Turistička delegacija Vojvodine, u organizaciji Udruženja usluga Privredne komore Vojvodine (PKV), u utorak, 4. jula 2017. godine, posetila je Banju Morahalom u Republici Mađarskoj.
Delegaciju su činili predstavnici vojvođanskih banja, hotela, turističkih agencija, turističkih organizacija i lokalnih samouprava, a ispred PKV delegaciju su predvodili sekretar Udruženja usluga PKV Slavica Hajder i viši samostalni stručni saradnik Udruženja usluga PKV Dragica Samardžić.
Susret je organizovan u saradnji sa menadžmentom turističke organizacije (TDM) Banje Morahalom, a vojvođansku turističku delegaciju dočekali su gradonačelnik Morahaloma Zoltan Nogradi , direktorka TDMO Marian Štampf i direktor hotela „Eliksir“ Žolt Berta, saopoštila je PKV.
– Osnovni elemenat konkurentnosti na turističkom tržištu je kvalitetno upravljanje destinacijom, sa razvijenim javno-privatnim partnerstvom, bez kog nema kvalitetnog destinacijskog menadžmenta. Efikasno upravljanje destinacijom podrazumeva integrisan razvoj i integrisan marketing, sinergiju turističkih proizvoda, ugostiteljskih kapaciteta i svih prirodnih i kulturnih resursa.
Zakon o turizmu je dao mogućnost osnivanja destinacijske menadžment organizacije (DMO), a pozitivni primeri u zemljama regiona, potvrdili su opravdanost povezivanja javnog i privatnog sektora, istakla je Dragica Samardžić.
Jedan od pozitivnih, nama najbližih, primera je Banja Morahalom u Republici Mađarskoj. Morahalom je mali grad i turističko mesto u oblasti Županije Čongrad. Nalazi se oko 20 kilometara zapadno od Segedina, šest kilometara je udaljen od srpske granice, a oko 15 od graničnog prelaza Horgoš. Iako u gradu, čija je ukupna populacija oko 6000 stanovnika, postoje napori da se oživi industrija, Morahalom svoju popularnost duguje termalnim bazenima termalnog centra „Eržabet“.
– Radi efikasnijeg i kvalitetnijeg upravljanja turističkom destinacijom, lokalna uprava grada Morahalom formirala je TDM organizaciju čime je uspela da obezbedi finansijsku podrška iz fondova Evropske unije i napravi prepoznatljivu turističku destinaciju u regionu i šire. Prenošenje njihovih iskustava kao primer dobre prakse, može da doprinese razvoju lokalnih samouprava i turističkih destinacija u našem regionu, dodala je Samardžić.
Vojvođanska turistička delegacija obišla je rezervat bizona „Nađsekšoš“, hotel „Eliksir“, banjski kompleks „Sveta Elizabeta“, kuću vina, sportske terene, objekat za konjičke igre. U banjskom kompleksu Morahalom na godišnjem nivou ostvari se 140.000 noćenja, a ovo mesto poseti 500.000 kupača.