarstvo, voćarstvo i povrtarstvo, kredite sa još povoljnijim kamatnim uslovima za mlade i žene nosioce poljoprivrednih gazdinstava, kao i specijalni dugoročni dinarski kredit za nabavku mehanizacije.
„Kao dugogodišnji partner Vlade Republike Srbije u podsticanju razvoja poljoprivrede i jedna od vodećih banaka na tržištu na planu podrške sektoru agrara, Banca Intesa je tradicionalno jedan od najaktivnijih učesnika u sprovođenju državnog programa suvencionisanog kreditiranja poljoprivrede, što potvrđuje podatak da smo prethodne godine registrovana poljoprivredna gazdinstva podržali sa više od 800 miliona dinara subvencionisanih plasmana. Veliku pažnju poklanjamo ekonomskoj integraciji žena kroz ponudu specijalnih kredita za preduzetnice, zbog čega name je posebno drago što ovogodišnji program subvencionisanih kredita donosi značajne pogodnosti za mlade i žene u poljoprivredi“, izjavio je Predrag Milenović, direktor Sektora za poslovanje sa malim biznisom.
Subvencionisani krediti imaju fiksnu kamatnu stopu od 3 odsto na godišnjem nivou i dostupni su u iznosu do 6 miliona dinara nosiocima registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, odnosno do 18 miliona dinara zadrugama, uz period otplate do tri godine i mogućnost korišćenja grejs perioda do godinu dana. Za poljoprivrednike mlađe od 40 godina i žene nosioce poljoprivrednih gazdinstava, kao i za gazdinstva sa područja sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi, predviđena je kamatna stopa od 1 odsto na godišnjem nivou, dok se krediti za investicije u određene vrste mehanizacije odobravaju sa rokom otplate do pet godina, saopštila je Banca Intesa.
Krediti se mogu koristiti za investicije u obrtna i osnovna sredstva, odnosno kupovinu repromaterijala, stočnog fonda, poljoprivredne mehanizacije i opreme, kao i nabavku stočne hrane, a namenjeni su nosiocima registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, zemljoradničkim zadrugama i pravnim licima registrovanim kao poljoprivredna gazdinstva, bez obzira da li su klijenti Banca Intesa ili ne.
Tokom 2016. godine, Banca Intesa je registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima odobrila oko 8.000 kredita u ukupnoj vrednosti koja nadmašuje 35,4 miliona evra. Dobri rezultati poslovanja nastavljeni su tokom prvih šest meseci 2017. godine, kada je realizovano oko 4.750 kredita u kumulativnom iznosu od preko 20,5 miliona evra, uz rast iznosa plasmana od oko 10 odsto u poređenju sa istim periodom 2016.