Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Projekat Jadar novi zamajac rasta srpske ekonomije

Beograd
Foto: Kancelarija ze medije Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić prisustvovala je danas potpisivanju Memoranduma o razumevanju u vezi sa implementacijom projekta "Jadar" između Vlade Srbije i kompanije "Rio Tinto", koji se odnosi na razvoj ležišta litijuma i borata svetske klase u Srbiji.

Memorandum, koji su potpisali ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić i izvršni direktor pomenute kompanije Sajmon Trot, omogućiće formiranje zajedničkih radnih grupa, u cilju efikasnijeg razvoja pomenutog projekta kroz studijsku fazu i proces dobijanja dozvola, u skladu sa zakonom. 

Brnabić je tom prilikom istakla da je za ravnomernije razvijanje domaće privrede neophodno pokretanje ekonomskog razvoja na lokalu, uz ocenu da će projekat "Jadar" značajno uticati na dalji napredak Loznice i regiona u celini. 

Ona je ukazala na to da projekat angažuje domaće i svetske stručnjake, koji, pored socio-ekonomskih parametara, posebnu pažnju posvećuju i zaštiti životne sredine, bez čega je svaki dalji napredak nezamisliv.

Kompanija "Rio Tinto", kako je naglasila, do sada je uložila 90 miliona dolara u projekat "Jadar", dok je pokretanje proizvodnje planirano 2023. godine, što potvrđuje dugoročnost i stabilnost projekta. 

Brnabić je istakla da se povećanjem investicija u Srbiji direktno ubrzava ekonomski rast kao preduslov za unapređenje kvaliteta života svakog građanina, što je najvažniji zadatak Vlade Srbije.

Antić je izrazio uverenje da će potpisivanje Memoranduma o razumevanju ubrzati sve aktivnosti u procesu otvaranja rudnika i početka eksploatacije litijuma, što će kapitalno uticati na razvoj Srbije. 

Razvoj projekta u zadatim vremenskim okvirima i njegova implementacija učiniće Srbiju ključnim prerađivačem dva veoma važna elementa – litijuma i bora, ukazao je on i dodao da će to dati zamajac rastu srpske ekonomije.

Trot je naveo da je kompanija "Rio Tinto" veoma zadovoljna napretkom u potpisivanju pomenutog dokumenta, koji polaže temelje za efikasniju razradu projekta kroz sve projektne faze, čime se Srbija i "Rio Tinto"dovode korak bliže cilju da postanu vodeći izvor ponude litijumom i boratima na svetskom nivou. 

Projekat "Jadar" može da donese značajne dugoročne i održive koristi za Srbiju i lokalnu zajednicu tokom dugog perioda od više decenija, za mnoge njene generacije. 

Projekat se implementira u skladu sa najvišim međunarodnim standardima bezbednosti i zaštite na radu, zaštite životne sredine i standarda saradnje s lokalnom zajednicom. 

Ukoliko projekat dobije sva odobrenja, kompanija planira da investira značajna kapitalna sredstva u njegov razvoj, izgradnju rudnika i novu, inovativnu tehnologiju za preradu jadarita, navodi se u saopštenju Ministarstva rudarstva i energetike.

Ostali naslovi

Malina strateški proizvod po geografskom poreklu
Srpska ekonomija
Predsednik Asocijacije malinara Srbije Dobrivoje Radović izjavio je da je sa predstavnicima Vlade Srbije dogovoreno da malina bude strateški proizvod na osnovu geografskog porekla.
Bolji poslovni ambijent ključ za strane investicije
Srpska ekonomija
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović i ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot razgovarali su danas o infrastrukturnim projektima, unapređenju poslovnog ambijenta u Srbiji i bilateralnoj saradnji dveju zemalja
EU će odgovoriti na američke sankcije Rusiji
Srpska ekonomija
Zvanični Brisel priprema oštar odgovor SAD ukoliko zvanični Vašington nastavi sa novim sankcijama protiv Rusije koje pogađaju evropske kompanije
Smanjena poslovna aktivnost u privatnom sektoru evrozone
Srpska ekonomija
Poslovna aktivnost u privatnom sektoru evrozone pala je u julu drugi mesec zaredom, ali je i dalje blizu šestogodišnjeg maksimuma,
Počeo ispitni rok za buduće profesionalne upravnike zgrada
Srpska ekonomija
Pismeni deo ispita za sticanje licence za profesionalnog upravnika održan je danas u Privrednoj komori Srbije i u regionalnim komorama u Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu i Kraljevu. Polagalo je 226 kandidata, rezultati testa biće objavljeni na sajtu PKS krajem jula, a usmeni ispiti organizovani počev od 2. avgusta u PKS
Novak za smanjenje proizvodnje nafte
Srpska ekonomija
Vodeći svetski proizvođači nafte moraju da pokažu veću disciplinu u poštovanju dogovorenog smanjenja proizvodnje, koje ima za cilj podizanje cena
Foklsvagen u sredu o otpužbama za kartelsko udruživanje
Srpska ekonomija
Folksvagen (VW) će u sredu održati vanredni sastanak Nadzornog odbora na kome će razmotriti tvrdnje da su nemački proizvođači automobila poslovali udruženi u široki kartel,
Sve više putnika u avionima Er Srbije
Srpska ekonomija
Avio-kompanija Er Srbija prevezla je u prvih šest meseci 2017. godine 1,12 miliona putnika, ili za 3,0 odsto više u odnosu na isti period prošle godine (1,08 miliona)
U inicijativi za zaštitu životne sredine učestvovalo 1.200 preduzeća
Srpska ekonomija
Preduzeća zajedno sa iskusnim savetnicima za životnu sredinu identifikuju mere koje će biti sprovedene, a koje će im istovremeno sniziti troškove poslovanja. Pored 1.200 preduzeća i Danska ambasada u Beču je učestvovala u ovoj inicijativi
Napredak Er Srbije
Srpska ekonomija
Napredak koji je Er Srbija (Air Serbia) postigla od 2013. je za svako poštovanje, jer je poslovanje u protekle četiri godine 90-godišnju srpsku aviokompaniju postavilo na "zdravije noge", ocenjuje CAPA